دلیل قطع نشدن و صدای زیاد پمپ آب چیه؟

چنانچه شما نیز به دنبال رفع مشکل صدای پمپ آب خود هستید، با ما همراه باشید. زیرا در ادامه قصد داریم تا در این خصوص بیشتر صحبت کنیم

  اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

یکی از نکات مهمی که در قابل استفاده در فضای داخلی واحدهای آپارتمانی باید مد نظر قرار بگیرد، کم صدا بودن و یا بی صدا بودن این پمپ ها و عدم ایجاد مزاحمت صدای آن ها برای ساکنین است.

البته همانطور که می دانید عملاً وجود ندارد، اما می توان با انتخاب پمپ خانگی کم صدا امیدوار بود که میزان صدای پمپ آنقدر زیاد نیز که آسایش افراد را مختل کند.

با این حال ممکن است صدای پمپ آب بنابر دلایلی آنقدر بلند و غیر معمول شود که نیاز باشد تا راهکارهایی را برای رفع این مشکل اتخاذ کرد.

به همین دلیل ما در ادامه قصد داریم تا با بررسی انواع صداهای پمپ آب، دلایل ایجاد آن ها و در نهایت با بیان روش هایی برای رفع این مشکل این موضوع را به طور کامل بررسی کنیم.

آخرین لیست قیمت پمپ آب خانگی را میتوانید از طریق سایت زیر دریافت نمایید.

 انواع صدای پمپ آب

در این قسمت می خواهیم انواع صدای خروجی از پمپ آب خانگی را بررسی کنیم، در این میان برخی از این صداها طبیعی بوده و نیاز به بر طرف کردن ندارند.

ولی دسته دیگر از صداها کاملاً غیر طبیعی بوده و در واقع نشانه هایی از وجود مشکل در سیستم پمپ آب هستند که باید سریعاً برای رفع آن اقدام کرد:

صدای کوبش پمپ آب حاصل ضربات قوچی آب در درون سیستم پمپ است و در واقع جزو صداهای طبیعی پمپ به شمار می آید که علت اصلی آن تغییر ناگهانی فشار آب و آزاد سازی ناگهانی مقدار زیادی انرژی در پمپ است.

بنابراین می توان از طریق مقداری از ضربات قوچی و صدای کوبش پمپ آب را خنثی کرد.

صدای کلیک پمپ آب در واقع صدایی است که از کلید اتومات در هنگام روشن و خاموش شدن پمپ شنیده می شود.

این صدا در رده صداهای طبیعی پمپ است، اما اگر به جای آن صدای وزوز کردن از شنیده شود، علامت وجود مشکل در این قسمت است که نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

 وقتی پمپ آب و یا سیستم لوله کشی پمپ صدای توخالی مانند تپ تپ کردن می دهد، می تواند به علت خرابی و یا به دلیل سست شدن اتصالات سیستم لوله کشی آب به دلیل فشار ناگهانی حاصل از حرکت آب باشد.

گاهی مواقع موتور پمپ آب وارد چرخه کار می شود ولی هرچه به خود فشار می آورد، نمی تواند روشن شود، در این حالت صدای زوزه کشیدن از پمپ آب خارج می شود.

در این شرایط موتور پمپ نیاز به تعویض دارد و یا ممکن است مشکل از سوختن خازن استارتر یا دائم کار پمپ آب باشد که در هر صورت باید بررسی شده و برای اقدام شود.

چنانچه از داخل پمپ آب خانگی صدایی همچون ساییدگی فلز به گوش برسد، به این معنی است که پره های پروانه پمپ آب دچار مشکل شده و یا اجسام خارجی وارد شده به این قسمت سبب می شود پروانه پمپ این صدا را تولید کند.

صدای جیغ خروجی از پمپ آب خانگی می تواند به دلیل وجود نقص در بلبرینگ پروانه پمپ و موتور پمپ باشد. در این حالت اگر مشکل پمپ رفع نشود، صدای جیغ مانند در دستگاه افزایش پیدا می کند.

چنانچه پایه اتصال دهنده پمپ آب سست شده باشد، صدای ویبره یا لرزش از پمپ آب مخصوصاً در ابتدای روشن شدن دستگاه شنیده می شود.

در این حالت اگر این مشکل رفع نشود، احتمال بروز نشتی از اتصالات به دلیل لرزش های شدید وجود دارد.

دلایل ایجاد صدا در پمپ آب

تا این قسمت از متن انواع صدای خروجی از پمپ آب را بررسی کردیم و همانطور که ملاحظه کردید برخی از صداهای پمپ طبیعی بوده و نیاز به نگرانی ندارند.

