برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

بن فیت بهترین مکمل برای تامین کلسیم بدنتان

لاکتات کلسیم

لاکتات کلسیم با توجه به مقدار کمتر کلسیم عنصری که دارد (حدود 13 درصد)، گزینه‌ای است که خیلی مورداستفاده قرار نمی‌گیرد جهت اطلاعات بیشتر از بن فیت کلیک کنید.

از طرف دیگر، لاکتات کلسیم را می‌توان با معده خالی مصرف کرد. لاکتات کلسیم در ترکیب برخی از آنتی‌اسیدهای بدون نسخه نیز یافت می‌شود.

Ben Fit is the best supplement to supply your body with calcium

گلوکونات کلسیم

گلوکونات کلسیم هم مانند لاکتات کلسیم میزان کلسیم عنصری کمی (حدود 9 درصد) دارد. به همین دلیل کمتر به‌عنوان مکمل غذایی کاربرد دارد.

کلسیم گلوکونات معمولاً در مواقع اورژانسی مورداستفاده قرار می‌گیرد. مثلاً برای درمان هیپوکلسمی (کمبود کلسیم)، هیپرکالمی (پتاسیم بالا) یا مصرف بیش‌ازحد نمک اپسوم به‌صورت داخل وریدی تزریق می‌شود. بااین‌حال، برای درمان موارد شدید هیپوکلسمی ممکن است کلرید کلسیم بیشتر از گلوکونات کلسیم پاسخ دهد. از عوارض جانبی رایج گلوکونات کلسیم می‌توان به یبوست و ناراحتی معده اشاره کرد.

چه کسانی باید مکمل کلسیم مصرف کنند؟

حتی اگر رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید بازهم ممکن است نتوانید کلسیم کافی دریافت کنید. اگر شرایطی که در ادامه بیان می‌کنیم را داشته باشید شاید به مصرف مکمل نیاز پیدا کنید:

  • رژیم غذایی گیاهخواری داشته باشید
  • به لاکتوز حساسیت داشته باشید و نتوانید لبنیات کافی مصرف کنید
  • مقادیر زیادی پروتئین یا سدیم مصرف کنید و بدن شما کلسیم بیشتری دفع کند
  • تحت درمان طولانی‌مدت با کورتیکواستروئیدها (کورتون) باشید
  • به برخی بیماری‌های روده یا بیماری‌های گوارشی که توانایی شما را در جذب کلسیم کاهش می‌دهند مبتلا باشید. (مانند بیماری التهابی روده یا بیماری سلیاک)

در این شرایط، مکمل‌های کلسیم می‌توانند به شما برای تأمین کلسیم موردنیاز بدن کمک کنند. البته قبل از مصرف بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا سطح کلسیم خون شما را از طریق آزمایش بررسی کند. شاید باوجود شرایط گفته‌شده نیازی به مصرف مکمل نداشته باشید.

چه عواملی بر جذب کلسیم تأثیرگذار است؟

انواع ترکیب‌های مکمل‌های کلسیم و بهترین نوع آن را هم که مصرف کنید باید بدانید چگونه بهتر جذب می‌شوند. برخی از عوامل می‌توانند جذب کلسیم را افزایش دهند یا آن را مختل کنند. این عوامل شامل سن و مصرف مواد غذایی حاوی اگزالات هستند. جذب کلسیم در نوزادان تا شش برابر بیشتر از بزرگ‌سالان است. مصرف مواد غذایی حاوی اگزالات بالا ازجمله اسفناج، سیب‌زمینی شیرین، ریواس و لوبیا هم مانع از جذب کلسیم می‌شود.

و ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری هستند. به روده‌ها در جذب کلسیم کمک می‌کند، اما در ابتدا منیزیم باید این ویتامین را فعال کند. استفاده از منیزیم و ویتامین D جذب کلسیم را 2 تا 4 برابر افزایش می‌دهد. چون بسیاری از مردم کمبود ویتامین D دارند، به همین دلیل معمولاً بسیاری از مکمل‌های کلسیم با ویتامین D.6 غنی می‌شوند.

