عمومی

پنج راهکار علمی افزایش کیفیت و طول عمر

مطالعات نشان می دهد که برخی اقدامات می تواند روند پیری بیولوژیکی بدن را کند کند.

به گزارش ESN، این روزنامه. جام جم او نوشت: «نیاز به زندگی طولانی و سالم قرن‌هاست که وجود داشته است. بدون شک همه ما می خواهیم زندگی بهتری داشته باشیم و تا حد امکان سالم باشیم. در دهه‌های اخیر تحقیقات گسترده‌ای برای درک بهتر فرآیند پیری و در نهایت فرآیندهایی که منجر به پیری می‌شوند و اثرات پیری انجام شده است. البته چالش اصلی این است که بتوانیم این دانش را به نکات و درمان هایی تبدیل کنیم که در واقع می توانیم از آنها برای تجربه زندگی طولانی تر و سالم تر استفاده کنیم. بر اساس یافته‌های تحقیقاتی جدید، برخی راه‌حل‌های علمی ممکن است تا حدی یا حداقل تا حدی فرآیند پیری و بیوگازسازی مرتبط با سن را به تاخیر بیندازند. بر اساس اکتشافات علمی، اقدامات فردی خاص مانند بهبود سبک زندگی و فعالیت بدنی می تواند به تحقق رویاهای طولانی مدت زندگی و سلامتی همراه با استفاده از راه حل های مبتنی بر مکانیسم های طبیعی سلول های بدن کمک کند.

رژیم غذایی و سبک زندگی

شواهد زیادی مبنی بر فواید انجام کارهای خسته کننده مانند تغذیه مناسب وجود دارد. مطالعات روی افراد مسن نشان می دهد که کاهش وزن، سیگار نکشیدن، مصرف نکردن الکل و خوردن میوه و سبزیجات حداقل پنج بار در روز می تواند طول عمر شما را بین 7 تا 14 سال افزایش دهد. افزایش سالانه.

کاهش کالری دریافتی در موش‌ها و میمون‌ها به یک سوم یا به اصطلاح رژیم غذایی، سلامت آنها را بهبود بخشید و طول عمر آنها را افزایش داد. البته به شرطی که از غذاهای مناسب استفاده کنید. این امر مخصوصاً برای ما انسان ها سخت است، به خصوص آنهایی که دائماً در معرض وسوسه های غذایی هستیم. تصور می شود که دو روز در هفته روزه گرفتن یا محدود کردن رژیم غذایی (مثلاً فقط هشت ساعت غذا خوردن در روز) خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با افزایش سن را در میان سالمندان کاهش می دهد.

فعالیت بدنی

اثرات منفی سوء تغذیه مطمئناً ناچیز نیست، اما علاوه بر رژیم غذایی، ورزش مناسب نقش ثابت شده ای در حفظ سلامتی دارد. در سطح جهانی، عدم تحرک مستقیماً بر 10 درصد از مرگ‌های زودرس مانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع 2 و انواع مختلف سرطان تأثیر می‌گذارد. اگر فردا همه افراد دنیا به اندازه کافی ورزش کنند، امید به زندگی انسان احتمالا یک سال افزایش خواهد یافت.

اما چقدر ورزش برای بهبود سلامتی مفید است؟ ورزش شدید برای سلامتی مضر است، که نه تنها پارگی ماهیچه ها یا رباط ها را از بین می برد، بلکه سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و خطر ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی را افزایش می دهد. بیش از 30 دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​در روز برای اکثر افراد کافی است. این مقدار فعالیت بدنی شما را قوی تر و سالم تر می کند، اما نشان داده شده است که التهاب مضر بدن را کاهش می دهد و خلق و خو را بهبود می بخشد.

افزایش سیستم ایمنی

مهم نیست چقدر خوب غذا می خورید، متاسفانه با بالا رفتن سن، سیستم ایمنی بدن ما کارآمدتر می شود. واکنش‌های ضعیف به واکسن‌ها و ناتوانی در مبارزه با عفونت، نتیجه «پیری سیستم ایمنی» است. همه چیز در بزرگسالی شروع می شود، زمانی که تیموس – اندام پیکانی شکل در گلو – شروع به رشد می کند و سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود.

شنیدن این موضوع که بخشی از بدن در حال پیر شدن است، خبر خوبی نیست، اما زمانی که بدانید سلول های T تیموس در حال یادگیری مبارزه با عفونت هستند، بدتر است. بسته شدن چنین مرکز آموزشی بزرگ سلول T به این معنی است که آنها قادر به تشخیص عفونت های جدید یا مبارزه موثر با سرطان در سالمندان نخواهند بود.

