قطره اشکی برای متین – سرخط نیوز

ما غریبه ایم، نه تنها به دلیل طوفان تبعیض در زندگی اجتماعی مان، بلکه به دلیل ظلم به مظلومان. کیل ما خواهیم کرد. سقوط هواپیمای اوکراینی بسیار دردناک بود و طبیعی بود که رسانه ها مدت ها از چنین فاجعه ای بنویسند. سر بریدن پدرش رمینا گیلانی تکان دهنده و واکنش شدیدی بود و مدت هاست در مطبوعات، حقوق، حرفه و شبکه های اجتماعی مطرح شده است.

اما در همان هفته فاجعه دیگری در بابل رخ داد. مارتین 5 ساله یتیم سگ ولگرد در غیاب والدینش در بیمارستان ساری جان باخت. این خبر به رسانه ها نرسید و چند رسانه محدود یا داخلی این خبر را منتشر کردند. مرگ و میر نوزادان در ایران یک اتفاق رایج است و در گلپایگان، کرمان، زبلون، رفسنجان و بسیاری از شهرهای دیگر نیز چنین اتفاقاتی رخ داده است، اما توجه چندانی به رسانه ها نشده است. اما خبر مجموعه سگ ها در تبریز سرلوحه همه خبرگزاری های داخلی و خارجی قرار گرفت و هفته هاست کشور درگیر آن شده است. جای تاسف است که در کشوری که این رفتار را حمایت از مظلوم می دانند.

آنچه در پارک استنلی ونکوور اتفاق افتاد را مقایسه کنید، زمانی که مردم توسط چندین کایوت (شغال و سگ) مورد حمله قرار گرفتند. اگرچه کسی در این تصادف کشته نشد، اما پارک بسته شد و دستور کشتن 35 مظنون صادر شد و هر گونه غذا دادن به اشد مجازات خواهد شد. چرا زندگی انسان را ناعادلانه می کنیم؟ در کشوری که مجلس طرح بسیار دشواری برای مقابله با حیوانات خانگی ارائه کرده است، طبیعت و خیابان‌های آن در عوض از گروه ارگانیک IUCN با کمک شبکه‌های ماهواره‌ای استرس و سلبریتی‌ها مهاجم و دوست‌دار محیط‌زیست هستند. سگ ها و گله های ولگرد ده ها حیوان در حال انقراض را می کشند و در کنار تصادفات جاده ای جان ببرهای آسیایی را گرفته اند. اخیراً در ایران کشف شد و پس از مرگ سگ خالی توسط هورالعظیم، موش جدیدی کشف شد!

پرکردن طبیعت و شهرهایمان از سگ های خالی ربطی به دامداری و حقوق حیوانات ندارد. این موج یا مد در درجه اول مربوط به چشم و چشم است و مبارزه منفی با دولت است تا عده ای به زشتی سگ اعتراض کنند. اما این ناآگاهی تنها قربانیان را در حاشیه شهرها به عنوان یک تشک بی دفاع رها می کند. هر روز صدها کودک و بزرگسال آسیب پذیر مورد حمله، آزار و اذیت و گاز گرفتن سگ های ولگرد قرار می گیرند و یا صدها هزار گربه ما در معرض انواع بیماری ها به ویژه انگل های کشنده قرار می گیرند.

بر اساس یک مطالعه جدید، توکسوپلاسموز می تواند باعث تعدادی از بیماری های جدی از جمله سقط جنین، اسکیزوفرنی و حتی تصادفات رانندگی شود. خطرات باروری و سقط جنین در کشوری با قوانین بسیار سختگیرانه برای مبارزه با کاهش جمعیت شایع است، بنابراین جایی برای ماندن مردم در پارک ها وجود ندارد. دو زاغ و یک کبوتر نیز جایگزین پرندگان شهر شدند.

برخی از مردم بر این باورند که در پس کار سگ و گربه، منافع اقتصادی پنهانی وجود دارد. رشد نجومی فروشگاه‌های حیوانات خانگی را می‌توان با جایگزینی صدها صفحه اینستاگرام یا کتاب‌فروشی و حتی سوپرمارکت‌هایی که با جمع‌آوری ردپایی از این مزایا به این حیوانات غذا می‌دهند و درمان می‌کنند، مشاهده کرد.

در دنیای مدرن، تماس با حیوانات منقرض شده بسیار متفاوت است. خوردن حیوانات اهلی و وحشی در آمریکا، استرالیا، اتحادیه اروپا، انگلستان و حتی در دبی اکیدا ممنوع است و مرتکبین مجازات های سنگین و حتی حبس دارند. دلیل آن در مناطق شهری مشخص است. نگهداری از حیوانات خانگی در منزل تابع قوانین حفظ سلامت حیوان و صاحب آن و پرداخت تعهدات و بیمه مناسب است. حتی صاحب سگ نیز موظف به جمع آوری مدفوع سگ برای سلامت عمومی است و اجازه پرسه زدن آزاد را ندارد.

دانشمندان به خوبی می دانند که تغذیه حیوانات رها شده می تواند رفتار آنها را تغییر دهد و رشد تولید مثل را تقویت کند. وابستگی حیوانات به غذای انسان و اگر این فرآیند به شدت کنترل نشود، می تواند انسان را مبتلا کند. تجمع غذا باعث تشکیل گله و رفتار سگ ها مانند گرگ می شود. سگ هایی با حس بویایی قوی با ترس به کودکان و بزرگسالان حمله می کنند و به آسیب پذیرترین افراد جامعه حمله می کنند. آنها با گرگ ها ترکیب می شوند و موجودی دو سر به نام گرگ-سگ تولید می کنند که تهدیدی جدی برای انسان و گاو است.

مارتین اگر تحت نظارت و آموزش درست رسانه های کشمیر قرار نمی گرفت که در شاهین شهر توسط سگ ها اسیر شد، می توانست زنده بماند. پایان این موضوع، بازپس گیری روز قیامت در کنترل دولت ایالات متحده و واشنگتن است. مرگ او به حدی ظالمانه بود که حتی روزنامه نگاران محلی و رسانه های محلی نیز تمایلی به توطئه نداشتند. مانند بسیاری دیگر از کارشناسان، علما و مقامات، برخی از حامیان سرشناس و علاقه مندان به سگ و گربه از این حمله می ترسند. این گروه آنقدر ظالم و وحشی هستند که از تهدید و تهمت و فحاشی و فحاشی ابایی ندارند.

* استاد دانشگاه تهران

🍫

خروج از نسخه موبایل