عمومی

جهاد دانشگاهی باید زیست بوم نخبگان فناوری ایران باشد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، روح الله دهقانی فیروزآبادی شامگاه سه شنبه در نشستی با مدیران و فعالان علمی جهاد دانشگاهی مشهد اظهار کرد: بزرگترین ظرفیت جهاد دانشگاهی، داشتن انسان‌های فعال و پای کار است، این نهاد در دوره‌های گذشته تغییرات جدی داشته است اما هیچ گاه حالت کارمندی نداشته است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور بیان کرد: در واقع جهاد دانشگاهی، نهادی در کنار دانشگاه بوده است که استاد و دانشجویی که علاقه مند به فعالیت کارمندی نیستند می‌توانستند در این محیط فعالیت کنند و آزادی عمل بیشتری داشته باشند، با این حال جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد غیردولتی و عمومی در حال دور شدن از ماهیت اصلی خود است.

وی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی بستر افراد آزاده ای است که ظرفیت‌های خود را فراتر از محیط دانشگاهی می‌بینند، غیردولتی و عمومی بودن جهاد دانشگاهی یک مزیت برای آن است که هم ویژگی دولتی بودن و هم ویژگی خصوصی بودن را دارد.

دهقانی فیروزآبادی فعالیتهای جهاد دانشگاهی مشهد در حوزه صنایع غذایی، بیوتکنولوژی، رویدادها، فنی و مهندسی و سایر بخشها را هم راستای فعالیتهای پژوهشی و دانشی بیرون از این مجموعه دانست و گفت: مشابه این فعالیت‌ها در خارج از این مجموعه توسط نهادهای علمی دیگر در حال انجام است اما فعالیتی که جهاد دانشگاهی را متمایز خواهد کرد، جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی است که می‌توانند در جهاد دانشگاهی تبدیل به هسته علمی شوند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور یکی از دلایل شکست استارتاپ ها در کشور را عدم برخورداری از منابع مالی آن‌ها برای پیاده سازی ایده‌ها دانست و گفت: جهاد دانشگاهی می‌تواند بستر جدیدی برای فعالیت نخبگان شده و تجهیزات لازم و همچنین دستمزد مناسب را در اختیار فارغ التحصیلان دانشگاهی و استارتاپ ها و صاحبان ایده قرار دهد تا آنان بتوانند ایده‌های خود را تبدیل به محصول یا نتیجه مطلوب کنند، در واقع جهاد دانشگاهی خود ادبیاتی منحصر به فرد دارد و نباید از کارها و فعالیت‌های دیگران وام بگیرد.

وی اظهار کرد: یک سری گفتمان در نسل حاضر وجود دارد که پایه آن براساس اقتصاد می‌چرخد، از آنجا که معاونت علمی ریاست جمهوری دستگاه اجرایی نیست که فعالیت‌های اجرایی را انجام دهد، لذا نمونه‌های موفق را در بخش‌های مختلف ساخته و به بقیه نشان می‌دهد.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: در این خصوص که جهاد دانشگاهی به یک گذر نخبگانی یا زیست بوم نوآوری تبدیل شود، جمع بندی معاونت علمی ریاست جمهوری آن است که به دلیل منابع محدود مالی این موضوع را با یک جهاد دانشگاهی در سطح کشور پیش ببرد که این موضوع به جهاد دانشگاهی مشهد سپرده خواهد شد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور جهاد دانشگاهی مشهد را در حوزه های صنایع فرهنگی و خلاق، یا حوزه پزشکی دارای وجاهت و مزیت ویژه ذکر و بیان کرد: حوزه صنایع فرهنگی و خلاق یا حوزه پزشکی در جهاد به درآمد رسیده است اما حوزه مواد غذایی و برخی حوزه های دیگر هنوز در جهاد دانشگاهی مشهد به بلوغ نرسیده است و باید فعالیت بیشتری روی آن انجام گیرد.