عمومی

از لیون تا دوحه؛ خاطره‌ای از یک مسابقه

این دیدار که از آن به عنوان “مادر همه بازی ها” و “سیاسی ترین بازی تاریخ جام جهانی” نام برده شده است، با برتری 2 بر یک ایران به پایان رسید و اولین پیروزی این تیم در تاریخچه جام جهانی

ماجرا از این قرار است که در سال‌های مأموریت فرهنگی در قطر (1382-1276)، چندین رویداد فرهنگی مهم و تاریخی در زمینه‌های مختلف رخ داده است. یکی از آن رویدادها به دعوت و میزبانی «سعید محمد حسین طباطبایی» قاری و قرآن حافظ خردسال کیشورمان و دیگری بازی فوتبال در ایران و آمریکا در سال 1377 بود.

ماجرای اولین روز ماه، واقعه سید محمد حسین طباطبایی «فرزند نابغه» یکی از اتفاقات منحصر به فردی بود که وی در زمینه روابط دینی و مذهبی و تعامل با کشورهای جهان برای ما به ارمغان آورد. خلیج فارس محمد حسین در 18 محرم 1419 کودکی شش ساله بود. אמאנד או ב בא שעשע שד שד מעשור. به دلیل سن او، والدینش مجبور شدند او را همراهی کنند. پدرش هم بری حوزر و کوک بود بری حوزر و کی کی کی کے کے کے بالاخره بعد از مذاکرات فشرده همه شرایط را پذیرفتم. با قرآن های روستغرفته، دعوت رسمی از باشگاه ورزشی معروف «العربی» قطر انجام شد. این گروه بزرگترین باشگاه ورزشی قطر بود که بخش فرهنگی مهمی نیز به آن وابسته بود.

از لیون تا دوهه;  خاطره های از یک کیں

ابتدا شخصیت، موقعیت، سن و هنر منحصر به فرد سید محمد حسین را بری جانومان جوانه دوهه کردم و جاکتم را معرفی کردم. برای آنها چنین پدیده ای غیرقابل باور بود اما در نهایت با اعتمادی که به او داشتند، این پیشنهاد را پذیرفتند و این دعوت محقق شد و محمد حسین به قطر آمد و یک هفته در این کشور ماند.

و از لحظه ورود تا لحظه خروج خبر اولین خبر قطری بود. تیتر روزنامه ها، حتی قبل از رسیدن. «مفخرة يران الكبري قريباً در دوحه» (الشرق); «حفل الصباح للطفل اليراني المجازه بمتار الدوحة» (الرايه); «الطفل اليراني المقدزه وسل الدوحة» (الشرق); ادامه مطلب جمعیت برای استقبال از او در فرودگاه قطر دست تکان می دهند. کل سیستم ترافیکی شهر آسیب دیده و مختل شده است. حتی مقامات قطر نیز از برنامه های خود صحبت می کردند.

جنبه ورزشی این رویداد به دلیل موقعیت و موقعیت مکانی آن بسیار جذاب بود. در یکی از برنامه هایی که در سالن ورزشی باشگاه عرب برگزار شد، علاوه بر جایگاه، صندلی هایی نیز در کف سالن چیده شده بود و جمعیت برای حضور سید محمد حسین دست تکان می دادند. این برنامه یک روز برای زنان و یک روز برای مردان برگزار شد. از ابتدای تاسیس تاکنون چنین جمعیتی به خود ندیده است!

و احمد الخليفي رئيس كميته فرهنگي را به وجد مي به وجد مي واز و كيبشه هوستام «اعجوبه قرن» با اين همي جميت شده است به شكت كشيدي مي كند.

آقای الانزی کاپیتان تیم ملی فوتبال قطر که در آن سال ها در کیشورمان فرماندهی «علی دایی» را برعهده داشت، فرزند شش ساله خود را نیز با اعضای تیم و نشان به هتل آورد. از تیم ملی قطر، سوپرباشگاه الریان و پیراهن شماره 9 تیم ملی. پس از ین دیدار، خبر اول الورتشین جازیدها هم این بود که «المعجزه و العنزی»، «العنزی» بری دیدن دوکتر محمد حسین، «طفل المعجزه» به هتل محل اقاما او هرد است.

اما این همه ماجرا نبود! نکته مهم این اتفاق این بود که مدت ها قبل از بازی ایران و آمریکا وجود داشت.