اما در این میان صداهای غیر طبیعی نیز وجود دارند که دلایل بروز آن ها را در این قسمت توضیح می دهیم تا راحت تر بتوانید برای رفع آن ها اقدام کنید:

 1. اتصال نامناسب پمپ و موتور پمپ
 2. تراز نبودن پمپ آب
 3. عدم نصب پایه نگه دارنده نرم و مناسب
 4. شل شدن پیچ، مهره ها و واشرها
 5. سفت بودن بیش از حد پیچ و مهره ها
 6. سفت بودن بیش از حد بلبرینگ های توپی و بلبرینگ های رولی در بدنه پمپ آب
 7. بالانس نبودن بدنه پمپ و پایه پروانه
 8. خشک کار کردن پمپ آب
 9. بروز پدیده کاواک زایی و ایجاد فرورفتگی بر روی سطح فلز پروانه و بدنه پمپ آب
 10. جذب رسوبات و زنگ زدن بدنه و پروانه پمپ آب
 11. ضربات قوچی پمپ آب

راهکارهایی به منظور رفع مشکل صدای پمپ آب

همانطور که ملاحظه کردید، صدای پمپ آب به دلایلی مختلفی رخ می دهد که اگر علت آن به دلیل وجود مشکل در سیستم پمپ آب و لوله کشی آن باشد باید هر چه زودتر برای رفع آن اقدام کرد.

اما در برخی از موارد با اینکه کل سیستم پمپ آب خانگی هیچ مشکلی ندارد، باز هم صداهای بلند پمپ آسایش همگان را مختل می کند.

برای رفع مشکل صدای پمپ آب می توانید بر اساس یکی از راهکارهای زیر اقدام کنید:

به منظور رفع صدای زیاد و نابهنجار پمپ آب باید ابتدا نوع صدای پمپ آب را شناسایی کرد. صدای پمپ آب می تواند به صورت های متفاوت به دلایل مختلف رخ دهد که آشنایی با آن ها می تواند در رفع صدا کمک کننده باشد.

به عنوان مثال یکی از صداهایی که از پمپ آب شنیده می شود، صدای ویبره یا لرزه است. در این حالت راه حل رفع این مشکل بسیار ساده است.

برای این منظور باید پمپ آب را از محل نصب آن باز کرده و دوباره آن را با کمک پوششی از نوارهای عایقی نصب کرد. با استفاده از این روش صدای ویبره پمپ آب خنثی خواهد شد.

یکی از راهکارهای رفع صدای پمپ آب ساخت محفظه ای برای پمپ است که تمام دیوارهای آن از لایه های عایق ضد صدا پوشیده شده اند.

برای این منظور باید ابتدا سایز پمپ آب خانگی را اندازه گرفت تا فضای داخلی محفظه برای جای دادن پمپ آب کافی باشد. سپس با استفاده از تخته چند لایه یا پنل های چوبی می توانید برای ساخت آن اقدام کنید.

پمپ آب الکتروژن به مانند موتور کولر و الکتروموتور الکتروژن در تمام شهر های ایران دارای نمایندگی فعال است.

با استفاده از این محفظه می توان در حدود 50 تا 90 درصد صدای تولیدی پمپ آب را کاهش داد. البته جنس مواد عایقی به کار رفته شده بر روی دیوارهای محفظه و همچنین ضخامت دیواره های آن بسیار مهم است.

تاثیر بسزایی در خنثی کردن صدای پمپ دارد. از طرفی نصب نامناسب پمپ آب خانگی زمینه ساز ایجاد صداهای بلند و غیر معمول در دستگاه است.

به منظور دفع صدای پمپ آب مطمئن شوید که این دستگاه مستقیماً بر روی زمین قرار نگرفته و بر روی لایه عایقی نصب شود. حتی می توانید آن را در محلی نصب کنید که دارای دیوارهای قوی و زخیم باشد.

قرار دادن پمپ آب خانگی در پشت سازه های بلند نیز می تواند در کاهش صدای پمپ تاثیر داشته باشد، به خصوص اگر سطوح دیوار به طور کامل عایق بندی شده باشد.

پمپ های آب خانگی در مدل ها و ظرفیت های متفاوت وارد بازار می شوند که هر کدام دارای سطح تولید صدای مختلف هستند.

انتخاب پمپ آب با صدای کمتر شاید به مراتب گران تر از مدل های دیگر باشد، اما توجه دشته باشید که صرف هزینه های آتی برای عایق بندی و رفع مشکل صدای پمپ آب و همچنین دردسرهای انجام این کار نیز بسیار بالا است.

لذا بهتر است در هنگام انتخاب و خرید پمپ آب کمی بیشتر سرمایه گذاری کرد تا از مشکلات مربوط به صدای پمپ آب در امان بود.

اقدامات متنوعی در هنگام استفاده از خدمات ارائه می شود که رفع صدای پمپ آب نیز یکی از آن موارد است.

