بین الملل

جنگنده‌های «میگ‌-29« مصر در سودان به دست شبه نظامیان افتاد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین سرخط نیوز، همزمان با افزایش درگیری‌ها در سودان منابع رسانه‌ای شنبه شب به وقت تهران اعلام کردند که شماری از جنگنده‌های مصر در یک پایگاه هوایی در سودان به دست شبه نظامیان افتاده است.

درگیریهای شدیدی که از صبح شنبه میان ارتش سودان و شبه‌نظامیان موسوم به «الدعم السریع» (پشتیبانی سریع) در «خارطوم» آغاز شده است، همچنان به صورت گسترده‌تر ادامه دارد.

شبکه خبری «الجزیره» به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که درگیریهای بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در اطراف مقر نیروی هوایی در جنوب خارطوم، بسیار شدید است. یک منبع وابسته به ارتش هم خبر داد که کنترل فرودگاه «مروی» واقع در شمال سودان را به دست گرفته‌اند.

در ادامه تنش‌ها در سودان، منابع خبری از تصرف جنگنده‌های میگ-۲۹ مصر در پایگاه مروی توسط  شبه نظامیان پشتیبانی سریع خبر دادند. منابع خبری تصاویری را از جنگنده‌های مصر مستقر در این پایگاه هوایی در کنار شبه نظامیان منتشر کرده‌اند.

شبکه خبری «العربیه» نیز گزارش کرد که نیروهای پشتیبانی سریع سودان روز شنبه ویدئویی را به اشتراک گذاشتند که نیروهای مصری را نشان می‌داد که در پایگاه هوایی مروی  در شمال سودان تسلیم شده‌اند.نیروهای مصری و سودانی به‌طور دوره‌ای تمرین‌های نظامی مشترکی را در شمال این کشور برگزار می‌کنند.

 

همزمان با تشدید تنش در سودان، یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی عربستان نیز هدف قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری «رویترز» این شرکت هواپیمایی دولتی سعودی اعلام کرد که یک هواپیمای «ایرباس -۳۳۰»  این خطوط در فرودگاه «خارطوم» در سودان در جریان درگیری‌های روز شنبه مورد هدف قرار گرفت.

این شرکت اعلام کرده که  مسافران، خدمه و کارکنان خود را از فرودگاه به سفارت عربستان در خارطوم منتقل کرده است. اینک پروازهای خطوط عربستان سعودی به سودان و بالعکس تا اطلاع ثانوی متوقف شده است(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/.

 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید