برترین های کسب و کارعمومی

آموزش رنگ کردن آجر نما ساختمان

یکی از روش ها نونوار کردن فضای داخلی و خارجی منزل، مخصوصا بخش هایی که دیوارهای آجری دارند، این است که سراغ رنگ آمیزی بروید تا بتوانید به این ترتیب طراحی و دکوراسیون خانه و ساختمان خود را مدرن و جذاب نشان دهید.

در این مقاله قصد داریم به رنگ کردن آجر و دیوارهای آجری داخلی و خارجی بپردازیم که به دلیل ناهمواری هایی که در سطح خود دارند روش خاص و پیچیده ای از نقاشی و رنگ کردن را می طلبند. نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که آجر نما ها رنگ بسیاری را جذب می کنند، این امر موجب می شود تا رنگ آمیزی آن کار ساده ای نباشد. اما نگران نباشید در این جا هر چیزی که نیاز دارید تا درباره رنگ آمیزی بدانید را با شما در میان می گذاریم.

آموزش رنگ کردن آجر

پیش از آنکه رنگ آمیزی دیوار آجر قدیمی را شروع کنید، بهتر است ابزارهای لازم را آماده کنید تا همه چیز در دسترس شما قرار داشته باشند:

 • محلول آب و صابون و پارچه
 • غلطک اسپری یا فرچه رنگ آمیزی
 • پرایمر
 • بتونه درزگیر
 • رنگ مناسب برای دیوار آجر نما
 • روزنامه برای پوشاندن درب و پنجره
 • پلاستیک برای پوشاندن کف زمین
 • کاردک و سمباده
 1. سطح آجرها را تمیز کنید

برای پاک کردن سطح دیوار آجری، آب با فشار بالا می تواند اکثر کثیفی ها و گرد و غبار را از روی آن ها پاک کند. اگر نیاز دارید تا کثیفی های سرسخت تر و رسوبات نمکی و یا حتی شوره زدن آجرها را تمیز کنید، سراغ یک فرچه و محلول آب و صابون بروید. در نهایت اگر باز هم موفق نشدید، می توانید 2/1 پیمانه یا 120 میلی لیتر از سدیم فسفات با یک گالن یا 3.8 لیتر ترکیب کرده و با پارچه دیوارها را تمیز کنید.

برای از بین بردن کپک ها نیز پیشنهاد می شود 1 واحد آب را با 2 واحد وایتکس مخلوط کنید و بعد از آغشته کردن دیوارهای آجری کپک زده، اجازه دهید 30 دقیقه بماند و سپس از یک فرچه برای پاک کردن کپک ها استفاده کنید.

تنها نکته ای که باید در این زمینه دقت کنید این است که برای تمیز کردن دیوار های آجر نما از شوینده های اسیدی استفاده نکنید که رنگ کردن آجر را دچار اختلال می کنند.

 1. در و پنجره ها را بپوشانید

بهتر است سطوحی که نمی خواهید هنگام رنگ آمیزی آجر نما به رنگ آغشته شوند را با روزنامه و کاغذ بپوشانید. این کار را با دقت انجام دهید تا موجب کثیف کاری و پخش رنگ در بخش های ناخواسته نشوید.

 1. شکاف دیوار را با بتونه اکریلیک پر کنید

بهتر است با استفاده از یک اهرم، شکاف را اندکی بازتر کنید و گرد و غبار داخل آن را با فرچه به خوبی پاک کنید. حال قوطی بتونه را به گونه ای باز کنید که سوراخ ایجاد شده بزرگ تر از 0.64 سانتی متر نباشد. سپس قوطی را در تلمبه بتونه جایگذاری کنید.

ماشه پخش کننده را در دست نگاه دارید و حالا میله استیل را تا انتها بکشید، حالا نوبت این است که ماشه را فشار دهید و سر تلمبه را تا زمانی که شکاف به طور کامل پر شود، بکشید. حالا باید 5 ساعت زمان بدهید تا بتونه خشک شود. سپس می توانید با کاردک، سطح آن را صاف کنید.

 1. پرایمر روی سطح آجری

برای پوشاندن منافذ سطح آجرها که به اصلاح به آن سطح متخلخل می گویند، بهتر است از پرایمر مخصوص دیوار آجری استفاده کنید.

با یک غلتک رنگ آمیزی که دو یا سه بار به پرایمر آغشته کرده اید، سطح آجرها را بپوشانید، بهتر است غلتک را با زاویه کم به سمت بالا حرکت دهید و فشار دهید. سعی کنید که هیچ جایی از سطح آجرها را از قلم نیاندازید. بهتر است در مکان هایی که لازم است، چند بار پرایمر بکشید. زمان خشک شدن پرایمر روی بسته بندی چک کنید و منتظر بمانید.

