عمومی

دورنمای تاریک سال نوی میلادی

واقعیت این است که «بایدن» و سیاست های امنیتی-سیاسی واشنگتن – تل آویو، منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را هنوز در بحبوحه بحران و شرایط «امید و امید» مدیریت می کند. دورنمای اینده سال نو میلادی، روشن و با صلاح و کاشته نیست

به روگر سرخط نیوز، در منتومای در جازیدی اطلاعات در بیشتر کشورهای غربی نزدیک به ابتدای ژانویه – ابتدای سال – گزارش ها و پیش بینی های اقتصادی و سیاسی ارائه می شود و رسانه ها به تحلیل وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی سال آینده خواهند پرداخت. امسال این گزارش ها نشانه هایی از تشدید، هرج و مرج و بحران در بسیاری از کشورها دارد.

آخرین تحلیل های آماری سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نشان می دهد که در سال 2023، اقتصاد جهان با کاهش رشد اقتصادی روبرو خواهد شد. در روگر است: «… کاهش سطح تجارت اروپا در پی جنگ اوکراین، نشانه‌های افزایش بیکاری و رکود اقتصادی در آمریکا و البته انتظار بهبود اقتصاد چین پس از عبور از بحران گسترده «کرونا» مهم‌ترین عواملی هستند که در سال آینده بر اقتصاد تأثیر می‌گذارند.

موسسه مالی بین المللی (IFC) که هر ساله در آغاز سال جدید گزارشی آماری – تجزیه و تحلیل چشم انداز سال آینده را ارائه می دهد. زمانی که جهان به تازگی خروج خود از بحران مالی را آغاز کرده است، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) با این پیش بینی بدبینانه موافق است. آلوارو سانتوس پریرا، اقتصاددان ارشد این سازمان، نوشت: سناریوی اصلی یک رکود جهانی نیست، بلکه کاهشی است که می تواند رشد قابل توجهی برای اقتصاد جهانی در سال 2023 و همچنین تورم بالا در بسیاری از کشورها داشته باشد.

اگر گزارش‌های اقتصادی و مالی اکثر مراکز تخصصی کشورهای غربی (اروپا و آمریکا) را مطالعه کنید، همه آنها چشم‌اندازی بحرانی و نگران‌کننده برای سال آینده (2023) دارند. در حالی که سه ایالت متحده آمریکا (فرانسه، آلمان و انگلیس) نه تنها با بحران بیکاری و درآمدها و هزینه های نامتناسب بسیاری از اقشار جامعه مواجه هستند، بلکه برنامه روشن و حتی مدیریت موثری برای مهار بحران کنونی ندارند. در کشورهایشان

تحلیلگران سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در اروپا و آمریکا شاهد چنین شرایطی هستند که حکایت از گسترش بحران در سال آینده دارد که به چند عامل بستگی دارد:

1. جنگ طولانی و زمان‌بر «بایدن» و «پوتین» در اوکراین که همچنان ادامه دارد، انواع پیش‌بینی‌ها درباره احتمال تشدید این بحران که اکنون سراسر اروپا را در بر گرفته و بیش از 10 میلیون ها پناهنده از شهروندان اوکراین به دیگر کشورهای اروپایی رفته اند، در واقع کل اروپا و به ویژه دو کشور مهم آلمان و فرانسه درگیر این بحران هستند. جنگ در اوکراین، دولت‌های کل اروپا را از اجرای برنامه‌های عادی خود خارج کرد و برای کنترل بحران در شرایط «اضطراری» قرار گرفت. براشنی که به همریکتگی می رسد. در کمتر از پنج ماه، انگلیس چهار نخست وزیر و تشکیل دولت جدید را تجربه کرده است. حزب محافظه کار انگلیس در سخت ترین شرایط سیاسی در حزب و ساختار سیاسی خود قرار دارد. ترم بالا و عکستودی رکودی بکس های بکرینی در این کیشر را به سوی کرینی ب سیمی های ناکارامدی است.

در فرانسه در حالی که مکرون خود را نماینده و رئیس جنبش چپ و لیبرال در کشورش می‌دانست، اما با پیروزی محافظه‌کاران راست در انتخابات پارلمان فرانسه، مجبور به تشکیل کابینه ائتلافی شد. با توجه به طولانی شدن جنگ در اوکراین و مشکلات تامین گاز و نفت از روسیه، مانند گذشته نیازی به مصرف برق و انرژی نیست.

