عمومی

نقض قوانین بریتانیا در «ایران اینترنشنال»

27 روز پیش، رسانه سعودی «ایران‌اینترنشنال» خشونت نشان می‌داد. رسانه‌هایی که اکنون بیشتر محتوای خبری خود را از گروه‌های هکر دریافت می‌کنند، از هیچ نوع خشونتی، از اشتراک‌گذاری شماره تلفن‌های خصوصی و کد ملی گرفته تا دعوت به جنگ و خونریزی، بیزار نیستند.

سرخط نیوز پلاس – سهیله صدیقی: عنوان برچسبی است که شبکه تلویزیونی «ایران‌اینترنشنال» برای ناآرامی‌های اخیر ایران از آن استفاده کرده است. این تگ بزرگ است، اما بیش از آن که فقط در حوزه خبری و اطلاع رسانی کار کند، سعی می کند دید گسترده ای از خشونت را گسترش دهد که برای خود حد و مرزی ندارد. اینکه یک رسانه مرزی برای ابراز خشونت داشته باشد بستگی به سیاست شخصی آن دارد.

افکام کجاست؟

سازمان «افکام» تنظیم مقررات رسانه های انگلیسی را که بر عملکرد ایستگاه های رادیو، تلویزیون، تلفن ثابت، راه دور، سیار و… نظارت می کند، تنظیم می کند. آفکام همچنین وظیفه دارد از مخاطبان رسانه محافظت کند. تمامی شبکه های تلویزیونی انگلیس مجوز شروع به کار خود را از این سازمان دریافت می کنند و در صورت عدم رعایت شرایط مندرج در پروانه فعالیت، خطر لغو فعالیت آنها توسط افکام وجود دارد.

نقض قوانین انگلیس در «ایران اینترنشنال»

در 20 ژوئن 2001 ملکه الیزابت دوم در پارلمان بریتانیا درباره تشکیل «افکام» سخنرانی کرد و این سازمان در 29 دسامبر 2003 فعالیت خود را آغاز کرد. «افکام» رسانه ها و شرکت های فناور را که قوانین را رعایت نمی کنند جریمه می کند. “افکام” همچنین این امکان را دارد که شرکت هایی مانند فیس بوک و توییتر را به منظور “محافظت از کاربران در برابر آسیب ها و اقدامات خلاف قوانین تروریست ها و کودک آزاری” به “تعهدات نظارتی” رعایت کرده و در صورت تخلف آنها را مجازات کند. .

«مطالعه‌ای» را دوست دارم!

مقررات و قوانین سختگیرانه است.

به عنوان مثال، این سازمان در سال 2009 (2009) شبکه تلویزیونی “پرس تی وی” را تحت فشار قرار داد به این دلیل که در پوشش اخبار غزه بی طرف خوانده می شد. آفکام در نهایت در سال 2012 به دلیل شکایت مازیار بهاری (خبرنگار ایرانی – کانادایی) مجوز این رسانه را لغو و این شبکه را از ماهواره های انگلیسی از جمله Sky حذف کرد. بهری مدید شده بود کلیپ ده سینیا ای که از او در “Press TV” بود که به زور از و این در حالی است که پرس تی وی بارها این ادعا را رد کرده و تلاش های زیادی برای اثبات بی گناهی خود در دادگاه های مربوطه انجام داده است.

راشا تودی (RT) Россия نیز از دیگر کانال هایی است که توسط آفکام تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است. درگیری بین روسیه و روسیه پس از مسمومیت سرگئی ویکتوروویچ اسکریپال، جاسوس روس و دخترش یولیا، در شهر سالزبری انگلستان در سال 2018 آغاز شد. در این زمان، رسانه ها و مقامات انگلیسی انگشت اتهام را به سمت سرویس مخفی روسیه نشانه رفته اند و این شبکه روسی همچنین اضافه کرده است که برای خنثی کردن این سیاست سیاسی، تنش بین دو کشور را افزایش داده و جنگ رسانه ای را تشدید می کند. حمله رسانه ای به مرحله اخراج دیپلمات های روسی نه تنها از این کشور بلکه از دیگر کشورهای عضو ناتو انجامید.

