عمومی

اما و اگرها درباره بیانیه داعش از کجا می‌آید؟

رسانه ها در موقعیتی نیستند که مستقلاً کسی را مسئول یک حمله تروریستی بدانند. در این مورد ما بیش از هر چیز به آنچه توسط منابع رسمی منتشر می شود تکیه می کنیم. با این حال، همیشه ادعاهایی وجود دارد که برای رسیدن به نتیجه نیاز به بررسی کمی است.

اسناپلاس_ فاطمه کریمخان: از غروب روز پنجشنبه، زمانی که برای اولین بار اعلام شد که داعش – دولت اسلامی عراق و سوریه – مسئولیت عملیات تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ شیراز را بر عهده گرفته است، بسیاری از مردم در انکار ادعای داعش به شبهات مختلف مشغول هستند. آنها تحت عمل قرار گرفتند.

در همان ساعات اولیه انتشار خبر حمله به شهرق توسط داعش، یکی از مهمترین ادعاها با این استدلال که «داعش به جایی با سلاح حمله نمی کند» رد شد.» جود دلد و بر آیین مبنا، هملة. شاحګراغ تسور ديسه رخ نداده است. این ادعا نادرست است. نمونه های زیادی وجود دارد که ثابت می کند داعش از الگوی ثابتی در عملیات تروریستی خود استفاده نمی کند. حمله به مردم با خودرو، حمله به افراد با چاقو و حمله به افراد با اسلحه از دیگر روش های این گروه تروریستی است. مثلاً در حملات تهران در سال 1996 به مجلس و حرم امام خمینی و همچنین چندین حمله در صحرای افغانستان که توسط امارت خراسان _ شاخه اسلامی دولت اسلامی در شرق ایران_ با سلاح و جلیقه انتحاری. بنابراین با این ادعا که “داعش معمولاً این کارها را انجام نمی دهد” نیمتوان انتساب 1 املا به دعا را رد کرد.

اما داعش از کجا آمده است؟

پس از انتشار بیانیه داعش در شبکه خبری “اعماق” مرتبط با این گروه، برخی افراد ابتدا تصاویری را منتشر کردند که بیانیه داعش در 30 ربیع الاول را نشان می دهد و مدعی شدند ربیع الاول 29 روز به زبان عربی است. کشورها و غیره. بیانیه پایه جعلی است. این ادعا نیز صحیح نیست; زیرا گاهشماری قمری با تقویم شمسی و میلادی یکی نیست و بر اساس اینکه چه تقویمی استفاده می شود در تعداد روزهای ماه تفاوت وجود دارد. علاوه بر این بیانیه، بیانیه رسمی داعش با تاریخ تولد نیز صحیح است و پست های تلگرامی قبلی را زیر سایه خود می گیرد و نشان می دهد که این گروه حاضر است مسئولیت حمله به شاهچراغ را بپذیرد.

بایینه باد از انتراش بیاینه صریدند «بیانیه کجا انتراش شده است؟» و کوبت رفرد آن‌ها به آئین شایبه بود که «کون ما نیمیگومین بیاینه را پیدا کردیم که ما نیمیگومین بیاینه را کیمنیم، پس کَه کَه کِه شکد شد»! این ادعا درست نیست. سایت کابری عماق، سینان و رویترز و سنا نیست کی کی کی کی به روی وب کرد کرد. ارائه دهندگان خدمات پشتیبانی سایت به طور مرتب آدرس های مربوط به گروه ها را حتی با فعالیت های تروریستی مشکوک از سرورهای خود پاک می کنند، بنابراین طبیعی است که کاربران عادی قادر به یافتن متن بیانیه عمیق در وب نباشند. داعش از شبکه پیچیده ای از کانال ها برای ارتباط استفاده می کند که کاربران عادی نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند. اگر جایی وارد کانالی شده اید که فکر می کردید کانال ارتباطی داعش است یا شخصی به شما گفته که وارد چنین کانالی شده اید، مطمئن باشید که یا اشتباه کرده اید یا در نت هستید.

اما داعش از کجا آمده است؟

پس از کجا می دانی که من نمی توانم به حقیقت راضی باشم؟ داعش از ارتباط با افراد واقعی در فضای واقعی استفاده می کند. علاوه بر این، سایت های معتبری وجود دارند که مطالب شبکه خبری اعماق را به صورت آیینه ای پخش می کنند. اگر محتوا توسط افرادی پخش شود که به وضوح به آن دسترسی واقعی دارند، می توان با اطمینان گفت که محتوا واقعا عمیق است.

یکی دیگر از ادعاهایی که در ماجرای بیانیه داعش مطرح شد. در تیتر عبارت حکومت اسلامی در تیتر به کار رفته بود که باعث شد برخی این شبهه را مطرح کنند. این ترجمه دقیق نیست. داعش برای نامگذاری خود از اصطلاح «حکومت اسلامی» استفاده می کند. در تیتر بیاینها داعش به «بهجوم للدولت اسلامی» که به منتدی «هجوم برای / تسویر دولت اسلامی» می رسد.

