عمومی

حادثه تروریستی شیراز و آزمون اطلاع رسانی

اگر قرار باشد این خبر از طریق رسانه ها مخابره و منتشر شود، انتظار می رود صادقانه باشد. البته قابل درک است که شاید رسانه ها نتوانند همه اخبار و تحولات را منعکس کنند، اما منتظر اخباری هستند که مخابره می کنند تا حقیقت را مفید و یا حتی مصلحت نشان دهند. رسانه ها برای رسیدن به این سطح باید از خطراتی که در حوزه فعالیتشان رایج است دوری کنند.

1) تناقض، مبهم و پراکنده

تناقضات و اظهارات مبهم و پراکنده که معمولاً منجر به اصلاحات و تکذیب های بعدی می شود، به ارزش و اعتبار رسانه های خبری لطمه می زند. فرقی هم نمی کند که آن روکیه ها و ای ابراقی ها ها از دستچگی و روصابی ها به دلیل سردرگمی و ایا هیت بها کے کے است. از همی کیک است کد کر کد کد کـه کـه کـه

الف) تعداد تروریست ها: رسانه ها و حتی برخی از مسئولان در چند ساعت پس از حادثه تعداد تروریست ها را متفاوت اعلام کردند. خبرگزاری سرخط نیوز از سه نفر مهاجم تلویزیون و هوا خبر داد و خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه نیز از حضور سه نفر در این برنامه خبر داد. در نهایت اعلام شد که تمامی این گزارش ها اشتباه بوده و مهاجم تنها یک نفر بوده است.

ب) نحوه وقوع حادثه: در حالی که خبرگزاری ایرنا در توضیح این حمله مدعی شده بود، مهاجمان با یک دستگاه خودروی پی جی 405 به خیابان رفته و از ورودی خیابان 9 وارد حرم شدند و همزمان دو نفر دستگیر شدند. به ودیر به حرم به حرم به دردی شده است بدهی به در و به حرم در حرم شده است شده است. بر کلفه همه اینها بدا اما کے کے کے کے نفر بوده است از اسبت 1 و سس سه کلت شده است.

ابهامات و تناقضات به این محدود نمی شود، در مصاحبه ای که توسط شبکه تلویزیونی انجام شده، فردی که به عنوان شاهد صحبت کرده است، مدعی شده است که ضارب نقاب بر صورت خود داشته و حتی جزئیات سیاه بودن نقاب خود را توضیح داده است. که پس از ورود مهاجم و فیلم های بعدی نشان داده شد، او ماسک نداشت. البته مصاحبه شونده ای که گفته بود اقامه نماز مغرب وعشاء بوده و احتمالاً در وقت نماز مغرب و عشا، اشتباه دیگری هم در رابطه با وقت مرتکب شده و گفته است که همزمان با نماز مغرب و عشاء بوده است. در حدود هفت ساعت و نیم، در حالی که همه گزارش ها را پنج ساعت و چهار ساعت و سه دقیقه اعلام کرده بودند که با اوقات شرعی شیراز هم همخوانی دارد.

ج) وضعیت مهاجم پس از دستگیری: پیش از این رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرده بود که فرد دستگیر شده تحت تعقیب است و سردار حبیبی فرمانده اداری استان فارس نیز با بیان این خبر گفته بود عامل این حمله مجروح و دستگیر شده است. و ماموران مربوطه مورد بازجویی قرار گرفتند. اما چند ساعت بعد و در مقابل این اظهارات، اسماعیل محیبی پور معاون سیاسی و تامین اجتماعی فارس وضعیت کلی تروریستی یعنی عملیات انتحاری در شهر مقدس شاهچراغ را جدی دانست و هنوز رسیدگی نشده است. در صورتی که فیلمی که ضربه به سر وی را نشان می دهد در لحظه دستگیری پخش شده است، اما فیلمی که مدت کوتاهی پس از دستگیری وی پخش شده است، در حالی که او قادر به درک مکالمه بوده روی زمین پخش می شود. دوربین و به درخواست فیلمبردار صورتش را برگرداند. طبیعتا مهاجمی که پس از شلیک گلوله تسلیم نشد دستگیر شد و اگر در فیلم های اولیه وضعیت سر و صورت و حتی بدنش دیده می شد، قابل پیش بینی بود که مجروح می شود. اما استفاده از عنوان «عملیات انتحاری» برای این عملیات تروریستی نیز مشکل ساز بود، زیرا عامل انتحاری از قبل مقدمات لازم را برای کشتن خود در پایان عملیات (مانند کمربند انفجاری) آماده کرده بود و با آن خود را به هلاکت رساند.

علاوه بر این، خبر موفقیت آمیز نبود.

2) दासकार आदलाट मेडिया इे

بارها دیده ایم که برخی از خبرگزاری ها و حتی برخی از روزنامه ها به اخبار ممنوعه دسترسی دارند و گاهی ممکن است مخاطب تصور کند که نماینده رسمی برخی از باشگاه های داخل نظام است. در فضای رسانه ای دنیا این موضوع به شکل دیگری وجود دارد و ناشی از نشت روزنامه های طبقه بندی شده از طریق عوامل امنیتی یا عوامل همکاری است که برای نشت اطلاعات به یک مسیر محدود می شود و ثانیاً تکرار نمی شود، اما در کشور اینطور است. برها شید بوده ام انتراش اخباری کی به تحمیل از بهتران کبر درداند با کیشری کرسمی کیشوری با دولماسی رسمی کیشر و کیت به بین میل. نکته جالب این است که این گروه از نظارت بر نظام دیپلماتیک و مراجع نظارتی مصون هستند.

