عمومی

پایتخت انحصاری عناب در سوگ فرآوری/ سود یاقوت کویر در جیب دلالان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین گروه استان ها: خراسان جنوبی با عنوان کویر دارای قابلیت های گوناگونی است که در مناطق مختلف نهفته است. ظرفیت هایی مانند کشاورزی دارد که در دنیا موفق بوده و محصولاتی مانند زیرشک و زعفران صدای خود را به آن سوی مرز رسانده است.

انگور محصول ارزشمندی است که خراسان جنوبی عنوان تولیدکننده برتر کشور را به خود اختصاص داده است، چرا که 98 درصد انگور کشور در این استان تولید می شود. هر ساله هفت هزار و 500 تن انگور در استان تولید می شود.

مجموعه این محصول از شهریور ماه آغاز می شود. حالا چند ماهی است که برداشت به پایان رسیده و فصل برداشت آغاز شده است. اما آمار دقیقی از میزان صادرات انگور خراسان جنوبی در دست نیست.

انگور صادراتی ایران تبدیل به محصولات دارویی می شود. بر اساس گزارش ها، به غیر از هندی ها، چینی ها نیز محصولات آن را در جهان به دست گرفته اند، به گونه ای که بیش از 200 نوع محصول در چین تولید می شود.

در روزهایی که برخی از کشورهای جهان با فرآوری انگور به محصولی سودآور تبدیل شده اند، این محصول ارزشمند به عنوان خشکبار مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که طبق آمار، تنها هفت تولیدکننده انگور در خراسان جنوبی به عنوان پایتخت انحصاری تولید انگور کشور وجود دارد.

عناب در سوگ فرافوری

منتظر خریدار هستیم

يكي از اناب كاران خوراسان در گفت و برو با آنلاین با بيان عند در شهريور مه اناب را جمع آوردن و با افتب می‌کنیم تا دلال از کند کند: کشت ترکم اناب در زمین در کے کہےہےہےہےہے را میبد.

رضا احمدی با بیان آن به دیلیل بازار فروش عربی به را به ارزانی ممکن است کرد، ایزه کرد: بخش کیدی از اناب کارکی شده تسویر دلال به پاکستان می‌شود

و گفت: متأسفانه کسانی که در عناب سرمایه گذاری می کنند، اما واسطه ها سود می برند. ممکن است خرد و کیزی‌های هم اسدر می‌کند.

İn کشاورز فردوسی داد داد داد داد داد: Shahriur mah product ra kerde va baid tak te Eid montager dalal bmanam tak purchas ra taluk.

خرید قرآنی اناب نمع شود

يكي دير از كشاورزان در گفت و برو با آنلاین با بیان آن باید برای کرید کارمی عناب هم شکل کیرد کرد:

موسی ابراهیمی گفت: متاسفانه میوه فرآوری نمی شود اما میوه آن فراموش شده و در بسیاری از مناطق شناخته شده نیست.

وی گفت: کشاورزان هزینه کارگری، مبارزه با آفات و آبیاری را پرداخت کنند و کیلویی 20 تا 30 هزار تومان بخرند.

ابراهیمی گفت: چرا محصولاتی که در چین فرآوری می شود ساخت ایران و استان نیست؟

و گفت: متأسفانه بعد از جمع آوری محصول برمی گردد. آوردن در انبار دبو میکنم تا دلال کریک کند، گفت: اغر منتدری خرید کرید کارینی اناب را ناب را نمدهند، کشاورزان به جیب دلال نیمی‌رود.

عناب در سوگ فرافوری

صادرات فله‌ای اناب از استان

محسن پویان، رئیس مؤسسه تحقیقات گیاهان دارویی، خراسان، آفریقای جنوبی برو با آنلاین بیان کرد: کیشور چین بیش از 200 نوع محصول از عناب را به بازار جهانی عرضه می کند.

وی با بیان اینکه در چین انگور را با فرآوری اولیه در بازار عرضه می کنند، افزود: در جامعه تحقیقاتی گیاهان دارویی استان دانش ژل ژل ضد خروپف نوشابه فنی موجود است.

پویان با بیان آن دانش فنی کلوکه و کوکی عناب تمنز شده است، عرض المزيد: جذب سرمایه گذار و تسهیل شرایط سرمایه گذاری ضروری است تا این محصولات به تولید انبوه برسند.

الیاس جویبان، سازمان تابعه سکوت خراسان جنوبی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا انگور به صورت کامل صادر می شود، گفت: بله، 100 درصد کشورهای همسایه از این فرصت استفاده کردند و کالاهای استراتژیک استان را به کشور خود وارد کردند، خودشان استفاده می کنند.

مهدی ابراهیمی، متولی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی برو با آنلاین بیان کرد: در جهاد دانگاکی کیمی رویزیک روی اناب و فرده آن ترکل شده است

وی با بیان اینکه برای دو محصول زرشک و آناناس 15 اختراع ثبت شده داریم، گفت: این محصولات باید با جذب سرمایه گذار به تولید انبوه برسد.

عناب در سوگ فرافوری

کاهش 15 درصدی تولید انگور

محمد رضا اکبری، عاشاء بهدور تودیدة جهاد بازورزی خوراسان کوراسان کورسان هم در گفت و گو برو با آنلاین با بيان عز 4 هازر و 715 هكتار از آذري استان زير کشت اناب است، گفت: در سال بيش از هف از 500 تن ترکه و 30 هزار تن ترکت شده است.

وی از کاهش 15 درصدی تولید انگور در سال جاری خبر داد و افزود: کاهش بارندگی و گرمای هوا در زمان گل دهی باعث کاهش عملکرد نسبت به سال گذشته شده است.

حسینی مدیر منابع تبدیل غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از فرآوری و تبدیل 100 و 640 تن موز در استان به پودر خبر داد.

وی گفت: 50 تن انگور شیرین نیز در این واحدهای فرآوری تولید می شود. قابیل شراب با ظرفیت 100 تن تولید می کند.

فراوری تناه 29% عناب استان

مدیر سازمان منابع بورس غذایی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در مجموع 29 درصد کل انگور استان در این واحد جذب و فرآوری می شود که کمترین درصد است.

حسینی خواستار ورود سرمایه گذاران به این حوزه شد و افزود: می توانیم با 18 واحد درصد از سرمایه گذاران حمایت کنیم.

اگرچه در کشور نتوانسته ایم از این میوه درآمد زیادی داشته باشیم، اما محققان پژوهشکده گیاهان دارویی تحقیقات زیادی انجام داده اند و به یافته های زیادی رسیده اند که نیاز به حمایت دارد.

کشاورزان، محققان و سرمایه‌گذاران حلقه‌های زنجیره‌ای هستند که پیوند آنها ارزش بیشتری می‌افزاید و می‌تواند دریچه تولید این محصول ارزشمند را باز کند.