ورزشی

ریشه‌یابی عدم موفقیت تیم‌های ایرانی در بازی‌های آسیایی

مثل بورنا، در آن دنیا فوتبال از ورزش فراتر رفته و به یک تجارت علمی و حتی یک فعالیت صنعتی تبدیل شده است، نمی توان به آن به عنوان ورزش و سرگرمی نگاه کرد. متاسفانه برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا فوتبال ما زیرساخت مناسبی نداریم.

علی رغم بودجه و بزرگترین هزینه این است که باشگاه های ما پول در نمی آورند. معلوم است اما اقدامی علیه آنها انجام نمی شود. نقش دلالان در نقل و انتقالات بازیکنان و مربیان هر سال بیشتر می شود و این یکی از عوامل مخرب این ورزش است.

بدون زمین عدم اطلاع بیشتر کادر فنی تیم و درصد مصدومیت بازیکنان از جمله دلایل حضور تیم باشگاهی ما در بازی های آسیایی است. دلیل دیگر این است که مسابقات لیگ منظم نیست و جام حذفی باشگاه ها به شدت از این مشکل ضربه می خورند و سقوط می کنند.

نکته مهم دیگر این است که جای خالی یک روانشناس ورزشی در فوتبال ما بسیار حساس است. در دنیای فوتبال حرفه ای ، باشگاه ها بیش از هر زمان دیگری با روانشناسان حرفه ای قرارداد می بندند روانشناسی کار با بازیکنان ، کادر فنی و همه نمایندگان باشگاه ، تأثیر مثبت آنها در تیم های حرفه ای جهان مشهود است.

یکی دیگر از ضعف ها و عقب ماندگی های فوتبال ما قدردانی از تیم های پایه نسبت به فوتبال جهان است. اگر به دنبال استعداد مناسب هستید ، فرزندان و کودکان با استعداد را زیر نظر افراد آگاه و با تجربه تربیت کنید. تیم های ملی همچنین باشگاه قدرتمندی خواهیم داشت.

برای اینکه آینده فوتبال ایران درخشان و سرشار از پیروزی و موفقیت باشد باید مربیانی با صلاحیت و متعهد در فوتبال پایه استخدام شوند. در روز ورزش باید با علم و دانش همراه باشد اخلاق و سبک زندگی بگذارید ورزش حرفه ای با جدیت و تنوع در فوتبال ما ادامه یابد.

بازیکنان حرفه ای باشگاه در سراسر جهان می دانند که خواب و استراحت کافی برای یک زندگی سالم و حرفه ای مهم است، بنابراین معمولاً تا ساعت 10 شب آن را تماشا نمی کنند. تغذیه آنها تجربه خوبی دارند که متاسفانه در بازیکنان کشورمان دیده نمی شود. تعداد بسیار زیادی از فوتبالیست های ما دیر خواهند آمد و این به شدت به تیم و خود بازیکن لطمه می زند. در بحث تغذیه کنترلی وجود ندارد و هر غذایی که می خواهند می خورند. او متوجه شد که اثرات بی خوابی، سوء تغذیه و بدنسازی غیرحرفه ای و بعضا منسوخ شده را می توان با عملکرد ورزشکاران ما مقایسه کرد و ما از دنیا بسیار دور هستیم.

دیگر اینکه سال هاست که هیچ رقابتی برای مربیان فوتبال ما وجود ندارد. البته بهتر است بگوییم ایجاد محیط رقابتی مجاز نیست. اگر دقت کنیم مربیان و مربیان ما چه موفق باشند و چه نباشند همیشه در لیگ برتر هستند و فقط تیم هایشان تغییر می کند مگر اینکه از دسته های پایینی باشند. لیگ برتر به طبقه بالا بروید و کادر فنی سابق را نگه دارید که معمولاً بعد از یک فصل یکی از مربیان را جایگزین می کند. لیگ برتر و این اتفاقی به نظر نمی رسد.

در کل باید تغییرات اساسی در ساختار فوتبال ما ایجاد شود. البته برای اینکه فوتبال ما به سطح رقابت برسد ، باید فوتبالیست های باتجربه و باتجربه ای داشته باشیم که سال ها تلاش زیادی کرده اند. استاندارد بیایید دنیا را معرفی کنیم.

مواردی که ذکر شد این است که تیم های فوتبال کشورمان در صورت حضور مقامات محترم در مسابقات بین المللی شرکت می کنند. وزارت ورزش در دوره جدید خوشبختانه هم سوابق ورزشی و هم چهره علمی توجه بیشتر به آنها شاهد موفقیت های بیشتری است. تیم ملی ما باشگاه های خود خواهیم بود.

60

نویسنده: وحید عابدین پور