اجتماعی

عکس | کشف اتفاقی تونل‌های ترسناک 1800 ساله در نزدیکی اسفراین

یک پروژه ساخت جاده معمولی منجر به کشف شبکه گسترده ای از تونل های زیرزمینی در نزدیکی فرودگاه شد. باستان شناسان این تونل های زیرزمینی را با شهر بلقیس که در نزدیکی آن قرار دارد مرتبط می دانند. شهر بلقيس با زاجة 51 هزاز متر قربة دومين قلاه بجور خشتي ايران (پس از ارگ بم) به حساب مي‌آيد.

کاشف تونل های زیرزمینی شهر بلقیس

تونل زيرزميني شهر بلقيس

کاوش‌ها در تپه‌ها و کروگی برتها می‌دانند که شهر بلقیس حداقل ۶۰۰۰ سال دارد. باستان شناسان بر این باورند که این منطقه در اواخر دوره ساسانیان و آغاز دوره اسلامی تا قرن هفتم در اوج رونق بوده است. حتی در زمان سلطنت نادرشاه افشار در قرن هجدهم این قلعه کاربردی بوده است.

البته ظاهراً بیشتر پیشرفت این بخش مربوط به علاقه شاهان ساسانی است. تاکنون تلاش های زیادی در شهر بلقیس صورت گرفته که نتیجه آن کشف خانه ها، کانال های آبیاری، آب انبار و ایوان ستون دار بوده است. اکنون زمان آن رسیده است که تونل های زیرزمینی این منطقه اهمیت پیدا کنند.

محل كاشف تونل زيرزميني

سال گذشته باستان شناسان از وجود تونل های زیرزمینی در این منطقه اطلاع داشتند. اما سازمان میراث فرهنگی به دلیل حفاظت از هرگونه دسترسی به آن جلوگیری کرد. اکنون کارگران به یک مکان تاریخی ارزشمند رسیده اند. طول تونل های زیرزمینی شهر بلقیس به 18 کیلومتر می رسد و جالب اینکه دارای سرویس بهداشتی و آسیاب هستند.

همچنین در این تونل ها ظروف سفالی مربوط به دوره سلجوقیان، ایلخانیان و دوره های پیشین است. با وجود این، بسیاری از رازهای این منطقه دست نخورده باقی مانده است و نیاز به تحقیقات گسترده دارد. البته ساخت بناهای زیرزمینی در ایران بی سابقه نیست. در اصفهان نیز شهری زیرزمینی به نام نوش آباد وجود دارد که در عمق 4 تا 18 متری در زیر زمین قرار دارد.

تونل زيرزميني شهر بلقيس

این شهر کاملا زیرزمینی متعلق به دوران ساسانیان است و باستان شناسان تصور می کنند که برای فرار از گرمای تابستان یا محافظت از زنان، کودکان و مردم در زمان جنگ ساخته شده است. شباهت های تونل های زیرزمینی شهر بلقیس و نوش آباد مربوط به کاربری آنهاست. در حال الحدر کاوش هذا در آن زرجون تا نوزوگ از دولت شده است.

227227