استان ها

محصص: احتمال غافلگیری تیم ملی در مرحله گروهی جام ملت‌ها وجود دارد/ گارانتی صعود به مرحله حذفی نداریم

محصص: احتمال غافلگیری تیم ملی در مرحله گروهی جام ملت‌ها وجود دارد  گارانتی صعود به مرحله حذفی نداریم

مدرس فیفا گفت: در همه بازی‌ها احتمال غافلگیری وجود دارد، باید آماده باشیم و سه بازی خیلی سخت در مرحله گروهی داریم.

مرتضی محصص در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، درباره شرایط تیم ملی پیش از حضور در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ قطر اظهار کرد: جزء کسانی ام که خیلی خوش بین به تیم ملی هستم. در فوتبال یک نتیجه و یک عملکرد داریم. این دو کنار هم قرار نمی‌گیرند. بار‌ها شده تیم‌هایی با عملکرد متوسط قهرمان تورنمنت شده‌اند. تیم ملی ایران بعد از رفتن اسکوچیچ و کی‌روش با سرمربی جدیدی کار می‌کند. نگرش و برنامه‌ریزی سرمربیان با یکدیگر متفاوت است. در حال حاضر فوتبال تهاجمی در دستور کار تیم ملی است. بازیکنانی که امیر قلعه‌نویی در اختیار دارد این توانایی را دارند تا خواسته‌های سرمربی را در برنامه‌های متنوع تهاجمی پیاده کنند.

سیستم مورد علاقه قلعه‌نویی ۱-۳-۲-۴ بوده

وی ادامه داد: اسامی بازیکنان تیم ملی را که می‌بینم به لحاظ استعداد و قابلیت بازی، بدون تردید از بهترین تیم‌های جام ملت‌ها هستیم. سیستمی که تا اینجا قلعه‌نویی استفاده کرده سیستم دفاع چهار نفره بوده است. خیلی کم با دو مهاجم بازی کردیم و بیشتر با تک مهاجم به زمین آمدیم. اکثر مواقع با دو هافبک دفاعی بازی کردیم و می‌توان گفت سیستم مورد علاقه قلعه‌نویی ۱-۳-۲-۴ بوده، ولی باید ببینیم محبی تا چه حد آماده است، چون جناحین خیلی خیلی مهم است. میزان آمادگی علیرضا جهانبخش و مهدی ترابی هم باید دید تا چه اندازه است. از طرفی تیم‌ها به نسبت اطلاعاتی که از همدیگر دارند در برابر حریف خود می‌ایستند و چون نتیجه برای یکایک تیم‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد، فوتبالی که ارائه می‌شود مبتنی بر دفاع مستحکم و فشرده خواهد بود. این موضوع حق همه تیم‌هاست.  

فلسطین در خارج از کشورش آماده می‌شود

مدرس فیفا خاطرنشان کرد: برای نفوذ به خطوط دفاعی رقبا، باید برنامه‌های خاصی داشت و منتظر هستیم تا برنامه‌های تیم ملی برابر حریفان را ببینیم. تیم ملی در مرحله گروهی رقبای خوبی دارد، ولی بهترین‌ها در آسیا نیستند و نمی‌شود به آن‌ها بی‌احترامی کرد. هنگ‌کنگ، امارات و حتی فلسطین تیم‌های خوبی هستند. درست است که فلسطین مشکلات مربوط به خود را دارد، ولی من مطمئن هستیم در خارج از فلسطین خود را آماده ۲۴ دی می‌کند که اولین بازی را برابر ما برگزار خواهد کرد. ما نمی‌توانیم سه حریف خود در مرحله اول را ضعیف دانسته و خودمان را از پیش برنده بدانیم. ما سه بازی داریم و مطمئن هستم کادرفنی ما برای هر سه بازی برنامه دارد. نمی‌توانیم با همان شکلی که بازی اول با فلسطین بازی می‌کنیم، در بازی آخر گروهی با امارات پیاده کنیم. نمی‌شود از حالا به فکر بازی‌های مرحله بعد با ژاپن، استرالیا، کره جنوبی و عربستان باشیم، باید خود را آماده رقابت با حریفان مرحله گروهی کنیم.  

دروازه‌بان‌های بسیار خوبی داریم

وی یادآور شد: هر بازی شرایط متفاوتی دارد و تیم ملی با شناختی که از رقبا داشته، به میدان می‌رود. آمادگی خوبی را خواهیم داشت. از دروازه‌بان‌های بسیار خوبی بهره می‌بریم. سید حسین حسینی، پیام نیازمند و علیرضا بیرانوند، دروازه بان‌های طراز اول آسیا هستند. بی‌دلیل نگفتم خوش بین هستیم. تلفیقی از تجربه و جوانی در اختیار امیر قلعه‌نویی است. میانگین سنی تیم ملی ما نزدیک به ۳۰ سال است، ولی می‌توانند در بهترین شرایط و فرم بازی خود باشند. بازیکن ۲۰ ساله و بازیکن ۳۴ ساله داریم. تیم ملی زمان بسیار کمی تا شروع جام ملت‌ها دارد و بازی دوستانه با اندونزی هم به طور حتم به تیم ملی کمک می‌کند. فوتبال دنیا تغییر کرده و هیچ تیمی را نمی‌توانیم ضعیف بدانیم. انتخاب اندونزی هم بسیار درست بوده و ما به نقاط ضعف و قوت‌مان اشراف بیشتری خواهیم داشت.

