عمومی

تاثیر مثبت «استرس‌ خوب» بر عملکرد مغز

استرس متوسط ​​می تواند مانند یک واکسن در برابر مشکلات سلامت روان عمل کند و استرس آینده می تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد، اما اگر به درستی مدیریت نشود، می تواند به استرس بد تبدیل شود.

بر اساس گزارش ما، فرادید نوشت: «تورم، کوید-19، جنگهای بینهینہ، بلاتکلیفی در کہے جەنیہ. اینها تنها بخشی از مشکلاتی است که باعث ایجاد استرس برای مردم در سراسر جهان می شود. در واقع، نزدیک به 70 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده از آغاز همه‌گیری، استرس شدیدی را تجربه کرده‌اند. استرس مزمن منجر به مشکلات شدید جسمی، روانی و عاطفی می شود. یافته های علمی مختلف اثرات منفی استرس را آشکار کرده اند. اما آیا می دانستید که انواع مختلفی از استرس وجود دارد که برای چه چیزی مفید است؟

Eustress می تواند یک کار جدید را شروع کند، یک رویداد هیجان انگیز داشته باشد، به یک خانه جدید نقل مکان کند و چیزهایی از این قبیل را تجربه کند. این نوع استرس خوب است. استرس می تواند از بدن در برابر آسیب اکسیداتیو که بر پیری و بیماری تأثیر می گذارد محافظت کند. علاوه بر این، می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد و حتی خطر ابتلا به بیماری های روانی را کاهش دهد.

محققان دانشگاه جورجیا داده های پروژه Human Connectome را بررسی کردند. آنها داده های 1206 جوان را جمع آوری کردند که به پرسشنامه ای در مورد سطوح استرس و اثرات آن بر زندگی خود پاسخ دادند. آنها توانایی های شناختی این افراد از جمله حافظه، توجه و توانایی جابجایی بین وظایف را بررسی کردند و توانستند بین سطوح استرس و عملکرد مغز ارتباط برقرار کنند. استرس متوسط ​​می تواند هویت فرد را تقویت کند، انعطاف پذیری را بهبود بخشد و حتی به عنوان مانعی در برابر مشکلات روانی عمل کند.

دکتر عاسف عوُشری، دانشیار توسعه انسانی و علوم خانواده در دانشگاه جورجیا، می گوید: «بیشتر تحقیقات در مورد استرس و اثرات منفی آن بر روی افراد متمرکز است. اگرچه استرس معمولاً مضر است، اما در شرایط خاص و به روشی خاص ممکن است مزایای محافظتی برای عملکرد شناختی و سلامت روان داشته باشد. بائفین باین استرس با سفینه بایینهفته‌ فیلمین یکیندی (حافظه‌ فیسل) دارد بریکنت; در هلا کا سطوح بالای استرس به دلیل وجود دارد.

این مطالعه بر اساس گروه بزرگی از شرکت کنندگان است. نتایج این مطالعه بر تفاوت معناداری تأکید می کند: انواع مختلف استرس نتایج بسیار متفاوتی بر عملکرد روانی و سلامت روان دارند.

استرس بد است

همه ما استرس را در زندگی تجربه می کنیم. اجتناب از استرس حتی اگر مثبت باشد غیرممکن است. استرس می تواند چیزی شبیه عصبی بودن قبل از امتحان یا آماده شدن برای یک سخنرانی بزرگ باشد. این نوع استرس هوشیاری را افزایش می دهد، عملکرد را بهبود می بخشد و حتی حافظه را تقویت می کند، اما می تواند به سرعت مضر شود. چگونه؟ به عنوان مثال، نقل مکان به خانه جدید یک رویداد هیجان انگیز است، اما اگر این اتفاق هر سال تکرار شود، یا اگر “اجباری” در منطقه وجود داشته باشد، یک موقعیت استرس زا منفی خواهد بود.

اگر همیشه مضطرب هستید، قطعاً این اضطراب بر ظاهر فیزیکی شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. मुस स मुष शुमर या तप गल या तरीक बे सुच शा अधा अधा अच अच अमा है।।।।।।।।।।।।।।।

اشراه‌ فیلتون زیاـاور ستر از جمالة افسردگی، اضطراب، خستگی، فشار خون بالا و مشکل در تمرکز. ب آين حفل تبريزُ تصريح خوب مغوست است در براب براب از ين فعلون از از كندن كند كند كند كند كند.

استرس به خوبی یک واکسن عمل می کند

کارشناسان می گویند که استرس متوسط ​​و قابل کنترل می تواند به عنوان یک اقدام محافظتی در برابر عوامل استرس زای آینده عمل کند و مانند یک واکسن، بدن را به توانایی مقاومت در برابر استرس بیشتر در آینده مجهز کند. دکتر اشری در این باره می گوید: انواع خاصی از استرس در سطوح پایین تا متوسط ​​می تواند به افراد کمک کند تا خود را برای استرس آینده آماده کنند. علاوه بر این، انگیزه ای برای یادگیری و هوشیاری نسبت به آینده می دهد.

سربلند بيرون‌امجدن از استرس‌زاي اتمدبه‌نفس ما را رايرو به استرزاي جديد. این بخشی از تأثیر استرس مثبت بر عملکرد مغز است. این نوع استرس به ما کمک می کند تا یک روایت یا داستان در هیپوکامپ یا بخشی از حافظه خود بسازیم که به ما بازخورد مثبت می دهد و درک ما و نحوه نگاه ما به خود و دیگران را تغییر می دهد.

موفقیت در هر نوع چالش انگیزه ای است که هر فرد برای غلبه بر سخت ترین استرس در آینده به آن نیاز دارد و راه ایده آلی برای نگاه کردن به نوع درست استرس است.

جامعه می گوید استرس بد است و همیشه بر جنبه های منفی آن تمرکز دارد. استرس خوب است و فواید زیادی دارد.

منبع: verywellmind

انتهای پیام