استان ها

آغاز واکسیناسیون رایگان دام‌های کرمانشاه علیه بیماری”تب برفکی”

سرخط نیوز/کرمانشاه مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به آغاز واکسیناسیون دام‌های سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی، از دامداران خواست واکسیناسیون دام‌ها را برای مقابله با شیوع این بیماری جدی بگیرند.

دکتر حسین حیدری در گفت و گو با سرخط نیوز، با بیان اینکه از سال گذشته کار واکسیناسیون دامها برای مقابله با شیوع بیماری تب برفکی دو مرحله ای شده، گفت: مرحله اول واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی بین دام های مناطق روستایی و عشایری استان در نیمه اول سال انجام شده و مرحله دوم آن هم از چند روز گذشته شروع شده و تا آخر بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

 حیدری با اشاره به واکسیناسیون رایگان دام های سبک و سنگین مناطق روستایی و عشایری استان علیه تب برفکی، گفت: پیش بینی می شود در این مرحله سه میلیون نوبت سر واکسیناسیون دام سبک و ۱۰۰ هزار نوبت سر واکسیناسیون دام سنگین علیه این بیماری انجام شود.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه ادامه داد: در این طرح همه دام‌های عشایر برون کوچ که هم اکنون در مناطق قشلاقی استانهای همجوار ساکن هستند را رایگان علیه بیماری تب برفکی واکسینه خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به شناسایی کانون‌هایی از بیماری تب‌برفکی در برخی از استان‌های همجوار انتظار داریم دامداران به منظور جلوگیری از شیوع بیماری در سطح استان با اکیپ های واکسیناسیون همکاری لازم را داشته باشند.

حیدری همچنین از دامداران خواست رعایت نکات بهداشتی را در جابجایی دام‌ها مد نظر قرار داده و صرفا در صورت اخذ مجوز قرنطینه دامپزشکی اقدام به جابجایی دام‌ها کنند.

حیدری یادآور شد: خوشبختانه تاکنون هیچ کانون موثری از بیماری تب برفکی در جمعیت دامی استان گزارش نشده و کرمانشاه از حیث شیوع بیماری تب برفکی جزو استان‌های پاک است.

وی در ادامه با اشاره به واگیری بالای بیماری تب برفکی، ادامه داد: این بیماری یک بیماری عفونی ویروسی است که دام‌های زوج سُم مثل گاو و گوسفند را درگیر می‌کند و قدرت سرایت بالایی دارد.

حیدری با بیان اینکه میزان تلفات تب‌برفکی در دام‌های جوان بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بوده و در دام‌های غیرایمن ممکن است به ۱۰۰ درصد برسد، توضیح داد: همچنین در صورت ابتلای دام، کاهش میزان تولید شیر، گوشت و پشم در دام‌ها دور از انتظار نیست.

حیدری با بیان اینکه پیدایش ضایعات در ناحیه دهان، پستان و سُم از علائم بیماری تب برفکی در دام‌ها است، اضافه کرد: دام‌های مبتلا به بیماری تب برفکی علائم لنگش دارند و احتمال سقط جنین هم در دام‌های آبستن مبتلا به تب برفکی بالا است.

انتهای پیام