ادعای دیگری که در متن این بیانیه مطرح شد، تکرار اظهارات مقامات امنیتی ایران در نورنیوز مبنی بر انجام این حمله توسط داعش است. این ادعا درست نیست. در متن بياهينة به امامق «قالت امنابع عمنيه لوكاله عماق» به فارسي يعني «خبرگزاري منابع عنبع به عماق گفت». عبارتی که در متن آمده ناشناخته یا مجهول است و اگر اشاره به خبر نور نیوز و ادعای مقامات ایرانی مبنی بر انتساب این حمله به داعش باشد، باید به عنوان «منابع امنیتی در ایران» نوشته شود. مناطق گفته شده» و به جای عبارت از عبارت شناخته شده به نظر نمی رسد استفاده شده باشد استفاده کنید. علاوه بر این، اگر بیانیه به طور عمیق منتشر می شد، از شخص یا جای دیگری کپی می شد و عنوان آن کپی می شد.

در ساعات گذشته بر اساس اطلاعاتی که از بازجویی سعید امامی از قاتل زنجیره ای به دست آمد، می گویند: «همانطور که سعید امامی گفت عملیات تروریستی سال 73 توسط وزارت اطلاعات انجام شده است. پس عملیات شاهچراغ هم انجام شد.» «جمهوری اسلامی». آنچه در تحقیقات سعید امامی در ماجرای بمب گذاری در حرم آمده است صحت ندارد و قابل اثبات نیست. شواهد بسیار بیشتری وجود دارد که ثابت می کند عملیات انفجار بمب توسط القاعده انجام شده است.

در سال 87 در یک بمب گذاری دیگر در شیراز، مقامات رسمی تمام اتفاقاتی که برای شهدای حسین در شیراز افتاده بود را ساعت ها و روزها تکذیب کردند. تقریباً تا زمانی که جمشید شرمهد مدیر گروه تندر که ساعاتی پس از انفجار در حسینیه شهدا مسئولیت این عملیات را پذیرفت، دستگیر نشد. به عرض المزيد عرض المزيد از ترقيم سرور رسميل در مدر يكتروستريك عرض المزيد در ماجرای اخیر شیراز عده ای گفتند که این عملیات پرچم دروغین نیست. این موضوع قابل تایید نیست با این حال، انتشار ضد اطلاعات در مورد حملات تروریستی سابقه طولانی دارد، اما عملیات پرچم دروغین نیاز به هماهنگی بسیار بیشتری دارد و نمی توان آن را به شیوه ای که در سال 1987 در قدرت شبکه های اجتماعی ممکن شد، اجرا کرد.

اما از کجا می‌دانید که داعش به بلوف نزدیک نیست و حملاتش مستقیماً با آن ارتباط ندارد؟ کسانی که این ادعا را مطرح می کنند حداقل صحت گفته داعش را می پذیرند اما در عین حال می گویند دلیلی ندارد که داعش عملیاتی را به نام خود انجام ندهد که ربطی به آن ندارد. البته این نامه قابل رد نیست، اما این سوال نیز وجود دارد که اگر داعش به چنین چیزی علاقه دارد چرا کمپین های دیگری به نام خود انجام نداده و فقط در این مورد بیانیه صادر کرده است؟

گروهی دیگر می گویند: «آیا نمی توانید حساب کنید که عملیات شیراز توسط «جیش العدل» انجام شده و حادثه برای زاهدان اتفاق افتاده است؟ ما در موقعیتی نیستیم که این گزارش را تایید یا تکذیب کنیم، اما می دانیم که گذشته او نشان می دهد که مسئولیت اقداماتی که انجام می دهد را می پذیرد. در این صورت، گذشت بیش از بیست و چهار ساعت از حمله، عدم صدور بیانیه از سوی دستگاه قضایی نشان می دهد که نمی توان مسئولیت این حمله را بر دوش آنها انداخت.

تا زامنی که دیلی بری دیلی بری دلای برای دیش در دایش در کامی این ایکس در کے دیہ کے دیلی بر دیلی بر دیلی بر تسابای آیش در استماین این عربی به ایز کامہ کے. اما معنای این گفته این نیست که یک نفر در یک اتاق کنترل، فرد دیگری را تجهیز کرد و به او دستور داد که برود و در چراغ خیابان به مردم شلیک کند. سناریوی احتمالی دیگر این است که یک گرگ تصمیم گرفته است عملیات خود را به داعش تسلیم کند. در آئین مورد هم غومهازنی و ترفیه و روزیک در این مقام است.

اما داعش از کجا آمده است؟

در میان کسانی که انتساب عملیات تروریستی شهرق به داعش را زیر سوال می برند، برخی دیگر به این نکته اشاره می کنند که عملیات تروریستی شهرق عده‌ای میگوید اگر رسانه‌های جمهوری اسلامی دروغ نمی‌گویند چرا اول گفتند مهاجمان سه نفر بودند، بعد گفتند دو نفر بودند و در نهایت گفتند فقط یک نفر در این حمله دست داشته است. ادعای پخش شدن پوستر قبل از شروع عملیات قابل قبول نیست زیرا تصاویری که در زمان پخش پوستر نمایش داده می شوند به راحتی قابل ساخت و یا دستکاری هستند. در این مورد، تعداد مهاجمان در گزارش اولیه با گزارش نهایی متفاوت بود. اشتباه در گزارش خبر چیز عجیب و تازه ای نیست و سابقه استفاده از نیروهای غیرمتخصص در شرایط بحرانی را دارد. بر اساس این داده ها نیمـتوان انتساب به شیراز به داعش را زیر سوال را.

می‌توانم دست روی کوش و کشم و گفتم دیگی کیںہ ام گوش نکن نبین و نہےم. اما اگر تصمیم بگیریم بر اساس شواهد قضاوت کنیم، دلیلی وجود ندارد که بگوییم داعش مسئول این حمله است.

پیام پایانی