عمومی

نگاه ما به جام جهانی مشابه پیک‌نیک آخر هفته بود

چگونه منتظر یک تور پرواز خارجی هستیم که هنوز یک ماه قبل از مسابقه نامشخص است؟

روزنامه به روگر سرخط نیوز “پیام ما” درباره دلایل ناکامی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جذب گردشگر به جام جهانی نوشت: . انواع جلسات دولت برگزار شد و در حالی که فعالان گردشگری از بی برنامگی و بی نتیجه بودن صحبت می کردند، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هر بار اعلام کرد که همه چیز طبق برنامه و برنامه پیش می رود.

او در اسفند 1400 به آسنا گفت: «در کنر کیش و قشم بری ورود توریستوس به همم ایران در دستور کار است» یک ماه بعد یعنی در بهمن ماه 1401 گفت: سازمان مدیریت مناطق آزاد با همکاری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آماده پذیرایی، اسکان و گردشگری علاقه مندان است. جام جهانی در قطر. این برنامه ها محدود به جزیره کیشور و قشم نیست، بلکه برای سایر نقاط کشور نیز برنامه ریزی شده است.

دو روز بعد، مدیر دفتر توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع با ایران از استان‌های تهران، اصفهان، یزد، کرمان و فارس مصاحبه کرد. هیأت دولت زرغامینتون 18 کرداد در برکی جلاسه گفت: «در حال پیگیری حداکثری استفاده از ظرفیت های گردشگری جام جهانی قطر هستیم.»

و دو ماه بعد یعنی در 29 اسفند گفت:

یک هفته بعد در ششمین ماه سال از گردشگری دریایی بازدید کرد و گفت:

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در آنلاین هفتم با بیان اینکه تلاش می کنیم از این ظرفیت در جام جهانی قطر استفاده کنیم، گفت:

این سخنان وی در حالی است که جمشید حمزه زاده، رئیس اتحادیه هتلداران ایران در تاریخ 21 آنلاین 1397 در گفتگویی اعلام کرد:

جام جهانی از 29 آوریل در قطر آغاز می شود. کشوری که نسبتاً بزرگ و در نتیجه امکانات محدودی دارد، این فرصت را برای کشورهای همسایه فراهم کرد تا از بین بیش از دو میلیون گردشگر که برای تماشای این مسابقات به قطر سفر می کنند، چندین هزار گردشگر را جذب کنند. این کشورها می توانند ضمن معرفی جاذبه های خود، صنعت گردشگری خود را نیز ارتقا دهند. Çara İran با اینکه کارشناسان بارها گفته بودند برتر از جاذبه های فرهنگی، تنوع اقوام و… است.

برنامه ریزی نکردیم و شکست خوردیم

یک منبع آگاه در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این خصوص به «پیام ما» می گوید: بری استبره توریستهای کاریین بیران بید فراشدی میشد کے کے

و با اشاره به اینکه 6 ماه پیش کشورهایی مانند امارات، عمان و عربستان بسته های مشترک جام جهانی را با قطر تعریف کردند. وی تاکید می کند: متاسفانه جذابیت گردشگری خارجی برای این رویداد مانند تعطیلات آخر هفته بود. این بدان معناست که خانواده ناگهان تصمیم می گیرند وسایل پیک نیک را بردارند و به سفری به مقصدی نزدیک خانه خود بروند. گردشگران خارجی چند ماهی است که برای سفر خود برنامه ریزی کرده اند و از آنجایی که هیچ هماهنگی و برنامه ای برای این موضوع نداشتیم، طبیعی است که نتوانیم میزبان آنها در کشورمان باشیم.

این منبع آگاه از لزوم رایزنی و توافق در این زمینه است و می افزاید: کشورهایی مانند عربستان، امارات و عمان از چند ماه پیش هماهنگی ها و رایزنی های خود را انجام داده اند و تنها این نیست که میزبانی ما را داشته باشیم. جام جهانی برای توریست ها و حتی این امکان وجود دارد.در مورد اینکه برخی از تمرینات تیم در کیشورمان انجام شد صحبت کردیم. نتیجه این شد که امروز نه تنها میزبان تیم های شرکت کننده هستیم، بلکه در جذب توریست نیز موفق بوده ایم.

با حدس و غوم نمی‌توانم تور تفریفنی کینیم

سهند که در حوزه گردشگری فعال است نیز به پیام ما می گوید: از 1 سال پیش برنامه های خود را در این زمینه آغاز کرده ایم و تا ابتدای فروردین ماه در جلسات مختلف برنامه ها و پیشنهادات خود را به مسئولان ارائه کردیم. از جمله جلسه دفتر ما یک جلسه کاری و ملاقات با معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ارائه کردیم.

و می افزاید: پیشنهاد این بود که پروازهای روزانه از هم اکنون شش ماه مانده به مسابقات اعلام شود. این پروازها بین قطر و مجموعه نقاطی که با هدف گردشگری انجام می شود و شهرهایی مانند شیراز، اصفهان، کیش، قشم و … را شامل می شود، باید انجام شود.

طبق قرارداد در دور مقدماتی بین هر بازی چهار روز فاصله وجود دارد و این فاصله در دورهای هشتم و چهارم بیشتر می شود. و می گوید: حتی برنامه های سه روزه را در پیشنهاداتمان تعریف کردیم به این صورت که برای تورهای دو شب و سه روزه برنامه داشتیم تا هر گردشگری که این پکیج را انتخاب می کند بتواند در طول سفر خود جاذبه های متنوعی را ببیند.

این حوزه فعال گردشگری ادامه می دهد: ما در برنامه خود اعلام کردیم که چارتر پرواز برای گردشگران جام جهانی مناسب نیست و بخشی از مسافران پروازهای مستقیم نیز می توانند ایرانیانی باشند که برای تماشای مسابقات به قطر سفر می کنند. در آن زمان تاکید شد که 6 ماه مانده به شروع جام جهانی هزینه این پروازها مشخص شود و نمی توان یک ماه قبل از مسابقات ترتیبی داد چرا که آژانس ها نیز باید فرصت تعطیلی تورهای خود را داشته باشند. .

و با اشاره به اینکه هیچ پاسخی از سوی مسئولان دریافت نکرده است، می گوید: توریستی که یک ماه دیگر به قطر سفر می کند، بلیت پرواز خود را خریداری کرده است. چگونه منتظر توری هستیم که یک ماه قبل از مسابقه هنوز مشخص نیست؟

وی معتقد است زمانی که ظرفیت برنامه ریزی نداشته باشیم با وضعیتی که امروز شاهد آن هستیم مواجه خواهیم شد و می افزاید: مهلت انجام کار خود را تا پایان ماه قرار دادیم و از این تاریخ با وجود اینکه در جلسات حاضر راهکارهای متعددی ارائه کرده ایم، موضوع جذب گردشگر خارجی برای جام جهانی را در نظر نگرفتیم.

انتهای پیام