بین الملل

حفظ روابط با روسیه دشوار شده است

نخست‌وزیر مجارستان گفت که این کشور تمایل دارد روابطش با روسیه را حفظ کند، اما با توجه به مناقشه روسیه و اتحادیه اروپا، این کار در آینده دشوار خواهد بود.

به گزارش سرخط نیوز و به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان گفت: از سر گیری روابط میان اتحادیه اروپا و روسیه شدنی است، اما از واقعیت صحنه به دور است. در نتیجه، ضروری است که درباره روابط اقتصادی و دیپلماتیکی که قرار است در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده بین بوداپست و مسکو برقرار باشد، به خوبی فکر کنیم.

او تصریح کرد: روشن است که به دلایل متعدد این به سود مجارستان است که حتی‌المقدور رابطه‌اش با روسیه را حفظ کند.

اوربان در توضیح، با بیان اینکه سوخت ارزان قیمت روسیه از سال‌ها پیش عنصر اساسی شکوفایی اقتصادی اتحادیه اروپا بوده، گفت که تهیه انرژی امروزه برای مجارستان به مسئله‌ای نگران‌کننده تبدیل شده است.

نخست‌وزیر مجارستان افزود: اگر به وقایع اخیر توجه کنیم، می‌بینیم که در وهله اول اتحادیه اروپا اقتصاد خود را از اقتصاد روسیه جدا کرد؛ با این وجود ما هنوز به مواد خام و سوخت نیاز داریم، اما حالا آن را از جای دیگری تامین می‌کنیم. در واقع ما داریم یک وابستگی را جایگزین یک وابستگی دیگر می‌کنیم!

ویکتور اوربان در ماه ژانویه با اشاره به اینکه منابع انرژی آمریکا ۵ تا ۱۰ برابر گرانتر از سوخت وارداتی از روسیه هستند، گفته بود که اروپا با خودداری از واردات انرژی روسیه، در مناقشه اوکراین بازنده خواهد بود.

انتهای پیام