حوادث

بالغ‌بر ۱۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی لرستان دچار حریق شده‌ است

سرخط نیوز/لرستان استاندار لرستان با بیان اینکه برای مقابله با خطرات آتش‌سوزی‌ها در مناطق گرمسیری استان ماشین‌آلات آتش‌نشانی از مناطق سردسیر به مناطق گرمسیر منتقل شود، گفت: کم‌توجهی یا بی‌توجهی در این زمینه مردود است.

فرهاد زیویار ۲۰ خردادماه در جلسه مدیریت بحران لرستان که در سالن جلسات استانداری استان برگزار شد با اشاره به اینکه بارش‌های مناسب در پاییز، زمستان و ماه‌های ابتدایی بهار سال جاری، پوشش گیاهی مناسب در عرصه‌های طبیعی لرستان و گرم شدن هوا، ضریب خطر آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد، اظهار کرد: این باعث می‌شود که با مسئولیت بیشتری نسبت به موهبتی که خداوند به استان و کشور داده است، قدم برداریم.

وی با اشاره به اینکه در زمان وقوع بحران باید از تمام ظرفیت‌های استان استفاده کرد، افزود: در آتش‌سوزی‌های اخیر در لرستان عمدتاً بخش کشاورزی دچار حریق شده و جنگل‌ها آسیبی ندیده‌اند؛ اما ممکن است این بحران به‌صورت ادامه‌دار استان را طی ۴۰-۵۰ روز آینده تهدید کند؛ بنابراین باید نسبت به جنگل‌ها، مراتع و مزارع احساس مسئولیت داشت.

زیویار با بیان اینکه بالغ‌بر ۱۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی لرستان طی چند روز اخیر دچار حریق شده‌ است، خاطرنشان کرد: این اراضی حاصل چندین ماه زحمت، برنامه‌ریزی و سرمایه خانواده‌هایی بوده که در کنار آن، آسیب جدی به بخش کشاورزی استان نیز وارد شده است.

استاندار لرستان، اقداماتی همچون اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی، ‌ آموزش و شناسایی نقاط بحرانی را در پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در مزارع و عرصه‌های منابع طبیعی مؤثر دانست و افزود: در حال حاضر در استان، همه دستگاه‌های اجرایی کشوری و لشکری استان با امکاناتی که در اختیار دارند، موظف هستند، در این زمینه کمک کنند که این حوادث تکرار نشود و اگر تکرار شد در اسرع وقت نسبت به برطرف شدن آن‌ها جلوگیری به عمل آید.

کشاورزان نسبت به برداشت محصولات خود با قید فوریت اقدام کنند

وی با بیان اینکه در اسرع وقت کشاورزان نسبت به برداشت محصولات خود با قید فوریت اقدام کنند، تأکید کرد: امکاناتی که در اختیار همه دستگاه‌های استان هستند در اختیار مدیریت بحران قرار بگیرد.

زیویار اظهار کرد: با توجه به اینکه مقرر شده ماشین‌آلات آتش‌نشانی برای مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی از مناطق سردسیر استان به مناطق گرمسیر استان منتقل شوند، بی‌توجهی و کم‌توجهی در این زمینه مردود است و هر کدام از این ماشین‌آلاتی که در شهرهای مورد نظر استقرار پیدا کرده‌اند مجاز نیستند بدون نظر رئیس مدیریت بحران شهرستان که بر عهده فرماندار است از منطقه خارج شوند.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: به کشاورزان لرستانی که محصولات خود را بیمه کرده‌اند غرامت پرداخت می‌شود.

انتهای پیام

بخش مطالب حوادث

نویسنده حوادث با توانایی ارائه نظرات و تحلیل‌های منحصر به فرد هستم. تمرکزم بر رویدادهای مهم و جالب است که خوانندگان را درگیر می‌کند.