در آلمان، صدراعظم این کشور هفته گذشته خطاب به مردم کیشورش گفت: همچنین آلمان با بدترین بحران جهانی مواجه است. «اولاف شولتز» به مردم کیشورش هشدار داد: «… آنچه در حال حاضر درگیر آن هستیم، بدترین بحران جهانی غذا در سال های اخیر است. ما نمی توانیم آنچه را که ملت آلمان و بسیاری از اروپایی ها اکنون تجربه می کنند و عواقب فاجعه باری برای میلیون ها نفر از افغانستان تا ماداگاسکار و از ساحل تا شاخه آفریقا دارد، بپذیریم.

واقعیت این است که این روزها مردم اکثر کشورهای اروپایی از آمریکا و سیاست های آن عصبانی هستند که کل اروپا را به گروگان گرفته است. ता अधिक के है बरूज बरूज जंग टमी अरें जेदी ब्राय ब्रीय दिजीटिया अरवियोग स्धेदे स्द्धे स्थ्डे स्थ्डे.

2. چندین مقاله در مورد فروپاشی تصمیم گیری قوی و معقول برای مدیریت بین المللی و حفظ توازن قوا در سازمان ملل دیده می شود. به گونه ای که آمریکا، چین و روسیه اغلب توازن قوا و همکاری قدرت های هسته ای جهان را مورد انتقاد و تفسیر قرار می دهند.بحران را گسترش دهید، دست دارند!

تجربه سال‌های پایان جنگ جهانی دوم تا امروز به‌ویژه در نحوه شروع و ادامه جنگ ویتنام نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها با آغاز یک جنگ جدید، همه کشورهای جهان را تجربه‌ای گسترده و عمیق خواهند داشت. بحران ها و اکثر مناطق جهان در سطح منطقه ای یا بین المللی درگیر خواهند شد. از نکدهای ک معتوف به از دیګ بریشین از بر کرینهای اکومیک و پستال است، براشین برای کاموف بہ بہ در میلہ برید بریں بریں; جنگی که نشانه های آن در موازنه قوا در سازمان ملل و در صحنه بین المللی آشکار شده است.

این مسیر ادامه دارد و اتفاقات در آستانه ورود به سال جدید نشانه‌های بی‌ثباتی مدیریتی و دغدغه آینده روشن‌تر و مطلوب‌تر از گذشته را نشان می‌دهد. اکثر دولت ها سیاست ها و برنامه های خود را به طور جدی اصلاح کرده اند. زیرا «به‌هم‌ریکتگی» نشانه‌ی بارز وضعیت کنونی بین‌المللی و در روابط بسیاری از کشورهاست. در خاورمیانه به جای همبستگی منطقه ای، تضادها و تضادها بین دولت ها و دولت ها ادامه دارد. انتخاب رئیس جمهور و دولت جدید در لبنان به دلیل نفوذ مقامات سعودی با کمک رژیم صهیونیستی و آمریکا با بحران مواجه شده است. در یمن اجر که هنو آتش آتش کرد دارد دارد ام بربربردن دربر آتش جنگ ورانگر دور از نتیز نیست.

تحميل لکنگ دوجانبه رسمی تهران – ریاض سکوت کرده و پوتین به بازی با نفت و اوپک به نفع سود خود ادامه می دهد.

افغانستان با بحران های مختلفی در کشور مواجه است. در ترکیه، «اردوغان» چند ماه دیگر انتخاباتی را پیش رو دارد. وی در نطق خود در پارلمان ترکیه کشورهای اروپایی را تهدید کرد که اگر از سوریه و عراق دست بردارند و ترکیه نیز در داخل هدف عملیات تروریستی است، شش میلیون پناهجو که اکنون پس از جنگ و بحران سوریه و … در ترکیه راهی خواهد داشت کشورهای اروپایی مرزهای خود را به روی کشورهای اروپایی باز خواهند کرد. عراق هنوز یک بخش مرکزی حکومت دارد. واقعیت این است که سیاست امنیتی سیاسی واشنگتن-اسرائیل، منطقه خاورمیانه و منطقه خلیج فارس را هنوز در بحبوحه بحران و در بستر “ترس و ترس” مدیریت می کند. دورنمای اینده سال نو میلادی، روشن و با صلی الله و کاسته نیست».

انتهای پیام