عمومی

مرمت قلعه «فلک الافلاک» در حال انجام است/توسعه زیرساخت‌های اقامتی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به روگر روز محرب آنلاین، عطا حسن پور روز سه شنبه در گفت و گو برو با تاکید رسانه ها بر اینکه با ورود به بخش خصوصی و توسعه امکانات و امکانات گردشگری و همچنین واگذاری خانه ها و کاروان های تاریخی به بخش خصوصی شاهد رشد صنعت گردشگری خواهیم بود.

پیگیری توسعه و تکمیل زیرساخت ها

وی با بیان اینکه در حال حاضر 9 مرکز گردشگری در استان فعال است، گفت: با هدف توسعه جاذبه های گردشگری در استان، 9 مرکز دیگر صادر و در دست ساخت است.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در ادامه صحبت های خود می گوید 24 هتل و اقامتگاه واقعی در لرستان وجود دارد که اصلاً پاسخگو نیست، ما یک میدان هستیم.

حسن پور گفت: علاوه بر کشور، گردشگری در کل کشور وارد عرصه گردشگری شده است و خوشبختانه در سال های اخیر چند سرمایه گذار خوب مانند کشاورزی و صنعت به گردشگری کشاورزی پرداخته اند که کم است. بالقوه در غرب کشور».

Важдение ханши ханший в карвансраха بخ هاچوشکی

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ظرفیت های گردشگری آبشارهای لرستان گفت: لرستان رکورد دار 69 آبشار طبیعی دائمی و فصلی در کشور است و از سوی دیگر با توجه به اینکه این استان سومین منطقه محسوب می شود. گردشگری آبی در کشور، توسعه گردشگری آبی و ورود سرمایه گذار به بخش خصوصی در این حوزه ضروری است تا از این موهبت الهی نهایت استفاده را ببرد.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با بیان اینکه در بافت شهر تاریخی خرم آباد علاوه بر وجود چندین خانه تاریخی، 11 کاروانسرا وجود دارد که در فهرست موقت یونسکو قرار دارند.

حسن پور گفته است: به قويم قوي اين نذر كاروانسرا به‌روست زنجرهاي به كاروانسراي مي‌شود.چمشک» و « گوشه شاهنشاه » در اولویت هستند.

وی تاکید کرد: در صورت ورود به بخش خصوصی و واگذاری خانه ها و کاروانسراهای تاریخی به بخش خصوصی، شاهد رشد صنعت گردشگری خواهیم بود.

تعمیر «فلك آسمان» در حال نمع است

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در بخشی دیگر از سخنان خود با تاکید بر اینکه قلعهآسمان» خرم آباد برجسته ترین بنای تاریخی این شهر و استان به شمار می رود.

حسن پور گفت: به این قلعه مجموعه فرهنگی می گویند و تاریخی است که از قلعه شاپور، باغ گلستان، موزه، موزه، موزه تاریخی و موزه تاریخی تشکیل شده است.

وی در ادامه به مرمت تاریخی قلعه اشاره کرد و گفت: این شاهکار معماری لرستان در سال های اخیر آسیب دیده است اما خوشبختانه از تخریب آن جلوگیری شد و مرمت این اثر ارزشمند توسط تیمی متشکل از اعضای مجرب و متخصص و مشاور در حال نمع است

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان تاکید کرد: ما به این طرح اشاره ای نکردیم، همیشه در وزارتخانه نظارت و بررسی می شود تا علاوه بر مرمت شاهد پایداری این مجموعه تاریخی و فرهنگی باشیم. “

حسن پور افزود:آسمان» موزّه شود از درون باید در قلاة شود کرا که خود قلاة «.آسمان» یک موزه از نظر معماری منحصر به فرد است، اما کاربردهای متعدد آن ممکن است به آن آسیب برساند.

فرمود: در آن راستا با دلتم سرویزهای صنایع و کردی گری ما به دنبال حفاظت بیشتر از این قلعه تاریخی هستیم.

مرمت پل های تاریخی اعتبار یک ملت بزرگ را می طلبد

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه پل تاریخی 100 روزه در لرستان وجود دارد، اظهار داشت: قدمت پل های تاریخی لرستان بیش از هزار و 800 سال است و به گفته باستان شناسان پل های تاریخی لرستان بعد از احرام است و تلاشه مصر بزرگترین بناهای سنگی جهان به شمار می رود.

حسن پور تصریح کرد: باستان شناسان بزرگ دنیا در بازدید از این پل ها به عظمت و ویژگی های خاص آن ها اشاره کرده اند، به عنوان مثال بزرگترین دهانه معماری جهان باستان بر روی پل «گاومیشان» قرار دارد که عرض آن از پل بیشتر است. از ایوان مدائن و طولانی ترین پل جهان است.کلهرت باستانی معمولاً با ارتفاع بیش از 26 متر ساخته می شود.

وی افزود: از سمت لرستان تنها پایگاه ملی پل های تاریخی در کیشور در نظر گرفته شده و 100 پل تاریخی استان در فهرست موقت میراث جهانی قرار دارد.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: همچنین تنها سه پل دهانه دار دارای کتیبه در کل ایران وجود دارد. چهارده هستند.

حسن پور با اشاره به موضوع مرمت پل های تاریخی ایران ادامه داد: بزرگترین سازه های آبی و تاریخی ایران پل هایی هستند که متاسفانه در سیل سال 1377 آسیب دیدند.