بین الملل

ارتش رژیم صهیونیستی تنها به توبیخ افسران خود بسنده کرد

ارتش رژیم صهیونیستی به صورت ضمنی اذعان کرد که نیروهایش طی عملیات موسوم به “نگهبان دیوارها” در نوار غزه، مرتکب جنایاتی در حق فلسطینی‌ها شدند.

به گزارش سرخط نیوز، به نقل از خبرگزاری سما فلسطین، روزنامه عبری زبان هاآرتص امروز سه‌شنبه نوشت، پس از گذشت دو سال از اتمام عملیات موسوم به “نگهبان دیوارها” در نوار غزه که مقاومت آن را “شمشیر قدس” می‌خواند، ارتش رژیم صهیونیستی پس از سه اتفاقی که در این عملیات رخ داد، اقداماتی را در پیش گرفت که به گفته یک سخنگوی نظامی اقداماتی راهبردی بودند.

هاآرتص نوشت، پنج افسر که نام آنها اعلام نشد، در نقض اصول الزامی ذکر شده برای حملات به اهداف نظامی دست داشتند.

این روزنامه عبری زبان فاش کرد، دستکم در یکی از موارد ذکر شده، شش غیرنظامی فلسطینی که به قول ارتش رژیم صهیونیستی در عملیات نقشی نداشتند، به شهادت رسیدند و در این راستا یک افسر اسرائیلی که اجازه حمله توپخانه‌ای و نقض فاکتورهای ایمنی را صادر کرده بود، توبیخ شد، همچنین یک افسر ذخیره دیگر به دلیل اینکه به فرماندهان خود درباره عبور از مرزهای ایمنی هشدار نداده بود، توبیخ خواهد شد.

به نوشته این روزنامه عبری زبان، با وجود اینکه ارتش رژیم صهیونیستی در بخشی از تحقیقات خود مدعی شده ارتباطی میان تخلف از قوانین و کشته شدن افراد بی‌گناه پیدا نکرده اما مشخص شد که نقض موارد ایمنی موجب شده ۹ فلسطینی از جمله یک نوزاد چند ماهه و یک دختر ۱۷ ساله و سه زن در این عملیات جان خود را از دست بدهند.

این اتفاق در تاریخ ۱۳ مه ۲۰۲۱ رخ داد و حمله با آتش توپخانه و پس از تخریب تونل‌های حماس در شمال نوار غزه انجام شد، قرار بود خمپاره‌ها به مناطق باز شلیک شده و حمله پیش‌دستانه‌ای برای ورود نیروی زمینی ارتش رژیم صهیونیستی شبیه‌سازی شود اما تحقیقاتی که روزنامه هاآرتص انجام داد، فاش کرد که حدود ۵۰۰ خمپاره شلیک شدند که برخی از آنها منازل مسکونی در بیت لاهیا را هدف قرار دادند و در نتیجه آن دو تن از اعضای خانواده‌های ابوفارس و عیاش و نیز محمد سلامه، نوزاد چند ماهه و نوه خانواده ابوفارس به شهادت رسیدند.

هاآرتص در ادامه انجام تحقیقی درباره این حادثه را با وجود گذشت دو سال از آن خواستار شد.

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که یک افسر با درجه سرهنگ دو توبیخ شد و اقداماتی در مورد یک افسر ذخیره انجام خواهد شد.

سخنگوی نظامی رژیم صهیونیستی از ارائه جزئیات تحقیقات در دو مورد آخری خودداری کرد و تنها گفت، یک افسر با درجه سرهنگ به دلیل اهمال‌کاری و تخلف از قوانین برای تعیین تدابیر انضباطی معرفی شده و یک افسر ذخیره با درجه سرگرد و یک افسر با درجه ستوان به دلیل اشتباه‌های فنی توبیخ شدند.

انتهای پیام