عمومی

عدم مدیریت منابع آبی بالادست/ روند خشکی تالاب های فارس ادامه دارد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها: آب و هوای ایران عمدتاً خشک و نیمه خشک است و میانگین دمای آن بیش از 10 برابر میزان بارندگی است و از هزاران کیلومتر سواحل دریا، آبها در جنوب گرم و معتدل است. در شمال، وسعت بیابانی با خاک شور وجود دارد و در نهایت موقعیت جغرافیایی باعث شده که ایران مولفه کشورهایی که بیشترین تنوع آبگیر در جهان را دارند. در ایران 24 تبلیغ با کیں بین بین المللی کنوانسیون رامسر در لیست ذکر شده است.

تغییرات اقلیمی در مناطق مختلف جهان رخ داده و تغییراتی توسط انسان در رودخانه های بالادستی که آب تالاب را تامین می کنند، از مهم ترین عوامل تهدید کننده برکه است.

حوضچه هایی که معمولا در پایین دست رودخانه ها وجود دارند دارای خاک ریزدانه و سبک هستند و با خشک شدن پدیده فرسایش بادی تشدید می شود و باعث حذف خاک سطحی حوض می شود و تحت تاثیر این امر قرار دارند. بلای طبیعی.

وضعیت برکه ها در فارس مطلوب نیست

اما در استان فارس به دلیل خوشسالی‌های کند سلیح استو تلابه‌ای استان به مرتبه کردید از دیر کوکت کیشور است.

عدم مدیریت منابع آب ادامه دارد

دستیار سازمان محیط زیست طبیعی و تنوع حیات محیط زیست استان فارس در گفتگو با خبرنگار آنلاین درباره وضعیت برکه های استان فارس گفت: پس از بارندگی برکه ها خوب است. اسهال و هفت برم به دلیل دایل اب از قبل تا حوددی ابگیرید کردین، اما تلابــهای کفتر و پرستان کیں کے آن

نبی – پیامبر خداوند منظور ادامه این است که محیط یک دستگاه اجرایی خاص نیست.

وی افزود: بسیاری بر این عقیده اند که خشک شدن حوضچه ها به عواملی مانند خشکسالی مربوط می شود در حالی که تنها 20 درصد خشک شدن حوضچه ها ناشی از خشکسالی و مابقی مربوط به مدیریت منابع آب و خاک است.

بسیاری بر این باورند که خشک شدن حوضچه ها به عواملی مانند خشکسالی مربوط می شود، در حالی که تنها 20 درصد استخرهای خشک شدن ناشی از خشکسالی و بقیه مربوط به مدیریت منابع آب و خاک است.

معاون محیط زیست طبیعی گفت: بیشترین قسمت حوضه آب در استان فارس است و اگر مدیریت آب و خاک در حوضچه درست باشد امروز راه درستی است. برکه های فارس خشک شود.

وی کاترنشان کرد: وجود سدهای متعدد در بالادست رودخانه و کمبود منابع مدیریتی باعث شده تا شاهد خشک شدن دریاچه باشیم.

اعتقاد بر این است که کشاورزان نیز هنوز به این نتیجه نرسیده اند که کشاورزی و آبیاری به روش سنتی منجر به نابودی کشاورزی می شود و اگر الگوی کشاورزی به همین منوال ادامه یابد، وضعیت استخرها بدتر می شود. آینده نزدیک. تا زمانی که روش جدید زراعت از سوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام نشود و اجرای آن آغاز نشود، شرایط و تخریب نزولی اراضی کشاورزی و منابع آبی بهبود می یابد.

در کشاورزی قیمت آب متناسب با قیمت واقعی نیست

و کمشدن اب زیرزمینی را از در از درکی از دشت‌های تلاب‌ها برشمرد و اورمرد: ين امر کامی کے کے کے ہے ہے ہے ہے ہے و کرنشست در آریک و دشت‌های استان ہ بریک لہباہہ۔۔

این مقام مسئول تاکید کرد: تلاش وزارت جهاد کشاورزی و نیرو باید در راستای جلوگیری از بروز بحران باشد چرا که اگر آب از بین برود و ریزش داشته باشد در کوتاه مدت ترمیم نمی شود. ما در آینده شاهد حوادثی مانند سیل در ورودی یا دروازه نخواهیم بود، قرآن می خوانیم.

معاون محیط زیست قیمت آب مصرفی در کشاورزی را بلاعوض عنوان کرد.

خشکی حوضچه ها باعث شده پرندگان کمتر از گذشته به استان بیایند و امسال تنها تعداد کمی از پرندگان به این حوض مهاجرت کرده اند.

مرادی همچنین ابراز کرد: خشکی حوضچه ها باعث شده پرندگان کمتر از گذشته به استان بیایند و امسال تنها تعداد کمی از مهاجران به حوضچه آورده شده است.

محمد جواد نعمت اللهی، مدرس دانشگاه و فعال محیط زیست استان فارس نیز در خصوص وضعیت تالاب بختگان اظهار کرد: در 10 سال گذشته تالاب بختگان خشک شده و تنها در نقاط خاصی از آن آب دائمی بر روی آب وجود دارد. مساحت 2000 هکتار پرنده نگرها وجود 220 گونه پرنده را در این منطقه ثبت کرده اند.

وی در رضین گفت: تناه مروند دعیمی تعدید اب طلابن، کشمه گامبان 2 هزار لیتر در ثانیه است.

اب سد به بختگان نرسید

این فعال در ادامه گفت: امسال 100 میلیون مترمکعب آب از سد رهاسازی شد. عنوان او کشاورزی بکار تحویل دادند.

وی احداث سد در محدوده بالادست دریاچه برای توسعه کشاورزی را یکی از عوامل خشک شدن دریاچه دانست.

