علمی و پزشکی

داروی آب سیاه چشم با آلزایمر مرتبط است

آفتاب‌‌نیوز :

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که دارو‌های گلوکوم می‌توانند از اختلالات شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر در موش‌ها جلوگیری کنند.

دارو‌ها با پاکسازی آمیلوئید بتا از عروق خونی، کاهش التهاب و بهبود عملکرد سلولی عمل می‌کنند.

دانشمندان علوم اعصاب موافق هستند که نتایج این مطالعه امیدوارکننده است. اما تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

یکی از علائم هشدار دهنده اصلی بیماری آلزایمر، تجمع آمیلوئید بتا در رگ‌های خونی مغز است. آمیلوئید بتا پروتئینی است که به تشکیل پلاک کمک می‌کند، که می‌تواند بر میزان مواد مغذی و اکسیژن دریافتی مغز تأثیر بگذارد.

در نهایت، این روند می‌تواند باعث آنژیوپاتی آمیلوئید مغزی شود که یکی از دلایل اصلی زوال شناختی در بین افراد مسن است.

برای بررسی بیشتر این مفهوم، محققان دانشگاه تمپل در پنسیلوانیا، دو داروی مورد تأیید سازمان غذا و دارو آمریکا را بررسی کردند تا ببینند آیا این دارو‌ها اثرات آنژیوپاتی آمیلوئید مغزی و زوال شناختی را در مدل آلزایمر کاهش می‌دهند یا خیر.

آن‌ها کشف جالبی کردند و دریافتند که دارو‌های گلوکوم از اختلالات شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر در موش‌ها جلوگیری می‌کنند.

محققان این مطالعه را روی موش‌ها با استفاده از مهارکننده‌های کربنیک انیدراز (CAIs) انجام دادند که به درمان سایر بیماری‌ها از جمله گلوکوم و بیماری در ارتفاعات کمک می‌کند.

این دارو‌ها همچنین به رهایی از بتا آمیلوئید از رگ‌های خونی و سلول‌های گلیال کمک می‌کنند، که در نهایت منجر به جلوگیری از اختلالات شناختی، کاهش التهاب و بهبود عملکرد سلول می‌شود.

این مطالعه ممکن است راه را برای تفکر جدیدی در مورد درمان آلزایمر هموار کند.