ممنوعیت پخش هرگونه پیام در مورد اصلاحات در عربستان چیست؟ حدود سه سال پیش، عربستان سعودی یک آگهی یک دقیقه‌ای منتشر کرد که در آن تصاویری از زنان در حال رانندگی، بازگشایی سینماها و اعضای خانواده آل سعود در جریان سفر ولیعهد عربستان سعودی به انگلیس منتشر شد. این تبلیغ که 56 بار توسط «اسکای 1» طی سه روز پخش شد، برای ترویج تجارت بین عربستان و انگلیس برنامه ریزی شده بود، اما «افکام» مدعی شد که ریاض در تلاش است بر افکار عمومی انگلیس تأثیر بگذارد و تصویری نادرست از خود نشان می دهد.

از این رو، «افکام» با تأکید بر ایجاد جنجال در مورد «آزادی بیان، حقوق بشر و حقوق زنان» در کشور محافظه کار عربستان و همچنین مسائل مربوط به فروش سلاح توسط انگلستان به عربستان و دخالت نظامیان ریاض. در جنگ داخلی یمن هر گونه تبلیغاتی را از ریاض پخش کرد در انگلیس ممنوع شد.

آفکام و کلیدی به نام اینترنشنال

ـ برنامه هایی که خشونت، پیامدهای آن و توصیف خشونت، اعم از کلامی یا فیزیکی را نمایش می دهند.

که طی چند روز گذشته «اینترنشنال» چندین بار نمایش خشونت کلامی و فیزیکی را منتشر کرده است که از شمارش خارج شده است. به کریس کے کے کے کے کے کے کے کے کے کے بہ کے کے و 100 پست بہ هشتگ کانوم مهسا امینی و بہ عرض المزید و بہ کہ با آنہہےےےےےےےے .

برنامه‌هایی که حاوی رفتارهای خشونت‌آمیز، خطرناک یا به شدت ضداجتماعی هستند، تأیید یا ترویج می‌شوند و احتمالاً دیگران را به کپی کردن چنین رفتاری تشویق می‌کنند.

در این بند به صراحت تاکید شده است که نمایش هرگونه تصویر خشونت آمیز توسط “افکام” ممنوع و رعایت الگو می باشد. با آين حال اينتراح شورة وظلونثماء از اينترنسانهاي برکسي است برکسي. انتشار تصاویر، کد ملی و شماره تلفن تعدادی از مسئولان نیروی انتظامی در شبکه های اجتماعی خطرناک و به شدت ضد اجتماعی است. عمل خوستوم‌عمازی که برها ریکراشد شد.

ـ مطالباتی که احتمالاً باعث تشویق ارتکاب جرم یا منجر به بی نظمی می شود یا سخنان نفرت انگیزی که احتمالاً فعالیت مجرمانه را تشویق می کند یا منجر به بی نظمی می شود.

آفکام مخالف ترغیب و تحریک مخاطب به ارتکاب جنایت است و هر فعالیتی را که مجرمانه تلقی می شود را حذف می کند، اما اتاق چه کرد که در ۲۷ روز جنگ بین المللی را فراخواند؟ تصاویر دوره آموزشی “کوکتل مولوتف”، دعوت به شورش های خیابانی، حمایت از دانش آموزان معاند، تشویق به قانون شکنی و…

ـ روزنامه ها و برنامه هایی که الزامات بی طرفی را رعایت نمی کنند.

بی‌ترفی برای Ofcom یک اصل محمول است. اینکه رسانه ها باید جامع باشند و همه دیدگاه ها و تحلیل ها درباره یک اجماع را پوشش دهند. اما ای در روزه کیز جز یک ترفه به کیش در از سوی این مدید شد؟ همه صداها را شنیدی؟ آیا همه فراخوان ها و گردهمایی هایی که در ایران برگزار می شود به تفصیل پوشش داده می شود؟

ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ

در آين مدت دانشـموزان ايراني كندبار جمعيت كے اينترنشنال دانش آموزانی که می خواستند قوانین مدرسه را زیر پا بگذارند بارها پخش شد. از آن دست بدود از آن دست بدود

قوانین افکام را می توانید اینجا بخوانید.

«افکام» کشم بر «ایران‌اینترنشنال» می‌بندد؟

این اولین بار نیست که «افکام» با این میزان بی حساسیتی نسبت به عملکرد رسانه های فعال در انگلیس، «ایران اینترنشنال» را تعطیل می کند.

نقض قوانین انگلیس در «ایران اینترنشنال»

شبکه بین‌المللی ایران در سال ۱۳۹۵ پس از حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز، گفت‌وگوی زنده‌ای از سخنگوی گروهک تروریستی الاحوازی که قصد تجزیه ایران را داشت، پخش کرد. حمید بعیدی نژاد(سفیر وقت ایران در لوندن) در پاسخ به این حرکت نوشت: سفارت ایران در لندن ضمن محکومیت این اقدام، بلافاصله با هدف ترویج تروریسم و ​​خشونت از سوی نهاد نظارتی در انگلیس (افکام) اقدام جدی خواهد کرد.

بایدی نژاد از مصاحبه با یکی از اعضای یک گروه تروریستی به آفکام شکایت کرد.

اما «افکام» همچنان با این شبکه تلویزیونی که حالا تبدیل به اتاقی دعوت شده به جنگ شده است، بسیار ظریفتر از آنچه تحت عنوان قانون تعریف کرده، می پردازد. لزومی به نمایش تصاویر «کوکتل مولوتف» نیست، توزیع کد ملی و شماره تلفن افراد و هرگونه رفتار خشونت آمیز دیگر جزو وظایف یک رسانه رسمی نیست و تکرار آن نیز جای سوال دارد.

آیا ایران قادر به اقدام قانونی است؟

اما سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران به مسئولیت خود در این زمینه عمل خواهد کرد و همچنین به کشورهای میزبان و همچنین از طریق کشورهای مرتبط و دوستان به کسانی که حمایت مالی شود.» داده شده و به طور جدی و قاطع اعلام شده است که جمهوری اسلامی ایران با جدیت از ظرفیت های خود در چارچوب های مختلف اعم از حقوقی و سیاسی استفاده خواهد کرد و با این شبکه ها که انجام نمی دهند برخورد خواهد کرد. کار رسانه ای و خبری است، اما در واقع کار تروریستی انجام می دهد و از ظرفیت های حقوقی و سیاسی خود استفاده خواهد کرد. اقدامات اولیه در این زمینه انجام شده و انشالله در آینده نزدیک این اقدامات را پیگیری خواهیم کرد.

دبیر شورای حقوقی و قضایی کشور همچنین به قوانین جاری در انگلستان به عنوان مجری شبکه بین المللی تلویزیون ایران اشاره و تاکید کرد: باید از قوه قضائیه استفاده شود. از اولین اقدامی که با دولت و اعضای کمیسیون محترم قضایی انجام خواهم داد این اقدام را پیگیری خواهم کرد و اگر فرصتی باشد موضوع را در قالب تذکر شفاهی به قوه قضائیه اعلام خواهم کرد. نظام و حکومت».

1000 پست و 100 پست در 10 روز

به گزارش اکبر نصراللهی (رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه) در گفتگوی ویژه صدا و سیما در صفحه اینستاگرام ایران اینترنشنال از زمان دستگیری خانم مهسا امینی در 23 شهریور تا ساعت 20:00 و ساعت 20 دوشنبه چهارم مهرماه 15 100 پست در دقیقه روزانه 100 پست و در کل 1000 پست در 10 روز با هشتگ خانم مهسا امینی و با رویکرد آموزش و ترویج و اغراق خشونت و با تحریک قانون شکنان، تقریباً هیچ خبری جز این موضوع منتشر نکرد.

دکتر نصر الحیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی به همین دلیل در اولین خبری که ایران اینترنشنال در 23 شهریور منتشر کرد، قبل از اعلام گزارش های بیمارستان و پزشکی قانونی، این حکم منتشر شد. خبر دستگیری و فوت مهسا امین مهم، قابل تامل و تأمل است و بازتاب خبری گسترده ای دارد.

حال باید منتظر بود و دید که «افکام» با «ایرانیان اینترنشنال» به عنوان سازمانی جلوگیر از هرگونه خشونت رسانه ای برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام