حوادث

رتبه دوم استان کرمان از نظر ریسک مخاطرات/ارتباط فرونشست زمین و رخداد زلزله

به گفته رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از 609 دشت کشور 297 دشت در خطر و 499 دشت به شدت تهی شده است.

به گزارش سرخط نیوزدکتر علی بیت اللهی امروز در وبینار با اشاره به «بم، ​​18 سال پس از زلزله» گفت: زلزله 5 دی ماه 1382 تأثیرات روانی و اجتماعی وجود دارد و این تأثیرات روانی و روانی هنوز در انظار عمومی قابل مشاهده است.

وی با اشاره به وضعیت یارانه ها در کشور گفت: یارانه فرسایش تدریجی یا ناگهانی یک منطقه وسیع یا محدود اعم از طبیعی و غیرطبیعی است. به عبارت دیگر وقتی آب زیرزمینی وارد پمپ می شود مانند یک توپ خالی از هم می پاشد و دانه ها به هم می چسبند.

بیت الله گفت: به دلیل این تراکم، سطح زمین خمیده می شود و در این موارد به این اتفاق یارانه می گوییم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی معاونت زلزله و خطر با اشاره به نقش آب در پوسته زمین، تاکید کرد: این آب وزن ثابت لایه های خاک را جبران می کند. از بین می رود و در نتیجه وزن لایه های بالایی روی لایه های زیرین باعث ایجاد انحنا در زمین می شود.

وی این رانش زمین را یکی از بدترین لغزش های جهان توصیف کرد. به دلیل کمبود ظرفیت نگهداری آب، مخازن زودتر از بین می روند و برخلاف زلزله های ناگهانی و منطقه ای، یارانه منطقه وسیع تری را در بر می گیرد.

بیت الله گفت: در نتیجه این حادثه در حال حاضر در اکثر نقاط کشور با حوادثی مانند شکاف و شکاف مواجه هستیم.

با ذکر نمونه هایی از مزارع اصفهان، شهریار، رفسنجان و معین آباد ورامین متوجه می شویم که 3000 خانه در استان اصفهان دچار ترک خوردگی و 6000 خانه آسیب دیده است.

کم آبی و پستی ایران

رئیس مرکز تحقیقات زلزله و راه، مرکز تحقیقات راه و مسکن گفت: ایران و قطر که چهارمین کشور از نظر کمبود آب در جهان پس از قطر هستند، با خشکسالی مواجه هستند. در نتیجه این خشکسالی ها و رشد جمعیت، تقاضای آب و تقاضای آب در حال افزایش است و مخازن از کمبود آب رنج می برند.

وی همچنین کاهش مخازن در حوضه های آبریز کشور را از دیگر چالش های کشور دانست. در مواجهه با سطح آب به شدت در حال کاهش است و از 609 میدان تنها 20 مزرعه با کمبود آب معمولی مواجه هستند.

به گفته محقق خطر، متوسط ​​آب EC از 2000 میکرومول درصد تا 4250 میکرومتر در ثانیه به دلیل کاهش سطح آب های زیرزمینی و تخلیه آب از عمیق ترین اعماق، اثرات نامطلوب طولانی مدتی بر زمین های کشاورزی دارد.

بیت الله افزود: حدود 8 میلیون هکتار از 18 میلیون خاک در چرخه تولید آبیاری می شود و مابقی آبیاری می شود و 700 سال طول می کشد تا یک سانتی متر خاک ایجاد شود و نرخ فرسایش کشور به 16 تا 17 رسیده است. تن در هکتار در سال.

یارانه در استان کرمان

بیت الله با بیان اینکه کم آبی در دشت های کشور از اواسط دهه 50 شروع شد و منجر به یارانه در ایران شد، خاطرنشان کرد: اولین سکونتگاه های موثر در استان کرمان و دشت رفسنجان بوده است.

وی میانگین بارندگی ایران را 1.3 درجه فارنهایت و سه برابر تبخیر جهانی دانست.

به گفته وی سطح آب بسیار پایین است که منجر به شوری می شود.

بیت الله تاکید کرد که در 18 استان از 31 استان کشور، تخریب اراضی یکی از بالاترین ها در جهان است.

وی با اشاره به وجود 660 اثر ملی در این استان گفت: این استان بزرگترین صادرکننده خرما و پسته در کشور است و حدود 17 درصد از باغات کشور در این استان قرار دارد. بنابراین رتبه اول کشور را دارد.

به گفته محققان استان کرمان در 10 سال گذشته 139 میلی متر بارندگی ثبت شده است. استان ها 2.2 درجه افزایش یافته است.

وی با اشاره به برخی اظهارات در مورد تامین آب شرب کرمان، گفت: این منطقه 100 درصد به آب چاه وابسته است. در حال حاضر 87.7 درصد از چاه ها در جنوب شهرستان کرمان قرار دارند که 6.3 میلیارد مترمکعب آب زیرزمینی و در مجموع 6.9 میلیارد مترمکعب آب سطحی و زیرزمینی دارد.

رابطه بین زلزله و زلزله

بیت اللهی با اشاره به ارتباط یارانه ها با زلزله، گفت: نسبت سازه های اسکلتی در کشور زیاد است، اما تعداد سازه های اسکلتی در شهرستان کرمان بیشتر است و این گونه سازه ها آسیب پذیرتر هستند. “

وی در ادامه گفت: در صورت فقر و زلزله متوسط، ساختارهای اسکلتی قطع می شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی معاونت زلزله و خطر با اشاره به مطالعات انجام شده در استان کرمان. بر اساس این بررسی‌ها، این ایالت پس از سیستان و بلچستان، دومین ایالت با سوءتغذیه در کشور است.

وی افزود: این استان دومین استان خطرناک کشور از نظر بلایا است.

انتهای پیام/