علمی و پزشکی

علت تشدید خشکی پوست

آفتاب‌‌نیوز :

 دکتر مهدی قیصری با بیان این که خشکی پوست درواقع حالتی از پوست است که در بیشتر موارد ژنتیکی است، اظهار کرد: مواد بسیار زیادی در بدن نقش تامین رطوبت پوست را عهده دارند.

وی افزود: در واقع پوست سد دفاعی در مقابل عوامل محیطی و محیط خارج تشکیل می‌دهد تا مواد غیر ضروری و یا میکروب‌ها وارد بدن نشوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که سد دفاعی که پوست ایجاد می‌کند از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: اولین لایه محافظ، لایه شاخی در سطح پوست است و در ادامه این لایه‌های زیرین هستند که اجازه ورود مواد مختلف را به پوست نمی‌دهند.

وی ادامه داد: سایر لایه‌های پوست از تبخیر آب زیر پوست و یا ضخامت پوست جلوگیری می‌کنند در ادامه به هر علتی که بیشتر ژنتیکی است اگر نقصی ایجاد شود، مواد خارجی می‌توانند در آن نفوذ کنند و آب خارجی تبخیر شده و باعث خشکی پوست شود.

متخصص پوست و موی دانشگاه با اشاره به این موضوع که در کودکان سد دفاعی پوست به خوبی شکل نگرفته است خاطرنشان کرد: بعضی از موادیکه رطوبت رسان هستند در سطح پوست ترشح نمی‌شوند بنابراین کودکان بیش از سایرین مستعد ابتلا به خشکی پوست هستند.

عوامل محیطی موثر بر خشکی پوست یکی دیگر از مواردی بود که دکتر قیصری به آن پرداخت و افزود: نور آفتاب نیز می‌تواند باعث خشکی پوست شود، ولی این درحالی است که در فصول سرد سال هم بسیاری از افراد از خشکی پوست رنج می‌برند.

وی توضیح داد: در فصل پاییز و زمستان علی رغم این که بارندگی به وجود می‌آید، ولی به دلیل کاهش درصد رطوبت هوا در سرما باز هم شاهد خشکی پوست افراد زیادی هستیم.

متخصص پوست و موی دانشگاه به افرادی که مستعد خشکی پوست هستند توصیه کرد: با استفاده از رطوبت رسان‌ها و مواد مرطوب کننده بخشی از خشکی پوست را جبران کنید، انواع مرطوب کننده‌ها می‌توانند در این زمینه اثر بخشی مناسبی داشته باشند.

دکتر قیصری اضافه کرد: باید ضمن استفاده مکرر از مرطوب کننده‌ها خصوصا در فصول سرد سال از مرطوب کننده‌هایی هم استفاده کنید که موجب حساسیت‌های پوستی نشوند، باید از مرطوب کننده باید فاقد مواد عطری و حساسیت زا باشد.

وی با تاکید بر این که بهترین زمان استفاده از مرطوب کننده‌ها زمانی است که پوست رطوبت دارد گفت: زمانی که حمام می‌کنید یا شست و شوی پوست را انجام داده اید به محض خشک کردن پوست با حوله وقتی که هنوز پوست شما مرطوب است از مرطوب کننده استفاده کنید.

دکتر قیصری با بیان این که شست و شوی بیش از حد، استفاده از آب داغ و یا خیلی سرد نیز می‌تواند خشکی پوست را تشدید کند ادامه داد: حتی استفاده مکرر از مواد شوینده هم می‌تواند باعث خشکی پوست شود و اثرگذاری رطوبت رسان‌ها را کاهش دهد.

متخصص پوست و موی دانشگاه توصیه کرد: کسانی که دچار خشکی پوست هستند مواد مرطوب کننده و شوینده‌ای که مصرف می‌کنند باید به مواد و یا محصولاتی محدود شود که به خودی خود باعث خشکی پوست نمی‌شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در حال حاضر پاک کننده‌های غیرصابونی وجود دارند که فاقد ph قلیایی هستند بنابراین باید از شوینده‌هایی استفاده شود که ph آن‌ها به پوست نزدیک‌تر است، این مواد به پاک کننده‌های غیرصابونی معروف هستند.

وی تاکید کرد: اگر چنانچه خشکی پوست ادامه دار شود به این دلیل که سد دفاعی آسیب دیده مواد حساسیت زای بیرونی می‌توانند وارد پوست شود و خشکی پوست تبدیل به التهاب و یا اگزما شود.

متخصص پوست و موی دانشگاه با بیان این که اگزما معمولا در پوست‌های دیده می‌شود که زمینه خشکی را دارند گفت: مواردی هم دیده می‌شود که اگزما به وسیله مواد حساسیت زای شدید به وجود می‌آید.

دکتر قیصری با تاکید بر این که تاثیر مواد خوراکی بر خشکی پوست به اثبات نرسیده توضیح داد: ما نمی‌توانیم ادعا کنیم که غذا یا ماده خوراکی خاصی می‌تواند خشکی پوست را تشدید کند و یا از خشک شدن پوست جلوگیری کند.