بین الملل

ماجرای به توپ بستن حرم امام رضا (ع) سوژه نمایش شد

سعید چگینی کارگردان نمایش «روی ـ داد» گفت: این نمایش درباره واقعه تاریخی و مستند به توپ بستن حرم رضوی صد سال پیش است که در جشنواره تئاتر رضوی روی صحنه آمده است.

سعید چگینی کارگردان نمایش «روی ـ داد» به نویسندگی پویان اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری علم و فناوری آنا، درباره اجرای نمایش «روی ـ داد» در جشنواره تئاتر رضوی گفت: این نمایش صفر تا صد برای هنرمندان تئاتر قزوین است.

وی در ادامه افزود: موضوع نمایشنامه درباره به توپ بستن حرم امام رضا (ع) صد سال پیش توسط روس‌ها است که یک واقعه مستند و تاریخی محسوب می‌شود و این اتفاق با همکاری شخصی به نام یوسف خان هراتی که مامور یک شورش در مشهد بوده، رخ داده است.

چگینی با اشاره به اینکه نمایشنامه یک کار تحقیقی و پژوهشی از سوی نویسنده را دربر داشته و انتهای کار نیز منابع معرفی می‌شود، گفت: نمایشنامه دارای چهار بازیگر آقا است که دارای دو ـ سه بازی‌ساز نیز هست.

ماجرای به توپ بستن حرم امام رضا (ع) سوژه نمایش شد

وی در ادامه یادآور شد: طبق آیین نامه جشنواره تئاتر رضوی کار‌هایی به این جشنواره راه پیدامی‌کنند که قبلا در شهر خودشان اجرا رفته باشند، ما هم کارمان را در قزوین اجرا کرده بودیم، بازخورد‌ها خوب بود هر چند که در این شرایط انتظار تماشاگر بیشتر هم وجود ندارد، اما این پیش بینی را داریم که پس از جشنواره هم بتوانیم کار را دو مرتبه به اجرای عموم ببریم.

چگینی درباره جشنواره تئاتر رضوی عنوان کرد:‌این جشنواره طبق روال هر سال بهتر از سال قبل می‌شود، امسال هم دوستانی از شهر‌های مختلف که قبلا هم در این عرصه می‌شناختیم را در جشنواره می‌بینیم، خوشبختانه سطح کار‌ها خوب است و امیدواریم همه کار‌ها بعد از جشنواره به اجرای عموم برسند.