در کنار این تعداد شبکه های خبری در فضای مجازی وجود دارد که با کمک برخی دستگاه های رسمی به پخش اخبار ویژه می پردازند. این کانال ها نه تنها خود را به عنوان عضو معرفی می کنند، بلکه از نام و نشان رسمی و قانونی خود استفاده می کنند و با صدها هزار عضو، سال هاست فعال هستند. اخباری که در آن کانال می شود اخبار اشتریه است که در دیر مدیاهه بریشان بریشان شود آن دردسر می شود. به عنوان مثال در حالی که این روزها کیشور متهم به ارسال پهپاد به روسیه نیست که روسیه در جنگ با اوکراین از آنها استفاده کرد و این موضوع ممکن است تبعاتی برای منافع ملی داشته باشد و نماینده دیپلماسی رسمی خارجی کیشورمن این موضوع را تکذیب کرد. کرد است این کانال ها به شکل کیکا اوری به دامن زدان به این تعمین. اگرچه سه روز پیش روابط عمومی ارتش اعلام کرد که این سازمان هیچ کانال رسمی در شبکه های اجتماعی ندارد و اینها جعلی هستند، اما همه این کانال ها همچنان فعال هستند. این کانال ها نه تنها روش های دسترسی خود را معرفی کرده اند، بلکه برخی از تبلیغات را نیز می پذیرند، بنابراین دسترسی به آنها کار سختی نیست. اگرچه شاید داشتن کانال در فضای مجازی مشکلی نداشته باشد، اما ادامه فعالیت این کانال ها این سوال را ایجاد می کند که آیا امکان برخورد با کانال های جعلی وجود دارد یا خیر؟

3) ضعف استدلال و تحلیل و بهره برداری غیرحرفه ای از موضوع

واقعیت این است که رسانه ها نمی توانند اخبار را تصور کنند. بي ترف نبودن مدياها با فيفاي فره اي ريسلاطشان استيقة است. ז מراق א א מ מ ר קבר קבר ש ש ש קדש פקר ב מגעש שט בק ג ג ג ג קדע דר דר ב ב ב בר בר בר בר בר ב ב ב תך תך תך תך תך תך תך תך תך תך תך תך תך תך תך תך תך תך תך תך תך בר בר בר– آنها می توانند در تحلیل هایی که به مخاطب ارائه می کنند، جایگاه خود را نشان دهند. بدون شک، هر چه تحلیل صادقانه و قابل اعتمادتر باشد، در طول زمان قابل اعتمادتر باشد، رسانه موفق تر و مخاطب پسندتر خواهد بود. از سوی دیگر رسانه هایی که با پیش داوری در قضاوت خود دچار اشتباه می شوند، اخبار کذب را منتشر می کنند و با تحلیل های خود شعور مخاطب را به سخره می گیرند، نه تنها در رسیدن به اهداف خود کوتاهی می کنند، بلکه به طور جدی نیز به اهداف و اهدافشان آسیب وارد می شود. کاهش مخاطب در رسانه ملی که عادت به پخش گزارش های یک طرفه، میزگردهای یک طرفه، تحلیل های ضعیف و دعوت نکردن از منتقدان واقعی برای نظرات متضاد دارند را می توان به همین دلیل دانست.دیدگاه مورد ارزیابی قرار گرفت. اینک واقعه شیراز به هر تصدیر ركده این تسبم بید كے كے كردی كردی نه تسیہ حسابهای زودرس و بی دیلیل چون:

  • همه وجدان هاي بيدار از هر سفر و صفح و قوم و رجون اي از آن در عند تلك دوهغين آست. این اشتراک گذاری بزرگترین اشتراک گذاری در روزهای جاری است. ایز که این وجدان ها از کیں تلک ترکریست زاهدان نیز فرده کرده است. حادثه تروریستی شیراز دومین حادثه تلخ تروریستی کشور در کمتر از یک ماه گذشته بود. حادثه قبلی که یک حادثه تروریستی بود و خسارات و تلفات انسانی بیشتر بود، حادثه جمعه خونین زاهدان بود.
  • اما تنها مسئول این حادثه که دستگیر شد جان سالم به در نبرد تا احتمالاً خود را به صورت علنی در دادگاه معرفی کند، اما افکار عمومی منتظر کشف و انتشار اطلاعات دقیق، ارزشمند و موثق در این زمینه است. غران نیز رجی به آن ساحبت کندند.
  • این همان است که بدانیم این جرم ناشی از ایراد مستقیم و یا حتی پیامد ایراد مستقیم است. بهتر است ابعاد این حادثه روشن شود، حتی اگر هدف از حدس و گمان ارزشمند نباشد.
  • این روزها که فضای اینترنت محدود است و ساعات زیادی کشور از اینترنت جهانی قطع شده و نه تنها تلگرام بلکه حتی واتس اپ و اینستاگرام هم فیلتر شده است و برای هماهنگی این جنایت از جریانی استفاده شده است. به دلیل عقلی مترجم نمی توان کدا هم کرد که ک در عدم انتشار اخبار از طریق رسانه های مستقل و بحرانی که دارای اعتبار هستند و در مورد ادعاهای خود پاسخگو هستند ، شکی نیست. به تعرف به ساده تر عرض المتحدة فله ای آیینترنت، به داکتین سیبری بیری و به شکری های باسلی و سلیبی است. در عین حال اکثریت دانش مردم نه از طریق اینترنت، بلکه از طریق شبکه های ماهواره ای به دست می آید.

بنابراین به نظر می رسد سیاستمداران فضای رسانه ای به جای برخورد منفی با آن، باید به توسعه فضای بحث و نقد بیشتر فکر کنند.

6565