اقتصادی

عزم اتحادیه اروپا برای انتقام از چین و روسیه/ رقابت تنگاتنگ عربستان و امارات

تحلیل جدید اتاق بازرگانی از اقتصاد جهانی حاکی از عزم اتحادیه اروپا برای انتقام از چین و روسیه است و در سطح منطقه نیز شاهد تلاش‌های جدید ترکیه برای بهبود شرایط اقتصادی این کشور رقابت تنگاتنگ عربستان و امارات برای توسعه هر چه بیشتر هستیم.

به گزارش سرخط نیوز، در هفتاد و دومین گزارش از سلسله گزارش‌های «پایش تحولات تجارت جهانی» که از سوی اتاق بازرگانی ایران منتشر شده،   گلچینی از تحولات اخیر در دولایه جهانی و منطقه‌ای محیط ژئواکونومیک ایران ارائه‌شده و آخرین روندها و پیش‌بینی‌های اقتصادی تهیه‌شده توسط بزرگ‌ترین نهادهای اقتصادی بین‌المللی، در قالب داده‌های تازه مورد واکاوی قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش به نظر می‌رسد، در سطح جهانی اتحادیه اروپا عزم خود را برای انتقام‌جویی از چین و روسیه جزم کرده است. بیم تسلط چین بر بازار خودروهای برقی، اروپا را واداشته تا با هدف مبارزه با قیمت‌هایی که به‌طور مصنوعی و با کمک‌های هنگفت دولت چین پایین نگه‌ داشته شده، طرح تحقیقات ضد یارانه‌ای از چین را پیش ببرد.

 ایتالیا نیز با وجود تاکید بر حفظ روابط دوستانه خود با چین، اعلام کرد که از طرح کمربند و جاده این کشور خارج خواهد شد. علاوه بر این دوازدهمین بسته تحریم‌های اروپایی نیز با تمرکز بر جلوگیری از دسترسی روسیه به کالاهای تحریم شده از طریق کشورهای ثالث، روی میز کار اتحادیه اروپا قرار دارد تا مواضع عمدتاً مناقشه برانگیز این اتحادیه در قبال چین و روسیه تکمیل شود.

تلاش ترکیه برای بهبود شرایط اقتصادی

در سطح منطقه، ترکیه پرچم‌دار تحولات اخیر بوده است. بهبود مستمر روابط میان این کشور با قطر سبب شده تا دورنمای گذشتن حجم سرمایه‌گذاری قطر در ترکیه از سقف کنونی ۱۰ میلیارد دلاری، بسیار نزدیک باشد. ترکیه در ادامه مسیر اصلاحات اقتصادی و با کمک تسهیلات دریافتی ۱۸ میلیارد دلاری از بانک جهانی، در پی احیای ثبات اقتصادی و رفع آسیب‌های ناشی از تورم حاکم بر اقتصاد است.

جلب موافقت غول چینی تجارت الکترونیک، شرکت علی‌بابا، برای سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری در ترکیه، ایجاد کریدورهای تجاری و استقبال از پروژه جاده توسعه عراق و نیز هم‌راستایی با چین در مخالفت با کریدور اقتصادی هند – خاورمیانه – اروپا که ترکیه در آن حضور ندارد، ازجمله اقدامات این کشور در راستای تقویت موقعیت ژئواکونومیک و بهبود شرایط اقتصادی است.

رقابت عربستان و امارات

در سوی دیگر، عربستان و امارات همچنان در رقابتی تنگاتنگ در تکاپو برای توسعه هر چه بیشتر هستند. هر دو کشور، با هدف تنوع‌بخشی به ذخایر ارزی، ورود به حوزه‌های پر ریسک‌تر و با درآمد بالاتر و نیز افزایش سرمایه‌گذاری خارجی، اقدام به فروش بخشی از اوراق خزانه ایالات‌متحده خود کرده‌اند.

 عربستان در جریان اجلاس سرمایه‌گذاری با کشور هند، بیش از ۵۰ توافقنامه و یادداشت همکاری با این کشور به امضا رسانده است. این کشور مذاکراتی را نیز با آمریکا در پیش‌گرفته تا با سرمایه‌گذاری مشترک در معادن آفریقا، گامی در راستای تضمین امنیت عرضه فلزات حیاتی برداشته باشد که این روزها محل مناقشات سنگین میان چین و آمریکا است.

 مشارکت امارات در پلتفرم‌های ایجادشده به‌ منظور رفع مشکلات زیرساختی قاره آفریقا و تسریع در توسعه پروژه‌های انرژی پاک در این قاره، به‌ موازات افتتاح اولین دفتر خارجی بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیایی در ابوظبی، نشان از اراده راسخ این کشور در دستیابی به توسعه پایدار دارد. در اصل امارات اخیرا اعلام کرده که به پرداخت ۴.۵ میلیارد دلار برای تسریع در توسعه پروژه‌های انرژی پاک در آفریقا متعهد شده است.

گفتنی است مرکز پژوهش‌های اتاق ایران مدتی است تهیه و انتشار سلسله گزارش‌های «پایش تحولات تجارت جهانی» را با هدف بررسی رویدادهای کلیدی در محیط ژئواکونومیک ایران در دستور کار قرار داده و در این گزارش‌ها مسائل مهم روز از منظر تأثیرگذاری بر دیپلماسی اقتصادی و موقعیت ژئواکونومیک ایران موردبحث و بررسی قرار می‌گیرند.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

با درود! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که به دنبال تحقیقات دقیق و تحلیل‌های کامل در زمینه اقتصاد است. با دستیابی به اطلاعات به‌روز و منابع معتبر، تلاش می‌کنم تا به شما مطالب کیفیت بالا را ارائه دهم.