باید در بازی‌های دوستانه توازن باشد

محصص در مورد اینکه یک بازی با تیم ملی اندونزی برای حضور در جام ملت‌ها کافی است، عنوان کرد: با توجه به اینکه در فاصله کوتاهی تا جام ملت‌ها هستیم برگزاری بازی با تیم‌های بزرگ توصیه نمی‌شود، چون می‌تواند فشار مضاعفی به تیم بیاورد. باید در بازی‌های دوستانه توازن باشد، چون احتمال مصدومیت در چنین دیدار‌هایی وجود دارد. اندونزی حریف خوبی است و می‌توانستیم با قطر هم بازی کنیم، ولی همین تیم را که سرمربی‌اش کارلوس کی‌روش بود، چند ماه پیش شکست سنگینی دادیم. تیم‌های ملی ایران، ژاپن، کره جنوبی و عربستان بخت‌های قهرمانی هستند. بدون تردید لیگ حرفه‌ای که در عربستان در جریان است بدون تردید سطح کیفی این تیم را بالا می‌برد. سرمربیگری روبرتو مانچینی و کادرفنی او بدون تردید تأثیرگذار خواهد بود. هر تیمی را عربستان می‌تواند غافلگیر کند.

همیشه شگفتی وجود دارد 

وی در خصوص اینکه سه دیدار مرحله گروهی می‌تواند برای تیم ملی جنبه تدارکاتی داشته باشد، گفت: این بازی‌ها به همراه بازی با اندونزی به تیم ملی کمک می‌کند، ولی در همه بازی‌ها احتمال غافلگیری وجود دارد. نمی‌توانیم بگوییم تیم‌هایی که در برابر تیم‌های شاخص قرار می‌گیرند در همان مرحله گروهی حذف می‌شوند و تنها تیم‌های شاخص به مرحله بعدی می‌روند. همیشه شگفتی وجود دارد و ژاپن و کره جنوبی هم احتمال دارد غافلگیر شوند و باید با آمادگی صددرصد در بازی‌های مرحله اول حاضر شویم. فلسطین، هنگ‌کنگ و امارات که به نوعی در خانه بازی می‌کند، حریفان آماده‌ای خواهند بود. باید آماده باشیم و سه بازی خیلی سخت در مرحله گروهی داریم. برای هیچ تیمی صعود به مرحله بعدی گارانتی و تضمین نیست. هیچ تیمی را در ابتدای مسابقه برنده مطلق بدانیم. تیم ملی فوتبال ایران از قدرتمندترین تیم‌های آسیاست و کادرفنی بسیار خوبی دارد، ولی فوتبال غیرقابل پیش‌بینی است. تیمی که با روحیه و اعتماد به نفس بازی می‌کند حتی اگر بازنده شود، سربلند بوده است.

نوراللهی و قایدی بازیکنانی شاخص هستند

مدرس فیفا در مورد اینکه احمد نوراللهی به خاطر بی‌انضباطی از اردوی تیم ملی کنار گذاشته شد و مهدی قایدی هم در اردوی اخیر دعوت نشد و بازی‌های خوبی در تیم اماراتی اتحاد کلبا برگزار می‌کند، چقدر احتمال دارد این دو بازیکن در جام ملت‌ها تیم ملی را همراهی کنند، تأکید کرد: هر دو بازیکن شاخص هستند، ولی ما نمی‌دانیم در جام ملت‌ها با چه روشی بازی خواهیم کرد. نوراللهی از بهترین هافبک‌ها و مهدی قایدی هم از آماده‌ترین مهاجمان آسیا هستند. ولی فراموش نکنیم تشخیص با کادرفنی است و بر اساس سبک و سیاق خود، نفرات مدنظر را دعوت می‌کنند. مسئولیت تیم ملی با کادرفنی است و پاسخگوی نتایج خوب یا بد خواهند بود. در انتخاب بازیکنان باید به کادرفنی احترام بگذاریم. شاید با بازیکنان دیگری راحت‌تر باشند و آن‌ها بتوانند خواسته‌های فنی مربیان را برآورده کنند.

جای امیری در جام ملت‌ها خالی خواهد بود

محصص افزود: ما مرتضی پورعلی گنجی را در زمان بدی از دست دادیم. این بازیکن در خط دفاعی خیلی می‌توانست به‌خصوص برابر تیم‌های قدرتمند آسیا، بازی‌های تأثیرگذاری انجام دهد. جای خالی این بازیکن را نمی‌توان به راحتی پر کرد. یکی از طرفداران وحید امیری هستیم. بازیکنی تأثیرگذار که در چند پست قابلیت بازی دارد. از نظر شخصیتی و اخلاقی فوق‌العاده است. جای او در جام ملت‌ها خالی خواهد بود. یک مقدار در حق این بازیکن کوتاهی شده، شاید لازم بود برای درمان به اروپا اعزام شود. سلامت او از هر چیز دیگری مهم‌تر است، ولی او در جریان بازی می‌تواند مدافع چپ، هافبک چپ، وینگر و مهاجم بازی کند. بازیکن تأثیرگذاری را در جام ملت‌ها کادرفنی تیم ملی در اختیار ندارد.