برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

مرخصی استعلاجی سقط جنین چند روز است؟

چه زمانی برای مرخصی زایمان باید اقدام کرد؟

یکی از اصلی‌ترین حقوق کارمندها،‌ مرخصی است. حقی که به آنها داده می‌شود تا بتوانند در روزهای غیرتعطیل سرکار نروند. در شرایط عادی، هر کارمند و کارگر در سال ۲۶ روز مرخصی دارد، اما برای خانم‌هایی که بچه‌دار می‌شوند، مرخصی زایمان هم در نظر گرفته شده‌ است. این مرخصی، به خانم‌های شاغل کمک می‌کند تا دوران بارداری و وضع حمل خود را با خیال راحت و بدون نگرانی حقوق و مزایا، پشت سر بگذارند. برای اگاهی از عوارض قرص سقط جنین به دکتر متخصص خود مراجعه کنید.

برای کاهش درد بعد از سقط جنین چه باید کرد | پیاده روی بعد از سقط جنین | خونریزی بعد از سقط تا چه مدت طبیعی است نی نی سایت

شرایط مرخصی زایمان در سال 1402، بهبودهای قابل‌توجهی نسبت به سال‌های قبل داشته است که در ادامه، آن‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

مرخصی زایمان بلافاصله بعد از تولد بچه شروع می‌شود. یکی از مهم‌ترین مدارک دریافت مرخصی زایمان هم گواهی تولد یا شناسنامه نوزاد است. البته اگر مادری در دوران بارداری نیاز به مرخصی داشته‌ باشد،‌ ۲ راه دارد:

 1. از مرخصی استعلاجی استفاده کند؛
 2. با گواهی پزشک متخصص و بیمارستان وارد مرخصی زایمان شود.

در این‌صورت، خانم‌های شاغل می‌توانند در دوران بارداری خود نیز مرخصی بگیرند؛ با‌این‌حال، این مرخصی معمولاً بدون حقوق است. همچنین استفاده از حدأقل سه ماه مرخصی زایمان بعد از تولد نوزاد، الزامی خواهد بود.

قوانین مرخصی زایمان چیست؟

مرخصی زایمان قوانین مشخصی دارد که تلاش می‌کند آرامش و راحتی هرچه بیشتری را برای مادر فراهم کند.

 • مدت مرخصی زایمان ۹ ماه است؛
 • همه خانم‌های شاغل می‌توانند از مرخصی زایمان استفاده کنند؛
 • کمک‌هزینه بارداری در شرکت‌های خصوصی طبق قوانین تأمین اجتماعی است و در بعضی از شرکت‌های دولتی هم طبق قوانین همان شرکت پرداخت می‌شود؛
 • مرخصی بارداری جزء سابقه افراد حساب می‌شود؛
 •  حقوق مرخصی زایمان کارمندان رسمی طبق مقررات قانون تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود؛ همچنین در این مدت پاداش و عیدی نیز به مادرهای تحت پوشش بیمه تعلق می‌گیرد؛
 • دوره مرخصی زایمان جزء ایام تعلیق از کار حساب می‌شود، یعنی بعد از مرخصی کارمندهای زن می‌توانند به سرکار خودشان برگردند.

مرخصی زایمان تامین اجتماعی چند ماه است؟

در سال ۱۳۹،  قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده تصویب شد. طبق این قانون، مرخصی زایمان از ۶ به ۹ ماه افزایش یافت. بااین‌حال تامین اجتماعی تنها با اعتراض از طریق دیوان عدالت اداری ۳ ماه اضافه‌تر را پرداخت می‌کرد. تا اینکه در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ تامین اجتماعی موظف شد تا بدون هیچ مشکلی همه ۹ ماه را کامل پرداخت کند. اکنون در سال 1402، تمام ارگان‌ها باید این 9 ماه مرخصی زایمان را به کارمندان خود ارائه کنند.

مدت مرخصی زایمان تا ۳ فرزند، برای مادرانی که فرزندانشان را خودشان شیر می‌دهند، به شرح زیر است:

 • برای زایمان‌های یک قلو و دو قلو: ۹ ماه؛
 • برای زایمان‌های ۳ قلو و بیشتر: ۱ سال.

چند سال سابقه بیمه برای مرخصی زایمان لازم است؟

بسیاری از مادرانی که تاره شروع به کار کرده‌اند، این نگرانی را دارند که آیا مرخصی زایمان شامل حال آنها می‌شود و می‌توانند از خدماتش استفاده کنند یا خیر. برای پاسخ به این سوال، لازم است بدانید که برای دریافت مرخصی زایمان تنها کافی است که مادران ۶۰ روز یا معادل ۲ ماه  در ۳۶۵ روز قبل از اعلام بارداری، سابقه بیمه داشته باشند.

آیا مرخصی زایمان جزء سابقه بیمه حساب می شود؟

بر اساس قوانین بیمه‌ تامین اجتماعی مدت زمان مرخصی زایمان بخشی از سابقه بیمه محسوب می‌شود.  این دوره، مانند تعلیق در کار است و مادران می‌توانند پس از تمام شدن مدت زمان مرخصی، کار خود را ادامه دهند.

