بین الملل

اگر مجاهدت‌های شهید سلیمانی نبود، اقلیم کردستان عراق به دست داعش می افتاد

سومین نشست از سلسله نشست های علمی و مطالعاتی تبیین شخصیت و معرفی خدمات سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با عنوان «نقش سردار سلیمانی در دفاع از اقلیت‌ها در برابر داعش در عراق» در مرکز مطالعات سیاسی بین المللی وزارت امورخارجه برگزار شد.

به گزارش سرخط نیوز به نقل از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، این نشست با سخنرانی رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور شهید سلیمانی، معاونان وزرای امور خارجه، کشور و و شماری از اساتید دانشگاه و صاحب نظران مسایل منطقه ای و بین المللی با محوریت تبیین دیدگاه و سیره عملی شهید سلیمانی در تکریم و دفاع از حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی در جریان تهاجم داعش علیه عراق برگزار شد.

 در این نشست عباسعلی کدخدایی مشاور وزیر امور خارجه و رییس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور شهید سلیمانی اظهار کرد: وفای به عهد، شجاعت، صداقت و تواضع فضائل اخلاقی و ویژگیهای شهید سلیمانی است که رهبران اقلیت جامعه عراقی در جریان تهاجم داعش شاهد آن بوده و همواره مایه تمجید از شخصیت ایشان است.

 وی با تبیین رویکرد انسانی شهید سلیمانی به مقوله اقلیت‌ها در جریان جنگ با داعش در عراق تصریح کرد: این صفات از شهید سلیمانی یک فرمانده با نگاه انسانی ساخته بود و با باور به تکریم انسان، عملیات علیه داعش و حماسه شکستن محاصره آمرلی را فرماندهی کرد و در مسیر دفاع از حقوق اقلیت‌های کرد و ایزدی و ترکمن و مسیحی، فارغ از قومیت آنها گام برداشت و در جهت توانمندسازی بنیه دفاعی آنها در جنگ علیه داعش مجاهدت کرد.

رفتار شهید سلیمانی در قبال اقلیت‌ها منطبق بر هنجارهای بین المللی و موافق حقوق بین الملل است

 کدخدایی اقدامات شهید سلیمانی در دفاع از اقلیت‌های قومی در عراق را برخاسته از ایمان به آموزه‌های قرانی تکریم انسان عنوان  و تاکید کرد: رفتار شهید سلیمانی در قبال اقلیت‌ها منطبق بر هنجارهای بین المللی و موافق حقوق بین الملل است و لازم است حقیقت سیره عملی ایشان در جریان دفاع از اقلیت‌ها برای افکارعمومی جهان تبیین شود تا بتوانیم از این رهگذر از پرونده حقوقی ایشان نیز دفاعی قوی و روشن داشته باشیم.

شهید سلیمانی در جنگ با داعش مجاهدت کرد

عبداله مبینی، معاون وزیر کشور و هم‌رزم و همراه شهید سلیمانی سخنران دیگر این نشست بود که با اشاره به بنیان‌های فکری و گفتمانی مبارزات شهید سلیمانی با داعش گفت: تقابل دو گفتمان، نگاه، تفکر، رویکرد و منش رفتاری در حوزه بین‌الملل در این مبارزات وجود دارد.

وی افزود: سیاستی که از سال ۲۰۰۳ تا شهادت سردار سلیمانی بر نظام بین‌الملل حاکم بود و بخشی از آن به منطقه سیطره پیدا کرد، تفاوت این دو رویکرد را نشان می‌دهد.

معاون وزیر کشور افزود: رویکرد اول که در ظاهر ادعای حقوق بشر دارد و رویکرد دوم به صورت واقعی به دور از ریا و تزویر و انگیزه‌های مادی با هدف دفاع از امنیت، انسانیت و دفاع از حقوق انسان به معنای انسان است.

وی اظهار کرد : دیدگاه و سیره شهید سلیمانی در دفاع از اقلیت‌ها در برابر داعش براساس مبانی معرفتی قوی بود که برگرفته از آموزه ها و معارف ناب اسلام و سیره پیامبر اکرم و اهل بیت علیهم السلام و رهنمودهای مقام معظم رهبری است. امریکا با ایجاد و حمایت از داعش دنبال اجرای نقشه خاورمیانه بزرگ و نابودی کشورهای محور مقاومت بود اما شهید سلیمانی در جنگ با داعش مجاهدت کرد و بنیه دفاعی مظلومان اقلیت را در برابر داعش تقویت نمود تا از خودشان دفاع کنند و به انان هویت بخشید. سردار سلیمانی فارغ از نگاه مبتنی بر تفاوت‌های قومی و نژادی و بر اساس باور قرآنی به تکریم انسان و تکلیف دینی در پاسخ به ندای تظلم‌خواهانه مردم تحت ستم داعش رفتار می‌کرد و با این رویکرد در میدان مبارزه با داعش که در واقع به نیابت از امریکا می جنگید، بر داعش پیروز شد و در اصل طرح توطئه آمیز امریکایی خاورمیانه جدید را خنثی کرد.

اگر مجاهدت‌های شهید سلیمانی نبود، اقلیم کردستان عراق به دست داعش می افتاد
 نشست نقش سردار سلیمانی در دفاع از اقلیت‌ها در برابر داعش در عراق

حمایت  شهید سلیمانی  از اقلیت‌های قومی و مذهبی محدود به عراق و زمان جنگ نبود

محمدحسن شیخ الاسلامی، معاون وزیر امور خارجه و رئیس مرکز مطالعات سیاسی از دیگر سخنرانان در این نشست نیز گفت: در بسیاری از موضوعات حقوق بشری لازم است از نگاه‌های تنگ صرفا حقوقی فراتر رویم که برای فهم نگاه اسلام به این موضوع نیازمند نگاه عارفانه به انسان هستیم.

شیخ‌الاسلامی با اشاره به اینکه شهید سلیمانی به جهت مجاهدات مستمر و اخلاص بی‌نظیر، مورد عنایت خدا بود، تصریح کرد: نگاه شهید سلیمانی نسبت به انسان و جهان عارفانه و کریمانه بود و از این زاویه برای وی تفاوتی میان مردم منطقه وجود نداشت.

وی افزود: حمایت وی از اقلیت‌های قومی و مذهبی محدود به عراق و زمان جنگ نبود و پس از سقوط صدام و شکل‌گیری نظام جدید عراق در هر دو حوزه حقوق‌بشر و حقوق بشردوستانه هم این شرایط حاکم بود.

 حضور سردار سلیمانی در منطقه اقلیم کردستان عراق برای مقابله با داعش

ایرج مسجدی سفیر سابق ایران در عراق سخنران دیگر این نشست بود که به حضور سردار سلیمانی در منطقه اقلیم کردستان اشاره کرد و گفت: داعش پس از تسلط بر مناطق دهوک و مرزهای سوریه به سمت اقلیم کردستان حمله کرد و مردم در این استان‌ها در حال فرار به سمت مرزهای ایران و ترکیه بودند. سردار سلیمانی به سرعت به تقاضای کاک مسعود بارزانی از جمهوری اسلامی ایران  دایر بر کمک نظامی برای دفع داعش پاسخ مثبت داد و ایشان به همراه هیاتی که بنده هم به عنوان مشاور شهید سلیمانی در آن هیات حضور داشتم، به اربیل رفتیم.

 وی ادامه داد :عملیات با هدایت و مشارکت قوی ایران در سه محور طراحی و با سرعت برای پس گرفتن شهرهای اقلیم آغاز شد، پیشمرگه‌ها قوت‌قلب گرفتند و این معادلات را تغییر داد و نیروهای داعش از تمام مناطق اقلیم ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت عقب‌نشینی کردند و این مناطق آزاد شد.