، یکی از داروهای تقویتی حاوی مقادیر زیادی کلسیم، ویتامین د، زینک و منیزیم بوده که می تواند به سلامت موها، ناخن ها و استخوان ها کمک کند.

به‌طورکلی، کلسیم ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد. اگر داروهای دیگری مصرف می‌کنید حداقل یک تا دو ساعت بین مصرف آن‌ها و کلسیم فاصله بیندازید. کلسیم می‌تواند اثربخشی داروهای دیگر را کاهش دهد. کلسیم در دوزهای 500 میلی‌گرمی بهتر جذب می‌شود. در صورت نیاز به مقدار بیشتر باید دوز روزانه را تقسیم کنید و مثلاً یکی را صبح و یکی دیگر را عصر میل کنید.

درمجموع، کربنات کلسیم و سیترات کلسیم انتخاب‌های بهتری به‌عنوان مکمل کلسیم هستند، زیرا کلسیم عنصری بیشتری در خود دارند و نسبتاً ارزان هستند. البته این موضوع بدان معنا نیست که انواع دیگر ترکیبات کلسیم را نمی‌توان استفاده کرد.

بر اساس یک بررسی در سال 2014 از مطالعات در BoneKEy Reports، تفاوت در میزان جذب کلسیم در انواع مختلف مکمل‌های کلسیم خیلی زیاد نیست و در هنگام انتخاب مکمل معمولاً موردتوجه قرار نمی‌گیرد؛ یعنی این ترکیبات در مقدار جذب کلسیم به بدن تفاوت چندانی باهم ندارند.

ازجمله مکمل‌های غذایی است که سرشار از کلسیم بوده و می‌تواند در طول روز، کلسیم مورد نیاز بدن را تأمین کند. معمولاً افراد سالمند جامعه، ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ ملی‌گرم کلسیم در طول روز نیاز دارند که باید به بدنشان برسد.

درنهایت باید مکمل کلسیم را طوری انتخاب کنید که برای شما قابل‌تحمل‌تر باشد، روش استفاده آسان‌تری داشته باشد و مقرون به‌صرفه‌تر باشد. البته طعم هم در انتخاب مکمل تأثیرگذار است. بعضی مکمل‌ها در طعم‌های مختلف تولید می‌شوند و به همین دلیل خوردن آن‌ها دل‌پذیرتر خواهد بود.

کلسیم برای داشتن استخوان‌هایی سالم و قوی موردنیاز است. به این دلیل تجویز می‌شوند تا کمبود این ماده معدنی در بدن را جبران کنند، چون میزان کلسیم دریافتی از مواد غذایی جوابگوی نیاز روزانه بدن انسان نیست. انواع مختلفی از کلسیم در بازار موجود است که شما باید با توجه ببعد از دوران حساس بارداری، دوران زایمان و شیردهی حائز اهمیت است.در دوران شیردهی تغذیه مادر و کودک و دریافت مواد مغذی برای هر دوی آنها مورد توجه می گیرد.

از جمله این مواد مغذی “کلسیم” است که باید یا بصورت مواد غذایی و یا مکمل یاری دریافت شود.

برای شناخت از اهمیت و ضرورت کلسیم  و مکمل های کلسیم در دوران شیردهی و همینطور میزان و نحوه مصرف آن، به نکاتی که در این مطلب پرداخته شده توجه کنید.

پیش از این بطور مفصل در مورد نیز صحبت شده بود.

و سعی شده تا در این مطلب به سوالات زیر پاسخ بدهیم ؛

 •  چرا مادران شیرده به کلسیم نیاز دارند؟
 •  روش صحیح مصرف قرص کلسیم در دوران شیردهی چیست؟

اهمیت و ضرورت کلسیم در شیردهی

مراقبت از استخوانهای شما در طول زندگی از جمله قبل ، حین و بعد از بارداری و شیردهی بسیار مهم است. یک رژیم متعادل با کلسیم کافی، ورزش منظم و یک سبک زندگی سالم برای مادران و نوزادان آنها مناسب است.

