استان ها

الحاق بخشی از حیاط دانشکدگان کشاورزی به کاخ سلیمانیه کرج

به گزارش سرخط نیوز از البرز؛ «رحیم خاکی» روز شنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۲ اظهار کرد: در این بخش از حیاط بنا یک استخر آب با دیوارهای آجری، به قرینه سمت دیگر حیاط بنا وجود دارد که در کاوش‌های باستان‌شناسی چند سال قبل توسط اداره کل میراث فرهنگی استان آشکار شد.

به گفته مدیر کل میراث‌فرهنگی استان با توجه به همکاری خوب مدیریت محترم دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران می‌توان از این استخر در راستای احیای کامل محوطه این بنا استفاده کرد.

خاکی افزود: در طرح ساماندهی بنا در این بخش از کاخ سلیمانیه مقرر شده که ضمن تکمیل زیرساخت‌ها، رمپ ویژه معلولین نیز طراحی و اجرا شود که از نیازهای اساسی این مجموعه است.

این مسئول همچنین در مورد روند بازگشایی موزه تصریح کرد: با توجه به هماهنگی‌های به‌عمل آمده در راستای تکمیل عملیات مرمتی و الحاق حیاط و محوطه‌سازی بازگشایی این کاخ منوط به تکمیل نواقص موزه و تکمیل عملیات مرمتی است‌ که‌ درخواست اعتبارات تکمیلی نیز انجام شده است.

عمارت کاخ سلیمانیه که بنای آن متعلق به دوره قاجار است در بافت مرکزی شهر کرج داخل پردیس کشاورزی در ضلع جنوبی و در میان باغ بزرگی قرار دارد. مجموعه کاخ سلیمانیه در بین سال‌های ۱۲۲۴ و ۱۲۲۷ هجری قمری به دستور فتحعلی شاه قاجار در یکی از منزلگاه‌های حد فاصل تهران و چمنگاه سلطانیه زنجان در ییلاق خوش آب و هوای کرج ساخته و بعدها به نام پسرش سلیمان میرزا حاکم منطقه کرج سلیمانیه نام گذاری شد.

این اثر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شمارهٔ ثبت ۳۷۰ به‌عنوان یکی از میراث ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

46