مرخصی زایمان تامین اجتماعی برای دو قلو

بر کسی پوشیده نیست که داشتن دو قلو و مراقبت کردن از آنها، زحمت، انرژی و زمان چند برابری نسبت به یک نوزاد نیاز دارد؛ اما متاسفانه شرایط و مدت زمان مرخصی زایمان برای دوقلو‌ها مانند نوزادان تک است. برای مادرانی که فرزندان ۳ قلو به دنیا می‌آورند، مرخصی زایمان ۱ ساله یا بیشتر در نظر گرفته می‌شود.

نحوه ثبت مرخصی زایمان در لیست بیمه

گفتیم که مدت زمان مرخصی زایمان جزء سوابق بیمه فرد محسوب می‌شود و مدت زمانی که در مرخصی به سر می‌برد، به عنوان تعلیق از کار شمرده می‌شود. حالا این سوال پیش می‌آید که مرخصی زایمان چگونه باید در لیست بیمه ثبت شود؟

برای ثبت مرخصی زایمان در لیست بیمه، باید کارکرد فردی که به مرخصی زایمان رفته را صفر رد کرد، ولی ترک کار زده نشود. در قسمت توضیحات هم حتما باید قید شود که علت کارکرد صفر، مرخصی زایمان بوده است.

دلایل مرخصی استعلاجی در بارداری

بعضی از خانم‌ها در دوران بارداری دچار مشکل می‌شوند و نیاز به استراحت دارند. اگر دکتر تشخیص بدهد که مادر نیاز به مرخصی دارد به او گواهی پزشک می‌دهد و می‌تواند مرخصی استعلاجی بگیرد. برای مرخصی استعلاجی کم‌تر از ۱۵ روز، داشتن گواهی پزشک کافی است، اما اگر مرخصی بین ۱۵ تا ۶۰ روز باشد باید پزشک معتمد شرکت بیمه آن را تایید کند تا حقوق مرخصی استعلاجی بارداری پرداخت شود.

متاسفانه گاهی در دوران بارداری مشکلاتی پیش می‌آید و سقط جنین اتفاق می‌افتد. در این موارد می‌توان از مرخصی استعلاجی سقط جنین استفاده کرد. در واقع پزشک به بیمار مرخصی استعلاجی می‌دهد و برای مدت طولانی این گواهی باید توسط پزشک معتمد بیمه هم تایید شود.

اگر این دوره بیشتر از ۶۰ روز باشد، باید شورای پزشکی تأمین اجتماعی هم آن را تایید کند. مدت مرخصی استعلاجی قبل از زایمان تامین اجتماعی، جزء سوابق بیمه‌شده حساب می‌شود. این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که برای دریافت مرخصی استعلاجی زایمان، باید گواهی پزشک متخصص یا بیمارستان را همره خود داشته باشید.

شرایط استفاده از مرخصی زایمان تامین اجتماعی

پرداخت حقوق و استفاده از بیمه زایمان تامین اجتماعی در مدت زمان مرخصی زایمان ۴ شرط دارد. اگر خانمی این ۴ شرط را داشته باشد، می‌تواند از مرخصی زایمان استفاده کند.

 • در یک سال قبل از زایمان حداقل ۶۰ روز حق بیمه پرداخته‌باشد؛
 • زایمان برای فرزند چهارم نباشد؛
 • در طول مدت استراحت کار نکند و حقوقی از محل کار دریافت نکند؛
 • در زمان اعلام بارداری، مشغول به کار یا در حال استفاده از مرخصی استحقاقی باشد.

مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی

مدارک مورد نیاز برای مرخصی زایمان و دریافت حقوق در این بازه زمانی را در ادامه می‌بینید:

 • دفترچه بیمه یا کدبیمه تامین اجتماعی؛
 • گواهی پزشک؛
 • خلاصه پرونده ترخیص از بیمارستان؛
 • تصویر تمام صفحات شناسنامه پدر و مادر؛
 • شناسنامه کودک.

نحوه ثبت‌نام مرخصی زایمان تامین اجتماعی

افرادی که شرایط استفاده از مرخصی زایمان را دارند، می‌توانند با در دست داشتن مدارکی که در بالا گفته شد، به صورت حضوری به یکی از شعب بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنند و آنجا درخواست خود را برای دریافت مرخصی ثبت کنند. البته برای رفاه حال مادرانی که به تازگی زایمان کرده‌اند، امکان انجام این امور به صورت اینترنتی هم وجود دارد. در حال حاضر برای دریافت مرخصی زایمان به مدت ۶ ماه، می‌توان از استفاده کرد. ولی برای مرخصی زایمان به مدت ۹ ماه، باید حضوری به شعب بیمه مراجعه کرد.

حقوق مرخصی زایمان در سال 1402

اگر مادران باردار شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه بارداری را داشته باشند،‌ می‌توانند در طول مدت استراحت پزشکی خود این مبلغ را دریافت کنند. کمک هزینه بارداری و مرخصی زایمان مرتبط هستند و کمک هزینه بارداری، به جای حقوق و دستمزد در دوران مرخصی پرداخت می‌شود.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی