عمومی

رازهایی که احتمالا درباره «کم‌شنوایی» نمی‌دانید

“کاهش شنوایی مانند اثر انگشت است و برای همه محدود است. “اگر فردی دچار کم شنوایی باشد ، مانند اثر انگشت است و اگر کم شنوایی داشته باشد ، متفاوت است و فرکانس خاص خود را دارد.

وقتی مردم متوجه می شوند که شنوایی آنها مانند اثر انگشت است ، دیگر به داروخانه نمی روند زیرا داروخانه برای همه مدل سمعک دارد. صورتجلسه تنظیم سمعک. “انجام دهید.” اینها کلمات علم شنوایی ، سمعک و تعادل است که بر لزوم اطلاع رسانی و آگاهی مردم در روز جهانی شنوایی شناسی تأکید می کند.

سید رهن امینی در گفت و گو با خبرنگار ای.نا. بنابراین ، ما در نوجوانان و نوجوانان شاهد فراوانی کم شنوایی هستیم. همچنین استفاده از تلفن همراه و هدفون باعث کاهش شنوایی زیادی در جوانان شده است و من تقریباً هر روز این مشکل را دارم و فکر می کنم بهترین راه برای این کار استفاده از تلفن همراه به جای تلفن همراه است زیرا تولید می کند امواج. به مغز. مضر است ، بنابراین توصیه می شود از بلندگو استفاده کنید و صدا را تا حد ممکن کاهش دهید. “صدا باید ملایم و آهسته باشد و افراد باید دستان آزاد خود را کاهش دهند.

او می گوید اکثر افرادی که به شنوایی شناس مراجعه می کنند در محیط ها و کارخانه های پر سر و صدا مشغول به کار هستند: «افرادی که کم شنوایی با فرکانس بالا دارند ، حالتی به نام کم شنوایی دارند. اداره کار باید این را به افرادی که در معرض سر و صدا هستند و ساعات کار آنها کاهش یافته است گزارش دهد ، در غیر این صورت غیرقانونی است. بر این اساس ، بررسی سالانه کارخانه ها بر این اساس است. کار دیگری که در این زمینه می توان انجام داد ساخت قالب ضد سوت در گوش است. بسیاری از افرادی که در مناطق پر سر و صدا کار می کنند یا خانه هایشان در خیابان ها و بزرگراه ها است این قالب ها را سفارش می دهند. بسیاری از کارخانه ها به دلیل هزینه بالا چنین قالب هایی را ارائه نمی دهند ، زیرا هزینه هر قالب بین 600 تا 800000 تن در متر مربع است و بسیاری از کارخانه ها ترجیح می دهند از قالب های دارویی آماده ارزان تر استفاده کنند. وای “

بسیاری از شنوایی شناسی را شنوایی سنجی می نامند. این رشته سالها پیش در سطح مشارکت تدریس می شد ، اما اکنون در دانشگاهها تا سطح دکترا ارائه می شود. به گفته این متخصص شنوایی شناسی ، وظیفه شنوایی شناس فقط گوش دادن به نوار یا سفارش سمعک نیست ، بلکه هرکسی که دارای روحیه نامتعادل یا سرگیجه است ابتدا باید به متخصص شنوایی شناسی مراجعه کند. شنوایی شناسی به سه بخش تشخیصی ، صنعتی و توانبخشی تقسیم می شود. این جلسه در مورد شنوایی ، معاینات عصبی و هرگونه کار تشخیصی است. دادگاه صنعتی از افرادی که در کارخانه های تولید سر و صدا کار می کنند و قالب گوش تولید می کنند ، تحقیق می کند. دادگاه توانبخشی کم شنوایی کودکان را بررسی می کند ، سمعک ها را تجویز می کند و به بهبود آنها کمک می کند.

امینی به نادانی و تفکر منفی افراد در مورد سمعک اشاره می کند: «افرادی که از سمعک استفاده می کنند به دلیل سوت زدن خاطرات خوشایندی ندارند. برخی از مردم تصور می کنند که می توانند بلافاصله از داروخانه ها یا مغازه های خیابان جمهوری سمعک تهیه کنند ، باید شنوایی با دقت تنظیم شود تا شنوایی مزاحم نشود ، و این توسط شنوایی شناس انجام می شود. این علم شنوایی شناسی و سمعک است و مردم باید آن را بدانند. سمعک بلندگو نیست که به بالا یا پایین حرکت کند. سمعک باید متناسب با شنوایی هر فرد باشد. متأسفانه بسیاری از سمعک های قاچاق ارزان قیمت هستند و بسیاری از مردم آن را خریداری می کنند زیرا ارزان هستند ، مشکل دارند و وقتی به ما مراجعه می کنند متوجه می شوند که این نوع سمعک مناسب نیست. گوش آنها کاملاً بی حس است. من یک بیمار داشتم که سمعک به ارزش 15 میلیون دلار داشت ، اما شنوایی او خوب نبود. از طرفی بسیاری از افراد دچار سرگیجه می شوند و به جای شنوایی شناس به متخصص شنوایی شناسی مراجعه کرده و پس از ماه ها و سالها درمان به ما مراجعه می کنند. تعداد کمی از مردم متوجه می شوند که سرگیجه می تواند مربوط به گوش دادن باشد. همه اینها ناشی از ناآگاهی مردم است.