در بیشتر موارد قطعات آسیب دیده در پمپ سبب بروز صدای بلند در پمپ می شوند، مانند خراب شدن ، بلبرینگ و موتور پمپ که تمام این قطعات را می توان در هنگام سرویس و یا تعمیر پمپ آب به راحتی تعویض کرد.

زیرا این قطعات به مرور زمان فرسوده شده و راهی جز تعویض آن ها وجود ندارد. علاوه بر این روغن کاری کردن موتور پمپ آب خانگی نیز راهکار دیگری است که در طی سرویس پمپ انجام می شود.

تمام این اقدامات در طی سرویس پمپ آب شناسایی شده و قبل از تبدیل شدن به یک معضل بزرگتر رفع خواهند شد.

یکی از موثرترین روش ها برای رفع مشکل صدای پمپ آب خانگی این است که به طور همزمان به راهکارهای بیان شده عمل شود.

به عنوان مثال اقدام به سرویس پمپ آب، تعویض قطعات معیوب پمپ، روغن کاری قطعات و ساخت محفظه ضد صدا می تواند صدای پمپ آب را به صفر برساند.

هرچند گاهی ممکن است در حین اقدام به بررسی پمپ آب ملاحظه شود که پمپ دیگر کارایی گذشته را ندارد و باید به کلی تعویض شود.

البته اگر قصد خرید دوباره پمپ آب را داشتید بهتر است که از نظرات مجریان نصاب و تعمیرکار پمپ آب بهره مند شده و حتماً با ایشان مشورت شود.

از طرفی اجازه دهید تا ایشان برای آن اقدام کنند تا مشکلاتی که ذکر شد از جمله نصب نامناسب پمپ آب رخ ندهد.


در این قسمت از مطلب می خواهیم تجربه استفاده از پمپ آب پر سر و صدا در داخل واحد آپارتمانی که توسط یکی از کاربران سایت تجربه شده است را همراه با رفع مشکل آن برای شما بازگو کنیم:

پمپی که در عکس ارسالی توسط یکی از کاربران سایت مشاهده می کنید در ابتدای نصب، بسیار کم صدا بوده اما با گذشت زمان این پمپ سروصدای زیادی از خود تولید کرده و باعث سلب آسایش ساکنین منزل و همچنین دیگر ساکنان واحدهای دیگر ساختمان شده است.

پمپ باز شده و مشاهده شد که متأسفانه به علت استفاده از آلیاژ نامرغوب، پوسته ی پمپ زنگ زده و باد کرده است. همین امر در زمان روشن شدن پمپ باعث برخورد پروانه به پوسته پمپ  و ایجاد سروصدای زیادی می شود.

پوسته پمپ توسط دریل و سمباده مخصوص، رسوب زدایی کامل شده و زنگ زدگی ها به صورت کامل برداشته شده است.  در قدم بعدی برای پیشگیری از زنگ زدگی دوباره، ضدزنگ و رنگ خورده است.  در نهایت با واشر و چسب آهن، درب پمپ بسته و آب بندی شده است.

نکته

متأسفانه بعلت عدم استفاده از آلیاژ مناسب در زمان ساخت و تولید پوسته این نوع پمپ ، رنگ ها پس از مدتی از بین رفته و دوباره با همین مشکل روبرو می شوید و نیاز به تعویض و دارید.

همینطور برای کسب اطلاعات بیشتر و نوع دیگری از این مشکل که برای یکی دیگر از کاربران سایت پیش آمده به همراه راه حل آن بر روی مطلب  کلیک نمایید.

برای آشنایی با دیگر راه های رفع مشکل صدای پمپ خواندن مقاله ی  را از دست ندهید .

پی نوشت:
1. 
عکس ارسالی از طرف آقای سروش کاربر گرامی سایت می باشد
2. 
شما نیز میتوانید مشکلات تاسیسات واحد مسکونی خود را از طریق یا به آیدی تلگرام@ ارسال نمایید.

جهت دیدن یکی از نمونه کارهای انجام شده در خصوص کاهش صدای پمپ آب خانگی در غرب تهران توسط تیم فنی ما به همراه تصاویر و توضیحات .

برخی از سوابق کاری مرتبط با نصب ، سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی و منبع

نظر سرکارخانم آقاجانی در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه تعمیر پمپ آب

اگر پمپ آب منزل شما صدای زیاد دارد و نیاز به آن را دارید، همین الان فرم درخواست سرویسکار را پرکنید یا با ما تا در زودترین زمان ممکن، مشکل پمپ شما برطرف شود.

  اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

حتما بخوانید : فروشگاه الکتروچکاپ

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 50.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

 1. در صفحه ، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.
 2. با شماره های قسمت ، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

 

خروج از نسخه موبایل