یک یا دو دست پرایمر روی سطح دیوار آجری کافی است. هم چنین بهتر است برای امنیت و سلامت خود از وسایل امنیتی مانند عینک، دستکش و ماسک استفاده کنید.

 1. رنگ کردن را آغاز کنید

حالا نوبت به شروع رنگ آمیزی آجر نما می رسد. می توانید از غلتک برای رنگ کردن آجر استفاده کنید که برای این کار، بهتر است 2 تا 3 بار آن را در رنگ فرو کنید و همچنین از گوشه های دیوار شروع نمایید. دقت داشته باشید که غلتک را باید با زاویه کم به سمت بالا حرکت دهید.

اگر سطح وسیعی از دیوار آجری را می خواهید با رنگ پوشش دهید، پیشنهاد می شود از اسپری رنگ استفاده کنید. کار را از گوشه دیوار آغاز کرده و اسپری را با فاصله 15 تا 30 متری از دیوار قرار دهید. اگر پوشش رنگ ضخیم است، اسپری را سریع حرکت دهید، یا از سری کوچک استفاده کنید و فاصله را بیشتر کنید.

در صورتی که پوشش رنگ ناشی از اسپری رنگ کم است، سرعت خود را کاهش دهید، از سری بزرگ تر استفاده کنید و فاصله نازل را با دیوار کمتر کنید. هر جایی که شره رنگ را دیدید، کافی است با فرچه آن ناحیه را اصلاح کنید.

فرچه رنگ آمیزی برای رنگ کردن آجر نما در اطراف پنجره ها و قرنیزها به بهترین وجه ممکن عمل می کند. به آرامی فرچه را حرکت دهید تا جایی که رد آن روی دیوار نماند.

انواع رنگ آجر

برای انتخاب رنگ مناسب و باداوم به منظور رنگ کردن دیوارهای آجری بهتر است با انواع رنگ هایی که در این زمینه در دسترس شما قرار دارند، آشنا شوید.

 1. رنگ الاستومری

این رنگ الاستومری نسبت به رنگ های اکریلیک گران تر می باشد، اما می تواند دقیقا همان کار رنگ اکریلیک را به نسبت 2 به 1 انجام دهد. از ویژگی های آن رنگ می توان به مقاومت در برابر گرما، سرما، باد، باران، نور خورشید اشاره کرد. از این رو گزینه مناسبی برای دیوار آجر نما بیرونی ساختمان می باشد.

تراکم این رنگ نیز بسیار بالا است، بنابراین می توانید با دو بار رنگ کردن دیوار، شکاف های موجود در سطح آجرها را به طور کامل پوشش دهید.

برای مناطقی که آب و هوای متغیری دارد، رنگ الاستومری بهترین گزینه است.

 1. رنگ اکریلیک

این رنگ نسبت به رنگ الاستومری ارزان تر است. از ویژگی های این رنگ می توان به دفع رطوبت از سطح آجر و جلوگیری از کپک زدن اشاره کرد. شما می توانید با یک یا دو رنگ کردن آجر با این رنگ، پوشش مورد نظر خود را به دست بیاورید.

 1. رنگ های نیمه براق یا براق

اگر قرار است رنگ کردن دیوار آجری در مناطقی که آلودگی هوا و رطوبت زیاد است انجام شود، استفاده از این نوع رنگ ها پیشنهاد می شود. استفاده از این رنگ ها بسیار ساده است، اما اصلاح آن ها بسیار دشوار می باشد. از این رو باید هنگام رنگ آمیزی دیوار آجری با رنگ براق و نیمه براق، دقت بالایی به خرج دهید تا حتی رد فرچه نیز بر جا نماند.

از جمله مزیت هایی که رنگ کردن آجر و دیوار آجری به همراه دارد به این ترتیب می باشد:

 1. ظاهر مدرن و شیکی به آن ها می دهد
 2. روش مقرون به صرفه ای برای عوض کردن دکور و طراحی بیرونی و داخلی ساختمان می باشد
 3. زمان زیادی نمی طلبد و خیلی سریع هم خشک می شود
 4. تمیز کردن و نگهداری از نقاشی آجر نما ساده و بی دردسر است

رنگ مخصوص آجر نسوز

برای این که کیفیت رنگ آمیزی و هم چنین دوام و ماندگاری آن در برابر نور خورشید، نفوذ آب و مواد قلیایی هم چنان حفظ شود (مخصوصا در شرایطی که رنگ آمیزی دیوار آجری قدیمی یا نمای آجری بیرون ساختمان را انجام می دهید)، نیاز است از رنگ مخصوص استفاده کنید.