سفیر سابق ایران در عراق تصریح کرد: با آزاد سازی اقلیم، مسعود بارزانی در جلسه‌ای به بنده گفت که واقعا نمی‌دانم چگونه از جمهوری اسلامی و سردار سلیمانی و شما تشکر کنم . او نامه‌ای به رئیس‌جمهور ایران نوشت و رسما تشکر کرد. بنده هم عرض کردم دفاع از شما دفاع از انسانیت است و برای ما تفاوتی میان کرد و اهل سنت و ایزدی نیست و باید همه را از قتل‌عام داعش نجات داد.

اگر مجاهدتهای  شهید سلیمانی نبود، اقلیم  کردستان عراق به دست داعش می افتاد

وی با تاکید بر اینکه شهید سلیمانی یک واقعیت تاریخی است، گفت: اگر مجاهدتهای  شهید سلیمانی نبود، اقلیم به دست داعش می افتاد و مرزهای ایران را تهدید می‌کرد. این حقیقتی است که بسیاری از خود اکراد به آن اعتراف دارند. آنها شهید سلیمانی را دوست داشتند و بارزانی معتقد بود شهید سلیمانی مردی است که به قول خود عمل می کند. نگاه سردار سلیمانی به جهان و انسان عارفانه و کریمانه بود.

اگر مجاهدت‌های شهید سلیمانی نبود، اقلیم کردستان عراق به دست داعش می افتاد
 نشست نقش سردار سلیمانی در دفاع از اقلیت‌ها در برابر داعش در عراق

در بخشی دیگر از این نشست، اسماعیل بقایی هامانه، مشاور وزیر امورخارجه با اشاره به نقش شهید  سلیمانی در دفاع از اقلیت‌ها در جریان مبارزه با داعش خاطرنشان کرد: کوشش شهید سلیمانی در مبارزه با داعش و دفاع از اقلیت‌هایی چون ایزدی‌ها، ترکمن‌ها، کردها در سوریه و عراق گویاست. تلاش شهید در حفظ و حراست از اقلیت‌ها بدون در نظر گرفتن نژاد، قومیت و مذهب آنها و با نگاه انسانی بود.

سردار مسگریان از همرزمان شهید سلیمانی نیز در بخش دیگری از این نشست با بیان شرایط سخت حاکم بر عراق در جریان حمله داعش و تشریح وضعیت وخیم اقلیت های ایزدی و ترکمن شیعه در استان نینوا و صلاح الدین و کرکوک در برابر رفتار سبوعانه و به غایت خشونت بار داعش، مجاهدت‌های شهید سلیمانی در دفاع از موجودیت این اقلیت‌ها  را مایه نجات شمار بسیاری از انسان‌های بیگناه دانسته و اقدامات شجاعانه و با تدبیر شهید سلیمانی در شکستن حصر آمرلی و آزادسازی این شهر  را  مانع از بروز فاجعه قتل عام گسترده ترکمن‌ها  به دست لشکر داعش ارزیابی کرد.

سخنران پایانی این نشست، حسین خانی عضو هیات علمی دانشگاه  به بررسی ابعاد جنایات داعش علیه اقلیت ایزدی که از مصادیق بارز نقض فاحش حقوق بشری هست، از منظر حقوق بین الملل پرداخته، سپس نقش مؤثر شهید سلیمانی در تحدید و توقف این جنایات را تبیین کرد.

وی در جمع بندی گزارش خود اظهار کرد : شهید سلیمانی توانست در قالب ارزش ها و اصول حقوق بین الملل که مفروض و مورد قبول نوع انسانها، دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی است تاثیرات شگرفی در عرصه بین الملل ایجاد کند. همچنین حمایت وی از اقلیت‌های مذهبی، دینی و قومی در عراق و سوریه  به عنوان یکی از ارزشها، اصول و قواعد حقوق بین‌الملل  در سیره و رفتار این شهید و یارانش قابل مشاهده است.

 انتهای پیام

تیم تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای امور خاورمیانه. با توانایی درک عمیق از تاریخ و جغرافیا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی در منطقه خاورمیانه ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و استراتژیک، به شما دیدی کامل از رویدادهای خاورمیانه می‌دهم.