اجتماعی

تشکل‌های مردم نهاد بخوانند؛ برگزاری رویداد «همنا۲» در پاییز امسال

مدیرکل دفتر مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان از برگزاری رویداد «همنا ۲» در پاییز امسال خبر داد.

به گزارش سرخط نیوز، “همنا” مخفف «هم افزایی و مشارکت نهادمند اجتماعی» یک دوره آموزشی رایگان بود که ۹ و ۱۰ آذرماه سال گذشته به صورت رویدادی یک روزه از صبح تا بعد از ظهر در ادارات کل ورزش و جوانان سراسر کشور برگزار شد.

دفتر مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان با برگزاری این دوره به شکل عمومی از تشکل‌های جوانان سراسر کشور اعم از سازمان‌های مردم نهادی که از وزارت ورزش مجوز خود را دریافت کرده‌اند و دیگر تشکل‌های حوزه‌ جوانان دعوت کرد تا در این رویداد ملی ثبت نام و شرکت کنند.

مسائل حقوقی و مالیاتی تشکل‌ها، گزارش نویسی، طرح نامه نویسی تشکل‌ها و تامین منابع مالی در تشکل های جوانان از جمله محتوای اصلی این دوره برشمرده می‌شوند و تنها محدودیت ثبت نام در این رویداد این است که دبیر مربوطه و اعضای شورای مرکزی تشکل‌ها باید در بازه سنی دوره جوانی یعنی تا ۳۵ سال قرار داشته باشند.

همچنین پایان این دوره گواهینامه شرکت در دوره به شرکت کنندگان ارائه داده شده است و حمایت‌های وزارت ورزش و جوانان از سازمان‌های مردم نهاد بر اساس دریافت گواهی شرکت در دوره همنا است. اکنون نیز دفتر مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان در صدد برگزاری رویداد «همنا ۲» است.

مرتضی کامل نواب، مدیرکل دفتر مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با سرخط نیوز، با اعلام این خبر که رویداد «همنا ۲» پاییز امسال برگزار می‌شود، درباره جزئیات آن توضیح داد: در راستای افزایش آگاهی و دانش عمومی فعالان سازمان‌های مردم نهاد جوان، رویداد همنا یک را برگزار کردیم. در این رویداد مباحثی اعم از آشنایی با قوانین و مقررات سازمان‌های مردم نهاد و تامین منابع مالی برای فعالیت سازمان‌های مردم نهاد را با حضور اساتید ملی در بیش از نیمی از استان‌ها مطرح شد.

وی با بیان اینکه با توجه به تجربیات به دست آمده از رویداد «همنا۱» و احصاء شدن لیستی از نیازها و مساله شناسی سازمان‌های مردم نهاد، نیاز است تعامل و گفت‌وگوی خود را برای آموزش سازمان‌های مردم نهاد ادامه دهیم توضیح داد: امروز نزدیک ۲۰ محور مورد تاکید سازمان‌های مردم نهاد از کل کشور را احصاء کرده‌ایم که تنها آموزش دو مورد از آن در رویداد «همنا۱» پوشش داده شد. از این جهت در حال طراحی رویداد «همنا۲» برای آموزش سایر مسائل هستیم.

کامل نواب تصریح کرد: همزمان با آغاز  پاییز ۱۴۰۲ رویداد «همنا ۲» آغاز خواهد شد. تلاش داریم رویداد «همنا۲» را  با  تجربیاتی که از «همنا۱» دریافت کردیم و نیز با استفاده از روش‌های نوآور و خلاقی نظیر گفت‌وگوهای تعاملی، برگزاری کارگاه‌های  دانش افزایی تعاملی، بهره‌مندی از ظرفیت‌های فناورانه در این حوزه و آمادگی‌های قبل از آموزش و ایجاد تغییراتی در قالب برگزاری جلسات، طراحی کنیم. احتمالا نیازمند این است که پیش از شرکت در جلسه متقاضیان شرکت در «همنا۲» آموزش‌ها و مطالعاتی را انجام داده باشند و با  مطالعات مقدماتی وارد این دوره شوند.

وی مهم ترین اتفاق رویداد «همنا ۲» را حضور گسترده دیگر تشکل‌های مردم نهاد جوان دانست و توضیح داد: ما برای اولین بار در طول سالیان گذشته از تمام فعالان جوان در حوزه‌های اجتماعی برای شرکت در «همنا۱» دعوت کردیم. اساسا اینکه مجموعه‌های جوان که مجوز خود را از وزارت ورزش و جوانان  نگرفته‌اند اما در برنامه‌های این وزارتخانه شرکت کنند؛ رویکردی جدید است که ما این امر را در دولت سیزدهم دنبال کردیم. در رویداد «همنا۱» این اتفاق افتاد و شاید نزدیک ۴۰ درصد شرکت کنندگان در رویداد «همنا ۱» برخی استان‌ها سازمان‌های مردم نهادی بودند که مجوز خود را از وزارت ورزش و جوانان دریافت نکرده بودند.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان، افزود: پیش بینی ما این است که با توجه به تجربیاتی که از رویداد «همنا۱» به دست آوردیم، در «همنا۲» با موج استقبال جدی از سمت دیگر گروه‌ها که مجوز خود را از وزارت ورزش و جوانان نگرفته‌اند، مواجه خواهیم شد و باید  تدابیری را در این زمینه داشته باشیم تا بهترین میزبان باشیم. پیش بینی ما این است که ۵۰ درصد از ظرفیت رویداد «همنا۲» در اختیار تشکل‌هایی باشد که مجوز خود را از وزارت ورزش و جوانان نگرفته‌اند. همچنین این رویداد با همکاری سایر دستگاه‌ها اعم از محیط زیست، بهزیستی و کمیته امداد و… برگزار می‌شود.

به گفته کامل نواب رویداد «همنا ۲» رویدادی یک روزه صبح تا بعد از ظهر است که استان به استان به طور مجزا برگزار می‌شود و دبیر، نماینده و یا مسئول امور مالی یک تشکل می‌تواند در این دوره آموزشی شرکت کنند چراکه ظرفیت این رویداد پاسخگوی برگزاری این دوره برای تمامی اعضای تشکل‌ها نیست.

وی عنوان کرد: آخر تابستان برای برگزاری این دوره تبلیغات خوبی خواهیم داشت تا تمامی تشکل‌ها اعم از آنهایی که مجوز خود را از وزارت ورزش و جوانان یا سایر ارگان‌ها گرفته‌اند از برگزاری این رویداد مطلع شوند. انتظار این است که سازمان‌های مشارکت کننده در این رویداد اطلاع رسانی لازم را به بدنه خود داشته باشند.

انتهای پیام