بین الملل

آمریکا: حمله «واگنر» به ناتو، حمله روسیه تلقی می‌شود

به نقل از آناتولی، نماینده آمریکا در سازمان ملل نسبت به حملات گروه نظامی واگنر علیه مواضع ناتو هشدار داد.

«لیندا توماس گرینفیلد» نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که هرگونه حمله گروه «واگنر» به ناتو به عنوان حمله روسیه تلقی خواهد شد.

نماینده ارشد آمریکا در سازمان ملل در جمع خبرنگاران در نیویورک تاکید کرد که حضور نیروهای گروه «واگنر» در مرز لهستان را تهدیدی واقعی برای ناتو می‌داند.

وی افزود: مطمئناً نگران هستیم که این گروه به دستور دولت روسیه به ناتو حمله کند، زیرا آنها مستقل کار نمی‌کنند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل بدون اشاره به جنگ افروزی های کشورش در اوکراین، از اقدامات روسیه در دریای سیاه انتقاد کرد و گفت که این اقداماتی نیست که از یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل انتظار می رود.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس اوایل ماه جاری در سفر به روسیه و ملاقات با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، گفت که واگنرها مشتاقانه در انتظار «گشت‌وگذار» در لهستان هستند؛ کشوری که مرکز تامین سلاح، تجهیزات و مهمات برای اوکراین است.

لوکاشنکو برای پایان دادن به شورش یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر علیه مسکو در اواخر ژوئن، به عنوان میانجی عمل کرد و در نتیجه «واگنر» به دستور پریگوژین از حرکت به سمت مسکو عقب‌نشینی و شخص پریگوژین هم با تبعید به بلاروس موافقت کرده بود.

310310

تیم تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای امور خاورمیانه. با توانایی درک عمیق از تاریخ و جغرافیا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی در منطقه خاورمیانه ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و استراتژیک، به شما دیدی کامل از رویدادهای خاورمیانه می‌دهم.