این مدرس دانشگاه همچنین گفت: مشکل دیگر نظر کارشناسان مبنی بر هدر رفت آب وارد شده به حوضچه بختگان است در حالی که این آب برای سیستم هیدرولوژیکی و چرخه بارندگی در استان ذخیره می شود.

عدم مدیریت منابع آب ادامه دارد

نعمت اللهی افزود: عنوان او به لکوک و گرائن براش، شید انگود کرد و کوبر سلمکین در استان کے کہ بہ کے بہ کے کے کہ بہ کے کے کہ ہہےہ

روند را متوقف کنید عنوان او در کنار دریاچه و کاهش بارندگی شاهد ایجاد گرد و غبار و نمک نمک در استان هستیم.

وی افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده در محدوده دریاچه بختگان هفت متر تراز منفی آب مشاهده می شود و به همین دلیل با وجود بارندگی های خوب تابستانی دریاچه به طور کامل زهکشی نشده و آب به سرعت فروکش کرد.

̇n königgar מיט זراق ، עם בراق קל קל ש ש ש ר מעל מעל דר ק ק לטלב ברשמרד דר מעד מעד ב ב ב י י י י י י י י י י י י י י י י י י י سلام و ملاصدرا، اب شرب و مرودشت را می‌کند را سراز و مرودشت را. به جای استفاده از آب برای مصارف فرهنگی، این آب را فقط در شهرهای بزرگ در دسترس قرار داده ایم، در حالی که پس از تامین آب شرب، عنوان او محیط زیست مهمترین اولویت است.

لطف خداوند همچنین بیان کرد: ساختار مخازن تغذیه مصنوعی یکی دیگر از مشکلاتی است که به بهانه تقویت آب های زیرزمینی و توسعه کشاورزی از ورود همه سیلاب ها به دریاچه جلوگیری می کند. این سیل آسیبی نیست و سیل یک حوضچه زهکشی طبیعی است. همچنین به دلیل خشکسالی و تغییر کاربری اراضی و احداث و احداث مسیرهای سیلابی، دسترسی سیلاب به برکه بختگان مسدود شده است.

وی تاکید کرد: آینده خوبی برای برکه وجود ندارد و اگر شرایط یکسان نباشد، حوض بازسازی نمی شود.

یکی از اعضای ستاد ملی حوضچه های کشور گفت: حوضچه ها خدمات بسیار مهمی را به تمامی جوامع محلی ساکن در محوطه استخر و همچنین طبیعت اکوسیستم ارائه می کنند.

বান্তা ক্র্ব্বা বাবে দ্র্ষে বাস্ষে বাস্র্ষে ব্র্ট্যাল্যায়া দ্র্ত দ্র্ত দ্র্ত

سید علی اکبر کاظمینی ادامه داد: با توجه به افزایش سیستم کشاورزی و بهره برداری از منابع آب زیرزمینی و اراضی کشاورزی میزان برداشت آب از آب های زیرزمینی و سطحی افزایش چشمگیری داشته است.

وی افزود: با حفر قنوات و برداشت آب، سطح آب های زیرزمینی به شدت کاهش یافته و در نتیجه میانگین بارندگی سالانه در استان نیز بسیار کاهش یافته است. نباید آب برای ذخیره در حوضچه ها داشته باشیم.

ملی پوش استخرهای ملی کشور گفت: اکنون شاهد بارش شدید باران در فصل پاییز هستیم. در بارندگی های اخیر میزان بارندگی 50 میلی متر در مجاورت حادثه دیدگان بود که البته در زهکشی دریاچه موثر نبود.

کاظمینی گفت: نمی توانم تاثیر سدها در خشک شدن این حوض را نادیده بگیرم چرا که در واقع بخشی از آبی که از رودخانه به سمت فقرا می ریزد را قطع کرده است.

و با تقدیم بر تحمیل بر استفاده زی وی در بخش صنعت برای ساکنان اطراف قشر مستضعف گفت: به دلیل کمبود اشتغال در بخش صنعت، همه به کشاورزی روی آورده اند تا بتوانند حداقل درآمد را برای زندگی و میزان آب کسب کنند. مصرف در صنعت بسیار کمتر و درآمد بسیار بالاتر از بخش کشاورزی خواهد بود. استان فارس در گذشته تلاش زیادی برای کسب مقام اول در کشت گندم داشت که نتیجه آن خشک شدن استخرها و از بین رفتن ذخایر آب زیرزمینی بود.

تنوع منطقه با چالش هایی مواجه است

این منطقه فعال محیط زیست با ابراز نگرانی از وضعیت دریاچه ناآرام تصریح کرد: بیش از 100 هزار آب مجاز و غیرمجاز در دریاچه ناآرام وجود دارد و این در حالی است که این دریاچه بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور است و لقب گرفته است. یک ذخیره گاه یونسکو است.

کاظمینی افزود: در حال حدر با خوشید شدن پرستان و ارگ و از دست بردنة جوی جی زرجة، بزی از زیاستی زیستی زبین از بردن و بیکی زیدر به کرید است.

وی از میزان برداشت آب زیرزمینی ابراز نگرانی کرد و گفت: در برخی مناطق عمق چاه های اطراف منطقه به 60 متر هم می رسد در حالی که در گذشته با حفر چاه های 5 تا 6 متری به راحتی به آب می رسیدند.

ملی پوش استخرهای کشور تاکید کرد: باید میزان آب مصرفی و سطح آب گلخانه را کاهش دهیم و درآمد بهتری را نصیب کشاورزان کنیم.

با توجه به وضعیت کشاورزی فارس و بی برنامگی ریز برای بهره برداری از شناورهای جایگزین در استان مناسب است.