ویژگی های مهم این رنگ های مخصوص عبارتند از:

 • سرعت خشک شدن خیلی بالا
 • سادگی در اجرا
 • سازگاری بودن با محیط زیست
 • عدم تاول زدن رنگ
 • پوشش فوق العاده
 • بدون نیاز استفاده از مواد سخت بعد از اتمام کار
 • ضد آب و قابل شستشو
 • مقاوم در برابر اشعه های UV نور خورشید
 • قابلیت حلال بودن در آب
 • غیر قابل اشتعال
 • غیر سمی
 • امکان تنفس مصالح ساختمانی و هم چنین آجرنما ها

پیشنهاد می شود هنگام انتخاب رنگ مخصوص برای رنگ کردن دیوار آجری، دقت کنید که رنگ و پرایمر از یک فرمولاسیون باشند تا نتیجه کار بهتر و بی نقص تر باشد.

انواع طرح رنگ آمیزی دیوار آجری

اگر می خواهید در رنگ آمیزی آجرهای منزل خود خلاقیت نشان دهید و یک نمای متفاوت را نمایان کنید، در این جا ایده های جذابی برای شما داریم.

1.شیارهای بین آجرها را رنگ متفاوتی بزنید

می توانید خود آجرها را با رنگ مورد علاقه خود رنگ کنید و شیارهای مابین آن ها را با رنگ مکمل و یا در همان تناژ رنگی پوشش دهید تا یک نمای جذاب و منحصر به فرد در معرض نمایش گذاشته شود. به طور مثال شیارها طوسی، کرمی، سفید و حتی مشکی و آجرها به رنگ نارنجی، آبی، سفید و غیره.

 1. هر ردیف از آجرها را با یک رنگ رنگ آمیزی کنید

برای این که نمای راه راه زیبایی را روی دیوار آجری خود نمایان کنید، می توانید هر یک، دو یا سه ردیف از آجرها را با یک رنگ بپوشانید. این رنگ ها در هر ردیف می توانند در تناژهای نزدیک به هم و یا مکمل هم باشند.

 1. نقاشی آجر نما در بخش های مختلف خانه

هم چنین این امکان را نیز دارید تا دیوار آجر نمای یک بخش از خانه را به یک رنگ و طرح نقاشی کنید و دیگری را با یک سبک و روش متفاوت که متناسب دکوراسیون همان نقطه از خانه می باشد، مزین نمایید.

 1. به سبک مونوکروم یا تک رنگ پایبند باشید

می توانید برای این که نمای ساده و مینیمالیستی ایجاد کنید، تمام سطح آجرها را اعم از شیارها و خود آجرها با یک رنگ نقاشی کنید، به طور مثال رنگ سفید، طوسی، کرمی، آبی و غیره.

جمع بندی

اگر احساس می کنید به تغییر در دکوراسیون داخلی و حتی بیرونی منزل خود نیاز دارید، شایمعمولا رنگ کردن دیوار آجری برای نماها و دیوارهایی مناسب است که سالیان زیادی از عمر آنها گذشته است و کمی از نما افتاده اند. با رنگ کردن آجر نما می توان جانی دوباره به نمای آجری ساختمان داد.

رنگ کردن نمای آجری کار سختی نمی باشد و می توانید به تنهایی این کار را در منزل انجام دهید. کافیه آموزش رنگ آمیزی دیوار آجری را که توسط در ادامه بیان شده است کامل دنبال کنید.

رنگ کردن آجر نما کار سختی نیست و به راحتی می توانید با قدم به قدم پیش رفتن مراحلی که در ادامه به طور کامل بیان شده است، نمای آجری خود را رنگ کنید. البته توجه داشته باشید که این آموزش رنگ زدن دیوار آجری فقط برای طرح های ساده و بدون نقاشی است. اگر می خواهید روی نمای آجری خود طرح خاصی را پیاده سازی کنید یا نقاشی روی دیوار آجری انجام دهید باید با یک نقاش ماهر تماس بگیرید.

