عمومی

ققنوس، «دوگین» و نواصولگراهای ایران

کمی در رابطه با کلیپ
کلیپی از صدای شاعر با صدای شاعر تهیه شده که در طی آن تنها تصویر پرچم روسیه به نمایش در می آید و موسیقی معروف آن را «مردان فرشتگان» ساخته و مجید زنزمی نیز همان است. زیرنویس انگلیسی به این معنی است که در کل کلیپ شعر پخش می شود و این تنها راه ارتباط با مخاطبان کانال که عمدتا روسی هستند با محتوای شعر است. کانال دوگین نام شاعر را مشخص کرده است و از آنجایی که نتوانستیم شاعری به این نام پیدا کنیم، نمی توانیم نام شاعر را در سطح کشور و فضای مجازی پیدا کنیم. ما علاقه مند بودیم ببینیم که آیا خود شاعر واقعاً می داند که شعر کجا توزیع می شود یا نه، و می دانیم که آیا او در اصل این شعر را به خاطر حمایت از روسیه سروده است. حتی برای یافتن اطلاعاتی در مورد شاعر، در بین فارسی زبانان به سراغ سایت های مربوط به طرفداران روسیه، مانند وب سایت وابسته به حزب رفتیم و به نتیجه نرسیدیم. در سایت های به تحمیل «نواصولگرا» هم که کے کہ کے کے و نشری ب تراے کے کے کے و کے. فرکی نمی کند، شاعرش هر که در تعلیم برک کندی تاصری.

حمزاد پنداری
به عنوان یک شاعر و کارشناس برنامه های شعر در رادیو، برای من اصلا عجیب نیست اگر فردی را با شاعری ببینم که شاعرش را نمی شناسد. معمولاً وقتی شعر یک شاعر را در میان مفاهیم شعر می خوانیم، آن را «شعر همزادپندری» می نامیم. به نازر می راسد شعر این شعر کمی در کمنوی آن را راید به وهود کے وزینی و آنکی در شعرش، به نذر می راسد با منتشت کلی شعر پارسی بوده و همزان را همس را به هر تدیدین خالب است. و در تمام شعرهایش نامی از اساطیر و تاریخ و جغرافیا به میان نمی آورد و بنابراین هر خواننده ای می تواند تفسیر خود را بر آن بگذارد، بسته به خود او نشانه هایی در ذهن خود برای تفسیر خود بیابد. با این تعبیر، احتمالا فقط دو نماد در ذهن دوگین، مخاطبان کانالش و حامیان جنگ با اوکراین وجود دارد: یکی کلمه ققنوس و دیگری کلمه ققنوس.
پخش کننده موضوع اول (ققنوس) را هایلایت کرد و از پرچم روسیه که دارای نماد دو عقاب است در سراسر کلیپ استفاده کرد، بدون توجه به این که این پرچم پرچم فعلی روسیه نیست و در پرچم فعلی روسیه چیزی به جز سه مورد وجود ندارد. راه راه های رنگی وجود ندارد! این پرچم مربوط به حکومت تزارها در روسیه (1547 تا 1721) است. و با این او بخشی از افکار خود را نشان داد، افکاری که در آن روسیه را همان قلمرو دوک نشین بزرگ مسکو و دولت تزاری می داند و نه تنها می خواهد اوکراین را عقب نشینی و به روسیه ضمیمه کند، بلکه می خواهد خط 5000 مایلی.
با ین جود دوجین در عقد شعر روصقی فاحش فاحش عرب شده است ذا عسولا ققنوس با عقاب دوسر کاملاً متفاوت است. پرنده افسانه ای است که از تاریخ ایران، یونان، چین و مصر آمده است و در تاریخ روسیه یافت نشده است.

ققنوس
ققنوس به زبان يونان بستان: فئوينيکس به عربي: العنقاء و به انجليزي ققنوس)) پرنده ي مقدّد و فسانه است كه در اساطير يران، اساطير يونان، اساطير مصر، و اساطير خين نام برده شده است.
می گویند پرنده ای کمیاب، تنها، متاهل و بدون فرزند است. اما هزار سال یک بار دلش را به روی انبوهی از چوب می گشاید و صدایش را می خواند و وقتی با صدایش می خواند آتشی در منقارش می کند و با سوختن در آتش دانه ای از او بیرون می آید. ، که بلافاصله آتش می گیرد و می سوزد.آش دوباره متولد می شود. ققنوس در بیشتر فرهنگ ها نماد جاودانگی است. اما برخی فرهنگ ها ویژگی های دیگری را به آن نسبت داده اند، از جمله: ققنوس اشک زخم ها را التیام می بخشد، ققنوس صدایی آرام بخش دارد، موسیقی از صدا ساخته می شود و…
اگرچه ققنوس در اساطیر ملل آسیایی مانند چین و ایران جایگاه ویژه ای دارد، اما برخی معتقدند که اسطوره ققنوس از مصر باستان برخاسته و به یونان و روم رفته و شاخه ها و شاخه های بیشتری از مسیحیت پیدا کرده است.
علامه دهخدا در توصيف فكنوس نوشته است: مي گويند ققنوس هزار سال عمر مي كند و عمرش به پايان مي رسد. و و و ر ا جفت نیمی به و و و و ر ا از اوز و کوزیده اند.
عقاب دو سر اما در نشم‌نصلی و پرکم‌نسیه، نماد هیونی است که با تمنت اپی‌پریری است. بیشتر کاربردهای مدرن این نماد به طور مستقیم یا غیرمستقیم مربوط به امپراتوری سلجوقیان در اروپای شرقی و در امپراتوری روم، بیزانس در اروپا می باشد.این نشان استفاده می شود. این علامت ارتباط نزدیکی با علامت عقاب (سر) و علامت آکویلا که در امپراتوری روم استفاده می شود، دارد. بنابر آين عقاب دوسر هيك سنخيتي با قنوس دهديت!

از ققنوس تاپیک های دوگین اهمیت موضوع چیست؟
مردم ایران ممکن است دو ماه قبل از کشته شدن دخترش در بمب گذاری در مسکو، نام الکساندر گلیویچ دوگین را شنیده باشند و خبر او در رأس رسانه های کیشورمان قرار گرفته باشد.
با اینکه چند بار به ایران سفر کرده و میزبانش هم آنجا بوده است، اما اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما حداقل می گوید امسال سه بار مهمان سفیر جمهوری اسلامی ایران بوده است، موضوعی. که معنای دیپلماتیک خاص خود را دارد… دوگین هم به راهپیمایی اربعین رفت و کلیپی از مصاحبه اش را منتشر کرد که با وجود مسیحی بودنش از تفکر شیعه و امام موعود شیعه صحبت کرده و دجال را به آمریکا معرفی کرده است. این کلیپ قبلا توسط سایت Астан קודס רגוי ניסטר קרדה בלי אנים בר רוי אנ סאיט יאפט נישוד منتشر شده است. علاوه بر این، دوگین با مرحوم نادر طالب زاده صحبت کرد و مدعی شد که او بهترین دوست روسیه و حامی آرمان بزرگ اوراسیا است. آرمانی که می خواهد اتحاد بین کشورهای منطقه اوراسیا را تجدید کند.
علاوه بر این دوگین پیش از این در چهارمین رویداد شب علم انسانی که توسط مجله عصر اندیشه در سال 1393 برگزار شده بود، شرکت کرده است.
الکساندر دوگین که برخی از او به عنوان “استراتژیست و مغز متفکر ولادیمیر پوتین” یاد می کنند، همان فردی است که اخیرا پس از شکست ارتش روسیه در اوکراین هشدار داده بود که جنگ روسیه با اوکراین با پیروزی مسکو به پایان خواهد رسید. او می داند که می تواند عامل معنوی حرکت پوتین و مشوق ارتش و مردم روسیه برای حمله به اوکراین باشد و به همین دلیل است که افکار، فعالیت ها، نتایج تلاش ها و در نهایت ارتباطش با متفکران در دورترین نقطه. گوشه و کنار دنیا ارزشش را دارد مهم این است که اگر زمان و مکان دارید بتوانید این موضوعات را جداگانه و در آینده مطرح کنید.