عمومی

لاکچری بودن همه چیز ماست!

تجمل چیز ماست! و رديف كردن درافة رُندكنار هم براي ما از نان شب هم واجب تر است. حالا مهم نیست بچه بیاوریم دنیا و چند میلیون بیشتر خرج کنیم تا تاریخ ازدواج نزدیک شود.

سرخط نیوز پلاس: امروز یک سالگرد ویژه در ایران است. دو سال پیش در چنین روزی ایرانیان پشت درهای اتاق زایمان صف کشیدند تا فرزندان خود را در تاریخ 9/9/1399 به دنیا بیاورند.

اما آیا بتعر تاریخ تولد رُند تناه دغدغه بخی بوده است؟ جواب بده خير است! در زندگی مدرن امروزی ارزش های انسانی با گذشته بسیار متفاوت است و داشتن شماره تلفن همراه، تاریخ ازدواج و حتی پلاک خودرو برای مردم امروزی ارزش و اعتبار دارد. حالا چرا ارزششان را پایین آوردند؟

معنای زندگی در نگاه و تعبیر انسان های متحول شده، شوکه شده است

دکتر محمد رحیمی (استاد دانشگاه و دانشگاه) در این باره معتقد است: همانطور که اشاره کردید آمارها حاکی از شکسته شدن رکورد تولد نوزاد در تاریخ 9/9/9 است که باید این موضوع را تحلیل کنیم. روند اجتماعی تغییرات در ارزش ها و نگرش های اجتماعی جامعه. چرا تاریخ هایی مانند تاریخ تولد، تاریخ ازدواج، تاریخ عروسی، شماره تلفن همراه، شماره پلاک و … نوشته شده است.

وی ادامه می دهد: معنای زندگی این است که مردم تفسیری از زندگی و نحوه مواجهه با آن داشته باشند. در ادبیات جامعه شناسی می گوییم هر فردی زندگی خود را بر اساس سرمایه اجتماعی و فرهنگی تفسیر و تفسیر می کند. اینکه تاریخ جامعه به نوعی به ارزش تبدیل شده و معیار مورد تمجید قرار گرفته است، این است که این پدیده در نظر و ذهن افراد جامعه معنای خوب و مشترکی دارد. نسل جدید با باورها و ارزش‌های جدیدی که او قصد دارد خود آن‌ها را خلق کند، معنای جدیدی از زندگی را ارائه می‌کند که ما آن را با سبک زندگی مجلل می‌شناسیم.

لاکشری‌بازی و انباشته‌شده!

در جمیع‌شناس به فرحان لاککری که می‌شود، توضیح می‌دهد: «لکچری برای نسل جدید به راعت می‌توانم کیں تمام آنید زیدن است. نسلی که می‌خواهد آن‌طور که می‌خواهد زندگی کند، می‌خواهد دنیا را تغییر دهد و هویتشان بسیار محدود است. در اصطلاح پدیدارشناسی، ما از درک معنای زندگی در نگاه مردم صحبت می کنیم.

دکتر رحیمی معتقد است: «با ورود به دنیای ذهنی علاقه مندان به تاریخ متوجه می شویم که این افراد آرزوهای زیادی دارند و از هر نظر قصد دارند خود را از دیگران متمایز کنند و خود را سربلند بفروشند; اما دلیل تغییر و سطحی شدن ارزش های مدرن بشری این است که جامعه مدرن قوانین خاص خود را دارد، همانطور که جامعه سنتی قوانین خاص خود را دارد و مردم خود را با این شرایط و هنجارها وفق می دهند و جامعه را درونی می کنند. اما زمانی که افراد نمی توانند خود را با شرایط و تغییرات جامعه اجتماعی و فرهنگی تطبیق دهند، با چالش های جدیدی مواجه می شوند و سعی می کنند با ابراز وجود خود به دیگران و در جامعه با نمادهای جاه طلبی نادرست بر آن غلبه کنند.

در 2022/02/22 چه اتفاقی افتاد؟

وی با بیان اینکه گذار از سنت به مدرنیته مشکلات خاص خود را دارد، می افزاید: «افراد از یک سو پیوندهای سنتی خود را دارند و از سوی دیگر با تغییرات مدرنیته مواجه هستند. در این تضاد اجتماعی با تغییراتی در ارزش‌ها مواجه می‌شویم و ارزش‌های اجتماعی جدیدی پدید می‌آیند. در ین تافت (منزورم استوستوم عست است) اجتماعی شدن لازم است. مردم باید در موسسات آموزشی یاد بگیرند که چگونه با چالش ها روبرو شوند و چگونه سبک زندگی خود را مدیریت کنند.

و در پاسخ به این سوال که آیا در همه جای دنیا شاهد این وضعیت هستیم؟ وی می گوید: در مورد اینکه آیا این سبک زندگی خاص ایران و جهان سوم است، باید بگویم که چند ماه پیش در تاریخ قرون وسطی نیز شاهد تاریخی در تاریخ بودیم (1391/02/22). اما نه در این تاریخ تولد زودهنگام اتفاق افتاده و نه.» زندگی دیگر بسیار عادی بود. واقعیت این است که وضعیت جامعه امروزی به دلیل تغییر تکنولوژی، تسهیل ارتباطات و افزایش رونق نسبی باعث تغییر در ارزش‌های نسل جوان شده است.

وی همچنین می افزاید: جوامع توسعه یافته به این تغییرات پی برده اند و در مدیریت تحولات اجتماعی و فرهنگی عملکرد خوبی داشته اند. اما در جامعه، چون تغییرات ارزشی را به طور رسمی تشخیص نمی دهیم، رفتار روزمره معمولاً آگاهانه از تفکر و مبتنی بر محاسبات عقلانی نیست، بلکه ناشی از عادت ها و عادات است.

انتهای پیام