پاشینیان: باکو نسل‌کشی می‌کند/ آذربایجان واکنش نشان داد

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در جلسه دولت این کشور در ۳۱ اوت گفت: به ۳۲ کامیون با محموله‌های بشردوستانه که در کورنیدزور در ورودی کریدور لاچین پارک شده بودند، فرصت ورود به قره‌باغ داده نشد. آذربایجان به سیاست نسل‌کشی خود علیه ارامنه قره‌باغ ادامه می‌دهد و آن‌ها را از گرسنگی در مقابل نیروهای حافظ صلح روسی می‌کشد.

پاشینیان تأکید کرد: سیاست اصلی باکو آزادسازی قلمرو قره‌باغ از دست ارامنه است. همانطور که قبلاً گفتم، آذربایجان قصد دارد به طور یکجانبه کریدور لاچین را با اجازه دادن به مردم برای خروج از قره‌باغ کوهستانی و ممنوعیت بازگشت آن‌ها در حادترین لحظه بحران انسانی باز کند.

وزارت امور خارجه آذربایجان در مورد برخی از اظهارات نخست‌وزیر ارمنستان علیه آذربایجان در جلسه دولت این کشور که در ۳۱ اوت برگزار شد، اظهارنظر کرد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آذربایجان، اینکه نیکول پاشینیان آذربایجان را متهم به نسل‌کشی ارامنه قره‌باغ می‌کند و این کلمه را بدون دلیل استفاده می‌کند، جلوه‌ای از دستکاری غیرمسئولانه ارمنستان است.

وزارت امور خارجه آذربایجان تأکید کرد: با توجه به ادعای بازگشایی یکطرفه جاده لاچین و برنامه اخراج ارمنی‌نشینان، در حال حاضر شرایط برای تردد ساکنان ارمنی در هر دو جهت از گذرگاه مرزی لاچین فراهم شده است. متهم کردن طرف آذربایجانی به اجرای سیاست پاکسازی قومی در منطقه، پوچ است.

وزارت امور خارجه آذربایجان معتقد است که برعکس، طرف ارمنی که تا پایان دهه ۱۹۸۰ علیه آذربایجانی‌های ساکن در ارمنستان کنونی نسل‌کشی کرد، فکر می‌کند که هر کشوری همین رویکرد را دارد.

دستیار رئیس‌جمهور آذربایجان: جاده لاچین در ۲۴ ساعت باز می‌شود

حکمت حاجی‌اف دستیار رئیس‌جمهور آذربایجان، روز ۳۱ اوت به خبرگزاری «توران» گفت: بستن هرگونه جاده در خاک آذربایجان برای آذربایجان غیرقابل‌قبول است. تردد جاده‌ها باید در چارچوب قانون در قلمرو حاکمیت آذربایجان باز باشد. برای ما غیرقابل‌قبول است که نمایندگان رژیم خودخوانده قره‌باغ این جاده‌ها (آغدام – خانکندی) را در خود بسته نگه دارند. در عین حال، رویکردی که وجود غیرقانونی آن‌ها را تضمین کند برای ما غیرقابل‌قبول است.

حاجی‌اف تأکید کرد: اهمیت جاده آغدام – خانکندی در بیانیه‌های بین‌المللی منعکس شده است. رهبری ارمنستان در جلساتی که در بروکسل برگزار شد، امکان استفاده از این جاده را پذیرفت. در مراحل بعدی، رهبری ارمنستان آن را تکذیب کرد. رویکرد آذربایجان این بود که با افتتاح جاده آغدام – خانکندی می‌توان در طی ۲۴ ساعت از افتتاح جاده لاچین اطمینان حاصل کرد.

وی افزود: عامل تمامیت ارضی و حاکمیت جمهوری آذربایجان در گشایش جاده لاچین بسیار مهم است. همچنین قوانین مربوط به امنیت مرزها و قوانین رژیم گمرکی نیز باید به طور کامل رعایت شود. اگر کسی فکر کند که از طریق لاچین اسلحه و مین را به خاک آذربایجان منتقل می‌کند، دوران او تمام شده است.

ارمنستان: موضوع اصلی، گفتگوی باکو و خانکندی است

نخست‌وزیر ارمنستان می‌گوید که راه برون‌رفت از وضعیت بحرانی قره‌باغ را در ایجاد یک مکانیسم بین‌المللی برای گفت‌وگو میان خانکندی و باکو می‌بیند.

به گفته پاشینیان، اگر سازوکار بین‌المللی وجود نداشته باشد، باکو تلاش خواهد کرد تا با تمام ابزارهای موجود این گفتگو را مختل کند.

نخست‌وزیر ارمنستان تأکید می‌کند که ادامه تلاش‌ها برای جلب‌ توجه جامعه بین‌المللی به وضعیت قره‌باغ ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری آذربایجان تصمیمات دادگاه سازمان ملل متحد در ۲۲ فوریه و ۱۵ جولای در مورد افتتاح کریدور لاچین را نادیده می‌گیرد. ما باید به طور خستگی‌ناپذیر ایده سازماندهی یک مأموریت حقیقت‌یاب بین‌المللی را در کریدور لاچین و قره‌باغ کوهستانی ترویج دهیم، زیرا این امر به‌ویژه در حال حاضر یک ضرورت مطلق است.

با این حال، پاشینیان افزود که وظیفه اصلی در حال حاضر ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ است.

روسیه: وضعیت کریدور لاچین نتیجه به رسمیت شناختن تمامیت ارضی آذربایجان توسط ارمنستان است

ماریا زاخارووا در یک نشست خبری در وزارت امور خارجه روسیه گفت: وضعیت کنونی در کریدور لاچین نتیجه به رسمیت شناختن تمامیت ارضی آذربایجان و قره‌باغ به عنوان قلمرو آذربایجان از سوی ارمنستان است.

ایروان گفت که این بیانیه روسیه، سوءتفاهم و ناامیدی ایجاد می‌کند.

آنی بادالیان، سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان در پاسخ به سخنگوی وزارت خارجه روسیه یادآوری کرد: قره‌باغ هرگز یک مناقشه ارضی بین ارمنستان و آذربایجان نبوده است. در اصل، این موضوع همیشه بحث حقوق و امنیت مردم قره‌باغ کوهستانی بوده و همچنان باقی است.

بادالیان تأکید کرد که ارمنستان پروژه روسیه را در مورد حفظ نامحدود وضعیت قره‌باغ کوهستانی پذیرفته است، اما آذربایجان این پروژه را رد کرده و گفته است که هیچ موضوع مربوط به قره‌باغ را با ارمنستان گفتگو نخواهد کرد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان، طرف روسی پس از رد آذربایجان نه‌تنها بر پیشنهاد خود پافشاری نکرد، بلکه حتی نسبت به درخواست کمک ایروان در مورد تجاوز آذربایجان به خاک ارمنستان بی‌تفاوت بود.

بادالیان تأکید کرد: روسیه تجاوز آذربایجان را با تعیین مرز بین دو کشور توضیح داد و از این طریق تجاوزات باکو را توجیه کرد.

کمک‌های در راه مانده برای قره‌باغ

اولین کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه فرانسوی از ۹ اوت در کورنیدزور بوده‌اند. خودروهای کمک‌های بشردوستانه ارسال شده از ارمنستان در ۲۶ ژوئیه نیز آنجا هستند. آن‌ها اجازه ندارند از پست لاچین آذربایجان به قره‌باغ بروند.

پیش از آن نیز گزارش شده بود که ارمنستان ۳۶۱ تن کمک‌های بشردوستانه به خانکندی ارسال کرده است. نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، گفت که این کمک‌ها از طریق جاده لاچین ارسال شده است. اما اعلام شد که آذربایجان از ارسال این کمک‌ها خودداری کرده و کامیون‌های بارگیری شده در مرز دو کشور باقی مانده‌اند.

آذربایجان تأکید کرد که جاده آغدام – خانکندی را برای رفع نیازهای انسانی ساکنان ارمنی ساکن قره‌باغ ارائه کرده است. بر اساس بیانیه رسمی باکو، طرف مقابل فعلاً این موضوع را رد کرده است.

لازم به ذکر است که آذربایجان از فروردین‌ماه سال جاری اعلام کرده است که پاسگاهی در ابتدای جاده لاچین – خانکندی ایجاد شده است.

این اقدام با حمل غیرقانونی سلاح از ارمنستان به خاک آذربایجان توجیه شد و ارمنستان این اتهام را نمی‌پذیرد.

مقامات ارمنستان بر این باورند که ساخت پاسگاه مرزی با اعلامیه سه‌جانبه در تضاد است.

مناقشه قره‌باغ در سال‌های مختلف باعث درگیری بین آذربایجان و ارمنستان شده است. قبل از توافق آتش‌بس در سال ۱۹۹۴، آذربایجان کنترل منطقه قره‌باغ و ۷ منطقه اطراف آن را از دست داد.

اما در سال ۲۰۲۰، در نتیجه جنگ ۴۴ روزه قره‌باغ، آذربایجان کنترل بخشی از قره‌باغ و ۷ ناحیه اطراف آن را به دست گرفت.

با توافق مشترک سران آذربایجان، ارمنستان و روسیه، نیروهای حافظ صلح روسی در کریدور لاچین (ارتباط ارمنستان و خانکندی) و خط تماس در قره‌باغ مستقر شدند.

با این وجود هم ارمنستان و هم دولت جدایی‌طلب در قره‌باغ کوهستانی اعلام کرده‌اند که آذربایجان از دسامبر ۲۰۲۲ قره‌باغ کوهستانی را محاصره کرده است و در نتیجه، کمبود غذا، دارو و انرژی به همراه دارد.

اما باکو ادعاهایی مبنی بر اینکه قره‌باغ در محاصره قرار دارد را قاطعانه رد می‌کند.

۳۱۱۳۱۱