بین الملل

نخستین واکسن بیماری RSV تایید شد

توسط سازمان غذا و داروی آمریکا؛

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا نخستین واکسن ویروس سینسیشال تنفسی که به منظور محافظت از سالمندان در برابر ویروس “RSV” توسعه یافته را تایید کرد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا، نخستین واکسن ویروس سینسیشال تنفسی که به منظور محافظت از افراد مسن در برابر ویروس (RSV) توسعه یافته را تایید کرد.

به گفته متخصصان بهداشتی، ویروس سنسیشیال تنفسی یک ویروس تنفسی رایج است که معمولاً علائم خفیف و شبیه سرماخوردگی ایجاد می کند و اکثر افراد در یک یا دو هفته بهبود می یابند، اما RSV می‌تواند به خصوص برای نوزادان و افراد مسن جدی باشد.  این ویروس شایع ترین علت برونشیولیت (التهاب راه های هوایی کوچک در ریه) و ذات الریه (عفونت ریه) در کودکان کمتر از 1 سال است.

واکسن توسعه داده شده که “Arexvy” نام دارد برای پیشگیری از بیماری دستگاه تنفسی تحتانی ناشی از RSV در افراد 60 سال و بالاتر تایید شده است. 

به گفته سازمان غذا و داروی آمریکا، در افراد مسن، RSV یک علت شایع بیماری دستگاه تنفسی تحتانی است که بر ریه ها تأثیر می گذارد و می تواند باعث پنومونی و برونشیولیت تهدید کننده زندگی شود.

ابراساس تصمیم سازمان غذا و دارو آمریکا، واکسن بیماری دستگاه تنفسی تحتانی شرکت GSK نخستین واکسن از چندین واکسن در خط تولید مقابله با RSV باشد که در هر کشوری از دنیا می‌تواند مجوز دریافت ‌کند.

طبق داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، هر سال RSV منجر به تقریباً شصت هزار تا صدو‌بیست‌ هزار بستری شدن در بیمارستان و شش هزار تا ده هزار مرگ در بین بزرگسالان شصت‌و‌پنج سال و بالاتر در ایالات متحده می‌شود.

پیتر مارکس مدیر مرکز ارزیابی و تحقیقات بیولوژیک سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا گفت: تأیید امروز واکسن RSV یک دستاورد مهم بهداشت عمومی برای جلوگیری از بیماری است که می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نشان دهنده تعهد مداوم سازمان غذا و دارو برای تسهیل توسعه واکسن های ایمن و موثر برای استفاده در ایالات متحده است.

ویلیام شافنر، مدیر پزشکی بنیاد ملی بیماری‌های عفونی آمریکا که نقشی در توسعه این واکسن ایفا نکرده در اظهاراتی گفت: «توسعه و تایید این واکسن نخستین گام مهم برای محافظت از افراد مسن در برابر ویروس جدی RSV است، اما لازم است در مرحله بعد به سمت ایجاد واکسن برای کودکان حرکت کنیم تا بتوان از سلامت آنها نیز محافظت کرد».