اجتماعی

عدم مدیریت بهینه خاک سالانه ۵۵ میلیارد دلار خسارت وارد می‌کند

سرخط نیوز/حمدان معاون اداره آبیاری و حفاظت از خاک سازمان جنگل، مرات و آبیاری کیشور گفت: در حوزه منابع طبیعی در بسیاری از زمینه ها موفق بوده است، اما نیازمند تامین اعتبار و تزریق اعتبار از طریق مسئولان ارشد و استانی است تا بتواند به اهداف خود دست یابد.

محمد شرافتی روز یکشنبه 15 آذرماه در جریان بازدید خبرنگاران در قالب بازدید رسانه ای از ایستگاه های حفاظت از منابع طبیعی شهرستان همدان ضمن تبریک روز جهانی خاک بر اهمیت خاک باید در زمره موارد مهم قرار گیرد. ایجاد یک سانتی متر خاک 700 سال زمان می برد.

وی افزود: به منظور حفظ خاک با ارزش و حاصلخیز برای تولید محصولات کشاورزی دغدغه های زیادی در سازمان داریم و به دنبال جلوگیری از آثار آسیب و تخریب خاک هستیم تا زمینه ساز تولید محصولات کشاورزی قابل توسعه است.»

عدم مدیریت صحیح خاک 55 میلیارد دلار خسارت به بار خواهد آورد

معاونت آب و سازمان حفاظت آب سازمان جنگلبانی و حفاظت آب کیشور تصریح کرد: در کشورهای در حال توسعه مانند ایران میانگین فرسایش خاک 15.5 تن در هکتار محاسبه می شود اما در کشورهای غیر توسعه یافته بین 30 تا 40 تن است. تن در هکتار بنابراین با تمام این تفاسیر در طول هر سال در کشور به دلیل عدم مدیریت صحیح خاک 55 میلیارد دلار زیان وارد می شود. علاوه بر این مسائل سالانه 356 میلیون مترمکعب از سدهای مفید از بین می رود.

وی تاکید کرد: شخم در جهت شیب اقدام ناخردمندانه‌ای است که باعث تخریب، فرسایش و رسوب خاک می‌شود، بنابراین باید از این اتفاق جلوگیری شود، تغییر کاربری‌ها و چرای مفرط دام‌ها نیز از دیگر موارد است.

شرفتی در بخشی دیگر گفت: باید مدیریت حوزه آبخیز را به درستی دنبال کنیم چرا که اقدامات مکانیکی، بیولوژیکی و بیومکانیکی هر ساله در بندهای مختلفی لحاظ شده است.

وی ادامه داد: حوزه های آبخیز در این نقاط کشور فعال هستند و تنها 12 حوزه در کشور وجود دارد.

شرافتی کاترنشان کرد: در کرافتی کاکترنشان کرد: در کرافتی کاک را از در 1900 رید رید و ایران به توریم 80 سال از از کایش حوزهای آبخیس در جهان است.

معاون امور آب سازمان حفاظت از آب و خاک سازمان جنگل ها، جنگلبانی و حفاظت آب کیشور گفت: برای جلوگیری از وقوع سیل، رسوبات و تخریب خاک، عملکرد خود را با پراکندگی مناطق بررسی می کنیم. مناطق استانی آمارهای بومی مربوط به خود را ارزیابی می کنند، جامعه نیاز به ارزیابی و اثربخشی ایستگاه های حفاظت از منابع طبیعی دارد تا بتوانیم با اعداد و ارقام برای حفاظت از منابع طبیعی برنامه ریزی کنیم.

وی مطرح کرد: بیش از 50 بخش در مجموعه های ما وجود دارد که پوشش گیاهی و آب های زیرزمینی نمونه آن است و در حال حاضر به طور میانگین بیش از 50 میلیارد تومان برای ساخت ایستگاه ها و حوزه های آبخیز نیاز داریم که این میزان برآورد شده است. به طور میانگین سه نفر در حوزه حراست و یک نفر در حوزه پرداخت مشغول به کار هستند و متولی این امور هستند.

شرافتی بیان کرد: ایستگاه و حوض برج آب نیز برای پژوهش محققان و بررسی مقالات دانشگاهی آنها مناسب است و بیش از 20 مقاله و مقاله پژوهشی با اشاره به بهترین دانشگاه های خارج از کشور نوشته شده است.

وی تصریح کرد: هوزا معرف و ابخیز کنبد همدان در مبهره بایش رونگ اول کیشرو است و از آن به بعد است که است اوز اوز اوز کیه است این است که امدان در مایت از فردها همدان است. از فردها همدان است آمد است.

شرافتی ازهرد کرد: اولین، بزرگترین و مجهزترین ایستگاه پایش کیشور ر شهرستان میبد استان یزد را تجهیز کرده ایم، بسیاری از استان های مرزی در مسیر عبور از مرز قرار دارند و جزو استان های میانه محسوب می شوند. در خطر مرز نیست.

وی در پایان گفت: برای بهبود اقدامات و فعالیت ها و تجهیز امکانات خود نیازمند تزریق اعتبار و بودجه کلان از سوی مسئولان منطقه ای و استانی هستیم و بدون بودجه نمی توان بسیاری از کارها را انجام داد.

عدم مدیریت صحیح خاک 55 میلیارد دلار خسارت به بار خواهد آورد

محمدمهدی آرتیمانی، دستیار مدیرکل منابع آب و منابع آب استان همدان وسعت اداره منابع آب را یک میلیون و 100 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: بریک به 670 هزار نفر از این منابع در تراینی است. کرینی.

وی افزود: طبق بررسی های انجام شده میانگین سطح فرسایش خاک در استان همدان هشت تا 12 تن در هکتار در سال است و در شهرستان کبودراهنگ بیشتر از سایر نقاط استان فرسایش رخ می دهد زیرا نیروگاه حفر شده است. شده و سرور و کاکی و نتریل در معروب کریں است.

آرتیمانی در ادامه بیان کرد: با تدابیر اندیشیده شده پیش بینی کرده ایم که فرسایش خاک در استان همدان به هشت تن در هکتار کاهش یابد و برای تکمیل این کار بزرگ نیازمند اعتبارات و تزریق بودجه هستیم و این موضوع در اولویت اول قرار دارد.

وی در به کرابینان گفت: برنامه پنجم توسعه به دلیل عدم تزریق اعتبار تنها به 12.5 درصد از اهداف خود رسید. برنامه ششم توسعه نیز همین طور است، تنها 38 درصد از اهداف آن محقق شده است، دستگاه های الکترونیکی عموما خارجی هستند و هزینه های کار ما بسیار بالاست و نیازمند توجه ویژه مسئولان ارشد و استانی هستیم.

عدم مدیریت صحیح خاک 55 میلیارد دلار خسارت به بار خواهد آورد

از فیلتون پستی فیلمی های سکامت های می‌توانم به حفزی و دیں 54 گونه گیاهی بپردازم.

عدم مدیریت صحیح خاک 55 میلیارد دلار خسارت به بار خواهد آورد

عدم مدیریت صحیح خاک 55 میلیارد دلار خسارت به بار خواهد آورد

به روبائ سرخط نیوز، بخشداری استان همدان در 35 کیلومتری شهر همدان و نزدیک روستای همدان و نزدیک به جاده ملایر واقع شده است. در این بازدید خبرنگاران رسانه ها از نقاط مختلف این منطقه بازدید کردند و سایر نقاط منابع طبیعی نیز در حوالی روستای سیاهکمر مشاهده و بررسی شد.

انتهای پیام