او توصیه می کند: “مادران باید توجه داشته باشند که نوزادانشان باید به محض تولد نزد متخصص شنوایی شناسی بروند.” گاهی مادران فرزندان خود را در دو سالگی و صحبت نکردن نوزادشان نزد ما می آورند و ما می دانیم که پس از انجام آزمایشات لازم ، نوزاد دچار کم شنوایی شده و خیلی دیر به سراغ ما می آید. کودکان زمان طلایی برای شنوایی شناسی دارند و کودک نیازی به همکاری کامل برای آزمایش ندارد و این آزمایش را می توان در خواب نیز انجام داد. نتایج منفی تست شنوایی به کاهش شنوایی کودک مربوط نمی شود و ممکن است علل متفاوتی داشته باشد و نیاز به آزمایشات خاصی داشته باشد. برخی از کودکان ناشنوا نیز نیاز به کاشت حلزون دارند و مراقبت باید از 6 ماهگی شروع شود ، بنابراین کاشت حلزون گوش باید در 3 سالگی انجام شود و کودک بتواند صحبت کند. کودکی که خوب می شنود می تواند خوب صحبت کند. در سال های اخیر ، مردم در بیمارستان و بعد از به دنیا آمدن نوزاد از شنوایی و شنوایی بیشتر آگاه شده اند ، اما برخی از والدین از نتایج آزمایش چشم پوشی می کنند و وقتی به آنها می گویند بچه خود را بیاورید توجهی نمی کنند. یک سال بعد. برخی از والدین می گویند کودک به صدا یا لمس درب ما پاسخ می دهد ، اما ما فکر نمی کنیم اگر همه اینها به دلیل سر و صدا باشد مشکلی ایجاد نمی کند. همه نوزادان باید یک ماه پیش از نظر شنوایی آزمایش شوند. “

متخصص شنوایی سنجی و درمانگر تعادل در مورد افراد مسن به ENA توضیح می دهد: “شنوایی شناسی باید از 60 سالگی شروع شود. برای افرادی که سابقه کم شنوایی خانوادگی دارند ، بهتر است از سن 50 سالگی به متخصص شنوایی شناسی مراجعه کنند. آلزایمر اولین افت شنوایی در افراد مسن است زیرا مغز نمی تواند بشنود و مجرای شنوایی به حافظه نزدیک است. وقتی به فرد گفته می شود که دچار کم شنوایی است ، نباید بعد از 10 سال به سمعک مراجعه کند ، زیرا دیگر قادر به کمک نیست. یکی از مشکلات ما در ایران تأمین سمعک برای مردم است ، اما سمعک های امروزی نامرئی ، کوچک و مشکلات گذشته مانند سوت نیستند.

به گفته امینی ، بهترین سمعک های دنیا در ایران نیز موجود است ، بنابراین نیازی به سفارش سمعک از کشورهای دیگر نیست. سمعک از ایالات متحده ، سوئیس ، دانمارک ، آلمان و کانادا می آید. اگرچه تحریم موقتا سمعک را کاهش داده و وارد کرده است ، اما اکنون این موضوع کاهش یافته است و بیشتر سمعک ها در ایران در دانمارک و آلمان هستند. برخی از سالمندانی که می آیند ممکن است فرزندشان در خارج از ایران زندگی کند و سمعک برای آنها ارسال کند ، هیچ کاری لازم نیست انجام شود ، واردات سمعک قابل استفاده نیست و سمعک های مشابه دادگاه با ارز کشور ما موجود است. فقط امیدوارم قیمت این سمعک ها با ارز دولتی تداوم داشته باشد. هزینه هر سمعک از 5 میلیون تن با ارز دولتی شروع می شود و در صورت خرید 30 هزار تن قدرت خرید بیمار کاهش می یابد. اگر ما تحریم ها را در نظر نگیریم ، حتی بهترین سمعک ها را می توان در ایران تهیه کرد.

او گفت که 15 سال تجربه در زمینه علوم شنوایی دارد. در سالهای اخیر کاهش شنوایی و ناشنوایی رو به افزایش است و یکی از مهمترین عوامل پیری است. کشور ما یکی از کشورهای با رشد سریع در جهان است و ناشنوایی و ناشنوایی به طور تصاعدی رشد کرده است. شیوع کم شنوایی دوطرفه در نوزادان 7/2 درصد است که به آن ناشنوایی می گویند که بسیار زیاد است و معادل 3500 فقدان شنوایی در ماه و 10 مورد در روز است. “کاهش شنوایی و شنوایی فشار زیادی را بر افراد وارد می کند و عوارض جانبی زیادی نیز دارد.

انتهای پیام