ابزارهای مورد نیاز برای رنگ آمیزی آجر نما

قبل از شروع رنگ کردن آجر نما ابتدا باید ابزارهای مورد نیاز را تأمین و آماده بگذارید. لیستی کامل از ابزارهای رنگ آمیزی دیوار آجری در زیر بیان شده است که اگر آنهایی را که در دسترس ندارید بهتر است تهیه کنید:

 • روزنامه برای پوشاندن درب و پنجره ها
 • پلاستیک برای پوشاندن کف
 • کاردک و سمباده
 • اسفنج و پارچه و مواد شوینده
 • نوار نقاشی یا پوشاننده پلاستیکی برای دیوار
 • بتونه درزگیر
 • رنگ لاتکس برای اصلاح
 • غلطک نقاشی
 • قلم موی نقاشی ساختمان
 • رنگ نمای آجری
 • سیلر و پرایمر

مهم ترین اقدامات قبل از رنگ آمیزی آجر نما

همانطور که گفته شد رنگ کردن آجر نما زمانی انجام می شود که رنگ آجرها کدر شده و نیاز به بازسازی دارند. برای اینکه طرح رنگ آمیزی دیوار آجری تمیزتر در بیاد و دوام بیشتری داشته باشد نیاز است که قبل از رنگ زدن آجر اقدامات مهمی را انجام دهید.

پوشاندن کف، دیوار و درب و پنجره ها

برای شروع رنگ کردن آجر نما بهتر است که اسباب و اثاثیه های اطراف دیوار آجری را جا به جا کرده یا دیوارهای مجاور را با نوار نقاشی بپوشانید تا رنگی نشوند. اگر در دکوراسیون داخلی می خواهید نمای آجری خود را رنگ کنید می بایست کف را با پلاستیک بپوشانید.

اصلاحیات دیوار آجری و درزهای بین آجرها

قبل از رنگ آمیزی آجر نمای قدیمی ابتدا بررسی کنید که روی سطح دیوار برآمدگی یا تو رفتگی وجود نداشته باشید. اگر برآمدگی هایی که روی دیوار است با کاردک آن را رفع کنید. بین درزهای آجر اگر تو رفتگی وجود دارد می توانید با پودر بندکشی آن را پر کنید.

رفع برآمدگی ها و اشکالات با کاردک قبل از رنگ کردن دیوار آجری

پودر بندکشی بهترین گزینه به جای سیمان برای پر کردن درزهای آجرها است که سطح صافی را ایجاد می کند. از آنجایی که پودر بندکشی رنگ های متنوعی دارد شما حتی می توانید بعد از رنگ کردن دیوار آجری نیز برای پر کردن بندهای آجر از آن استفاده کنید.

دسترسی به قیمت پودر بندکشی آجرنما در تاریخ روز و درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه

پاک کردن آلودگی ها و تمیز کردن سطح دیوار آجری

برای اینکه رنگ دیوار آجری در حیاط و منزل شما ماندگاری بیشتری داشته باشد و رنگ بهتر در آجر نفوذ کند ابتدا باید خرابی های آن را درست و تمیز کرد.

اگر قسمتی از دیوار آجری کنده شده، ترک برداشته، کپک زده و.. ابتدا باید این موارد را اصلاح و رفع کرد. بعد از انجام اصلاحیات باید دیوار آجری را تمیز کرد و گرد و غبار آن را از بین برد. در اینجا دو نکته وجود دارد:

 • اگر دیوار آجری قبلا رنگ نشده است باید شوره ها، کپک و گرد و غبارهای روی آجر را با فشار آب و صابون یا سند بلاست تمیز کرد.
 • اگر دیوار آجری قبلا یکبار رنگ شده است، ابتدا باید رنگ قبلی را با سمباده و کاردک و یا اسفنج و مواد شوینده دیوار را تمیز کرد.

قبل از رنگ کردن آجر نما اگر آن را با آب شستشو دادید و دیوار خیس است باید صبر کنید تا کاملا خشک شود و سپس شروع به رنگ آمیزی دیوار آجری کنید.

استفاده از سیلر و پرایمر قبل از رنگ کردن آجر نما

قبل از رنگ کردن دیوار آجری قدیمی اگر تا به حال رنگ نشده است ابتدا از سیلر استفاده کنید و صبر کنید دیوار خشک شود و پرایمر رنگ را روی دیوار آجری بزنید.

استفاده از پرایمر و سیلر قبل از رنگ آمیزی دیوار آجری

اگر دیوار آجری قبلا رنگ شده است یا آجر نما می باشد نیازی به استفاده از سیلر نیست و فقط کافیه پرایمر را با غلطک روی دیوار و لای درزهای دیوار را با فرچه بزنید. مثلا اگر دیوار آجری شما با آجر پلاک نما است، چون آجر پلاک سطح صافی دارد و دارای خلل و فرج نیست تنها استفاده از پرایمر برای آن اکتفا می کند.

مشاهده انواع آجر پلاک نما در ابعاد و رنگ های مختلف با کیفیت بالا

آموزش رنگ آمیزی آجر نما

بعد از انجام تمامی اقدامات قبل از رنگ کردن آجر نما می رسیم به مرحله نهایی کار که رنگ آمیزی دیوار آجری می باشد. در این مرحله کافیه که ابتدا با غلطک تمام سطح دیوار آجری را رنگ کنید و بعد از فرچه برای لای درزها و لایه دوم رنگ استفاده کنید.

 

بهترین رنگ برای رنگ کردن آجر آکریلیک می باشد. البته باید توجه داشته باشید که فرمولاسیون رنگ اصلی شما با پرایمر باید یکسان باشد.

نقاشی دیوار آجری

نقاشی دیوار آجری برای نماهایی که قدیمی شده اند بهترین گزینه می باشد. نقاشی آجر نما را می توانید روی دیوار حیاط، اتاق و یا دیوار بیرونی ساختمان داشته باشید.

ترند امروز نقاشی دیوار آجری، در رنگ سفید و طوسی بدون طرح است. اما شما با توجه به سلیقه خود می توانید طرح های متنوعی را روی دیوار آجری نقاشی کنید. البته توجه داشته باشید برای اینکه ماندگاری نقاشی دیوار آجری حیاط، اتاق و… بیشتر باشد و بتوان طرح خوبی را اجرا کرد باید تمامی مراحلی که برای رنگ کردن آجر نما ذکر شده است را رعایت کنید.

ایده دیگر برای نقاشی آجر نما این است که شما به جای طرح زدن کل دیوار آجری می توانید قسمت هایی از دیوار آجری که ترک خورده یا شکسته است را با کمی خلاقیت نقاشی کنید.

انواع رنگ آجر | ترکیب رنگ آجری برای دیوار | رنگ آمیزی آجر سه سانتی

بهترین جایگزین رنگ کردن آجر نما

اگر سطح دیوار آجری شما سالم می باشد و هنوز رنگ آن نمایان است، نیازی به رنگ آمیزی آجر نما ندارید. وجود شوره، تیره شدن رنگ آجرها و تجمع گرد و خاک امری طبیعی است که با استفاده از روش های شستشو نمای آجری می توانید دوباره یک نمای آجری جذاب و نو داشته باشید.

استفاده از محلول نانو برای ماندگاری بیشتر جایگزینی مناسب به جای رنگ کردن نمای آجری

البته پیشنهاد ما به شما برای اینکه نیازی به رنگ آمیزی دیوار آجری نداشته باشید این است که بعد از تمیز کردن نما حتما از محلول نانو استفاده کنید تا نمای شما عمر بیشتری داشته باشد.

با محلول نانو آجر، آب به درزهای آجر نفوذ نمی کند و باعث شوره، کپک، تجمع آلودگی و کثیفی نمی شود و تا مدت های طولانی که یک نمای آجری براقی خواهید داشت.

جمع بندی

رنگ کردن آجر نما کاری بسیار ساده و راحت است که با دسترس داشتن ابزارهای آن می توانید به تنهای نمای آجری خود را نو کنید. البته بهتر است که هنگام خرید آجر نما برای نمای خارجی یا داخلی ساختمان خود بهترین کیفیت آن را خریداری نمایید تا ماندگاری بیشتری داشته باشد و نیازی به رنگ آمیزی دیوار آجری نداشته باشید.

برای قیمت آجر اصفهان  قیمت درب کارخانه، فروشگاه اینترنتی آجر آنلاین یکی از معتبرترین مراکز فروش آجر نما در سراسر کشور است که دارای تنوع زیادی از انواع آجر نما در رنگ های مختلف می باشد. برای خرید انواع آجر کافیه روی لینک های داخله صفحه کلیک کنید و مدل های مختلف آجرها را مشاهده کنید.

د رنگ کردن آجر و دیوار آجری اولین چیزی باشد که ذهن تان خطور می کند. اگر دیوار آجری حیاط، داخل منزل و نمای ساختمان شما قدیمی شده اند و یا نیاز به یک تغییر اساسی دارند، با توصیه های گفته شده و آموزش قدم به قدمی که در این مقاله خدمت تان عرض کردیم، می توانید به سادگی این کار را انجام دهید.