اگرچه این ماده معدنی در طول زندگی شما مهم است، اما نیاز بدن شما برای کلسیم در دوران بارداری و شیردهی بیشتر است زیرا هم شما و هم کودک شما به آن احتیاج دارید. آکادمی ملی علوم () توصیه می‌کند که زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند، روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنند. برای نوجوانان باردار، میزان مصرف توصیه شده حتی بیشتر است؛ 1300 میلی گرم کلسیم در روز.
نکته مهمی که مادران شیرده باید به آن توجه کنند این است که از دست دادن میزان کلسیم در طی دوران شیردهی چهار برابر بیشتر از دوران بارداری است؛ و این بدین معنی است که از  تراکم معدنی استخوان مادران شیرده  از دست می رود که می‌تواند با مصرف درست کلسیم درمان شود. مصرف کلسیم در خانم های شیرده فوایدی مانند کاهش ، کاهش چربی بدن و تقویت استخوان ها را به به دنبال دارد.

زنان باید در هنگام شیردهی را ادامه دهند. تحقیقات نشان می‌دهد ممکن است زنان هنگام شیردهی 3 تا 5 درصد از توده استخوانی خود را از دست دهند زیرا آنها به طور متوسط روزانه 200 تا 250 میلی گرم کلسیم خود را  به نوزادان خود انتقال می‌دهند، و به میزان 400 میلی گرم در روز. باید مراقب باشید که غذاهایی را با کلسیم بالا بخورید و مکمل ها را طبق توصیه ی پزشک استفاده کنید، باید توده استخوانی از دست رفته را طی 6 ماه بعد از قطع شیردهی دوباره بازیابی کنید. اما مشخص نیست که آیا توده استخوانی از دست رفته بطور کامل ترمیم می‌شود یا خیر!

میزان و نحوه مصرف کلسیم در دوران شیردهی

نگرانی عمده‌ای مبنی بر این که زنانی که میزان کلسیم مصرفی خود را افزایش نمی‌دهند، وجود داردکه می‌توانند با با اسکلتی و انتقال کلسیم به نوزادان، سلامت استخوان خود را به خطر بیاندازند.

منابع غنی کلسیم

عبارتند از:

 • محصولات لبنی کم چرب مانند شیر، ماست، پنیر و بستنی. (زیرا چربی مانع جذب کلسیم می گردد)
 • سبزیجات سبز تیره، مانند کلم بروکلی، سبزیجات یکلارد .
 • کنسرو ماهی ساردین و قزل آلا با استخوان.
 • توفو ، بادام و ذرت.
 • غذاهای غنی شده با کلسیم ، مانند آب پرتقال ، غلات و نان.

علاوه بر این، پزشک شما احتمالاً یک و شیردهی را برای مصرف تجویز می‌کند تا از دریافت مقدار کافی از این ماده معدنی مهم اطمینان پیدا کند.
با توجه به اینکه زنان فقط حدود یک سوم کلسیم مصرفی خود را جذب می‌کنند، مقدار از دست رفته در شیر مادر بیانگر میزان نیاز روزانه رای برای بسیاری از زنان نشان می‌دهد و مبنایی برای توصیه به مادران شیرده است که میزان کلسیم خود را به میزان 400 تا 800 میلی گرم در روز افزایش دهند.
مطالعات نشان داده است که زنانی که سطح کلسیم استخوان خود را در حین شیردهی بالا نگاه میدارند یعنی خود را افزایش می‌دهند، در مقایسه با کسانی که این میزان کلسیم را ندارند، میزان پایین‌تری از شکستگی لگن و را بعداً در زندگی دچار می‌شوند. این تجدید توده استخوان ثابت می‌کند که برای حفظ توده استخوانی و فعالیت زیاد در استخوان ها ضروری است. بنابراین، در دوران شیردهی برای زنانی که نیاز روزانه کلسیم را در آن دوره برآورده نمی‌کنند ضروری است.