شما می توانید با اطمینان از داشتن ویتامین های کلیدی کافی، به ویژه A و D، به کاهش این روند کمک کنید. تحقیقات بسیار اما امیدوارکننده بدن در حال شناسایی نشانگرهایی است که به ساخت بسیاری از سیستم های ایمنی کمک می کند، یکی از معروف ترین آنها مولکول اینترلوکین 7 (IL-7) است. ممکن است به زودی بتوانیم داروهایی تولید کنیم که حاوی این مولکول باشد و بتواند سیستم ایمنی افراد مسن را تقویت کند. رویکرد دیگر استفاده از مکمل‌های اسپرمیدین برای تحریک سیستم ایمنی برای پاکسازی بافت‌های داخلی آن‌ها مانند پروتئین‌های آسیب‌دیده است که باعث افزایش سیستم ایمنی افراد مسن می‌شود. این روش در حال حاضر برای پاسخگویی بهتر به واکسن کووند در سالمندان در حال آزمایش است.

نوسازی سلولی

سموم پیری زیستی وارد سلول ها می شوند و کل بدن را از بین می برند و باعث التهاب و بیماری مزمن با درجه پایین می شوند. آگهی. در سال 2009، دانشمندان نشان دادند که موش‌های میانسال در صورت مصرف دوز کمی از راپامایسین، که پروتئین کلیدی mTOR را مهار می‌کند و به تنظیم پاسخ‌های سلولی به مواد مغذی، استرس، هورمون‌ها و آسیب کمک می‌کند، عمر طولانی‌تر و سالم‌تری خواهند داشت.

در آزمایشگاه، داروهایی مانند راپامایسین (یا مهارکننده‌های mTOR) سلول‌های پیرتر را جوان‌تر و جوان‌تر نشان می‌دهند. اگرچه هنوز برای تجویز این داروها برای استفاده عمومی خیلی زود است، اخیراً یک کارآزمایی بالینی جدید برای بررسی اثرات دوزهای پایین راپامایسین بر روی افراد راه اندازی شده است.

راپامایسین در جزیره ایستر شیلی یافت می شود و اغلب به عنوان “Ilix جوانان” شناخته می شود. این مولکول می تواند حافظه موش های مبتلا به زوال عقل را بهبود بخشد.

اما همه داروها مزایا و معایبی دارند. بسیاری از پزشکان با تجویز برای پیشگیری از بیماری های مرتبط با افزایش سن مخالف هستند زیرا مصرف بیش از حد راپامایسین باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. با این حال، دوز دارو مهم است. داروهای جدید مانند RTB101 مانند راپامایسین از سیستم ایمنی بدن حمایت می کند و حتی ممکن است شدت بیماری های قلبی عروقی را در این افراد کاهش دهد.

تمیز کردن سلول های قدیمی

حذف کامل سلول های قدیمی راه دیگری برای به تاخیر انداختن پیری است. مطالعات آزمایشگاهی با تمرکز بر اثرات داروهای ضد پیری در موش‌های مسن نشان می‌دهد که سلامت کلی به طور مداوم افزایش می‌یابد. از آنجایی که موش ها در اثر بیماری نمی میرند، در نهایت عمر طولانی تری دارند.

حذف سلول های قدیمی در انسان نیز موثر است. در یک کارآزمایی بالینی کوچک، افراد مبتلا به فیبروز ریوی شدید، عملکرد کلی بهتری را پس از درمان با داروهای سنولیتی گزارش کردند. از جمله اینکه چقدر و با چه سرعتی می توانید پیش بروید. اما این فقط نوک کوه یخ است. دیابت و چاقی و همچنین آلودگی به باکتری ها و ویروس های خاص باعث تشکیل سلول های پیری زیادی می شود.

سلول‌های قدیمی‌تر ریه‌ها را مستعد ابتلا به عفونت کووید می‌کنند و کووید سلول‌های بیشتری را پیر می‌کند. مهمتر از همه، حذف سلول های پیر در موش های مسن می تواند به جلوگیری از عفونت کوکسیدیوز کمک کند.

پیری و عفونت دو طرفه هستند. افراد مسن دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و بیشتر در معرض ابتلا هستند. از طرف دیگر عفونت باعث پیری سریع در پیری سلولی می شود. پیری و پیری بیولوژیکی درمان پیری می تواند سلامت کلی را بهبود بخشد، زیرا از بیماری های مزمن و مسری در سالمندان جدایی ناپذیر است.

شکی نیست که برخی از این روش های درمانی جدید در مرحله کارآزمایی بالینی نتایج مثبتی داشته اند که بسیار هیجان انگیز است و می تواند ما را امیدوار کند که این روش های ضد پیری به زودی در دسترس ما قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/