بین الملل

سفر رئیسی به چین، زیر ذره‌بین رسانه‌های عربی

وبسایت سعودی «ایلاف» ضمن پوشش کامل سفر آیت‌اله رئیسی به چین نوشت که شی جین پینگ در دیدار با رئیس جمهور ایران از «همبستگی» پکن و تهران در مواجهه با وضعیت «پیچیده» جهانی تمجید کرد.

شبکه قطری «الجزیره» پس از ترجمه محورهای گفت‌وگوی دو طرف، تیتر «الرئیس الصینی: بکین تدعم طهران فی حمایة حقوقها النوویة» (رئیس جمهور چین: پکن از حقوق هسته‌ای تهران حمایت می‌کند) را انتخاب کرده است.

وبسایت سعودی «المدینه» ضمن انتشار فیلم استقبال رئیس جمهور چین از رئیس جمهور ایران نوشت که سفر آیت‌الله رئیسی، اولین «سفر دولتی» به چین در 20 سال گذشته است.

بخش عربی شبکه خبری «بی‌بی‌سی» گزارش داد که در سفر آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی به کشور چین، «بیست سند همکاری بین دو طرف امضا شده است».

بخش عربی خبرگزاری «فرانسه» ضمن انتشار فیلم مربوط به استقبال شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین از همتای ایرانی‌اش نوشت: ابراهیم رئیسی که برای اولین بار در 20 سال گذشته به چین سفر کرده است، از «همبستگی» بین پکن و تهران تمجید کرد. رئیس جمهور ایران که تعدادی از وزرا و هیئت بلندپایه اقتصادی و تجاری ایران او را همراهی می کردند، مورد استقبال جین پینگ قرار گرفت.

شبکه لبنانی «المیادین» در تیتر خبری خود «مذاکرات سازنده» آیت‌الله رئیسی و همتای چینی‌اش در پکن را انتخاب کرده و در لید خبر به نقل از رئیس جمهور ایران آورده که «مذاکرات او با شی جین پینگ در همه سطوح سازنده و مثمر ثمر بوده است».

روزنامه لبنانی «النهار» نوشته که این دیدار در شرایطی انجام شده که دو کشور ایران و چین به دلیل مواضعشان در قبال اوکراین، تحت فشار اقتصادی غرب قرار دارند.

شبکه سعودی «العربیه» نیز همانند سایر رسانه‌های عرب‌زبان جهان، توجه ویژه‌ای به دیدار روسای جمهور ایران و چین داشته و به نقل از رسانه‌های ایرانی نوشته که در این دیدار 20 سند همکاری به امضا رسیده است.

بخش عربی خبرگزاری «رویترز» هم ضمن پوشش این رویداد نوشت: رئیس جمهور چین به همتای ایرانی‌اش گفت که چین به مشارکت سازنده در مذاکرات درباره ازسرگیری توافق هسته‌ای ادامه خواهد داد.

وبسایت «العربی الجدید» نیز ضمن پوشش کامل سفر رئیسی به چین، گزارشی را درباره ابعاد سیاسی و اقتصادی این سفر منتشر کرده و در آن نوشته که چین همچنان بزرگترین شریک تجاری ایران است.

وبسایت «صدی البلد» تیتر «سفر موفق رئیس جمهور ایران» را برای پوشش خبری دیدار روسای جمهور ایران و چین انتخاب کرده است و نوشته که دو طرف 20 قرارداد همکاری در زمینه‌های اقتصادی، فناوری اطلاعات، فرهنگی، مراقبت‌های پزشکی و محیط زیست را امضا کردند.

311311