فضای رویداد ورزشی شکل گرفت. این بازی برای ایران و آمریکا پایه گذاری شد و هواداران جمهوری اسلامی با هر گرایش سیاسی، مذهبی، مذهبی و قومیتی به شدت نگران نتیجه بازی و باخت احتمالی تیم ایران بودند. آنها آرزوی قهرمانی در تیم کیشورمان را داشتند و مشکلشان فقط ورزش نبود. چون اساسا برد YA باخت تیم ایران بر استوه تیم قطر و دیر تیم‌های عربی تاستری نهدی. اما موضوع را در چارچوب جمهوری اسلامی و ایالات متحده آمریکا دیدند. در حقيقة آن تبو و تاب و ناذراء در كينة همغاني به امريكا.

فضا سنگین و ناب است و در اولین نشست خبری سید محمد حسین طباطبایی که حضورش مصادف با بازی ایران و آمریکا بود خبرنگاران از او خواستند نتیجه بازی را پیش بینی کند!

از لیون تا دوهه;  خاطره های از یک کیں

سيد محمد حسين كه هذا استباسه هايش قرآني و باخواندن سرف اياتي از كلام الله مجيد بود، بود «غُلِبَتِ الرّوُمْ» بود!

این پاسخ در تیتر بیشتر روزنامه های قطر بود و اهالی آن خط از هویتی که از محمد حسین کرده بودند بسیار راضی بودند.

روز مقاورة شهر شد. تردد ماشین ها در خیابان ها به شدت کاهش یافته بود و شهر به دلیل مسابقه فوتبال ساکت بود. در جریان بازی دکتر حمد الکواری که از چهره های تاثیرگذار فرهنگی در قطر بود و سال ها وزیر فرهنگ بود و الان مشاور وزیر و رئیس کتابخانه ملی کشور هم هست و داشتیم. دوستی خوب با هم زیادالوصفی گفت: «دکتر عباس! نتیجه این بازی مهم نیست. اگر این بازی مخالف کلمه «فرزند معجزه» باشد، چه خواهیم کرد؟!

القواری با اضطراب ادامه داد.

«عباس بگو چکار کنم؟!».

و به‌شدت کھیں تکیں نیافتن پیش‌بینی محمد حسین و اترہِ بهـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر، این اوــــــــــــــــــر. جوابی ندادم و گفتم: «نه! خدا تو را حفظ کند! هنوز فرصت هست، باید دعا کنید. و هم گفت: «باید همه‌مان دوا کینیم».

در اسعیفی پرائراب هم از تقبل جدید ایران و امریکی و هم بازی‌بینی محمد حسین، بازی را سر سر سردیم و ایران با بریند 2 بر 1 از زیمین آمد و با ین پیروز و تقبل بایزیبینی سید محمد حسین، را ” Miracle»‌تر کرد.

جابر الحرمی، روزنامه نگار مشهور روزنامه قطری «الوطن» در سرمقاله ای با عنوان «روم را اداره کنید» به این موضوع پرداخت و گفت: وقتی از وی در مورد نتیجه بازی ایران و آمریکا سوال شد، بلافاصله از وی پرسیده شد. پاسخ داد: زماني كه از و صريده شد، روم كه كسي است؟ پاسخ داد: آمریکا. کی بهد که در روم تا به اختر بخورد بخورد؟ آیا چنگال او می شکند؟ و سلته‌اش زیل شود؟.

الحرمی ادامه می دهد:

در این دیدار «سید» در پاسخ به سؤالی مبنی بر اشغال عراق توسط آمریکا، شیطان را خطاب به آمریکا کرد و فلسطینیان را نیز به ادامه قیام دعوت کرد. روزنامه ها نیز این مطالب را در تیترهای مختلف از وی نقل کردند.

به هر حال فیروزی ایران شهر را به هم ریکتند، ایرانیان کارتر به کیابتند و کناول‌های شادی با بوق و فرکم ایران به راندند. قطری ها نیز با این کارناوال در خیابان عروسی کردند، جوانانشان به ایرانیان پیوستند و عروسی دوگانه به شهر آوردند تا این رویداد برای همیشه «تاریخی» شود.

امیدوارم فردا این حرکت در خیابان و همچنین در فضای مجازی با حضور همه بازیکنان ما در ورزشگاه الثمامه دوحه و تشویق و دعای هموطنان و هوادارانمان در همه جا بسیار پرنشاط و پر جنب و جوش باشد. جهان، تا ابد بماند.

6565