فرهنگ و هنر

پرونده ۱۰ ماهه‌ی لیلا و برادرانش مختومه شد؟!

از خرداد ماه سال ۱۴۰۱ که “برادران لیلا” سعید روستایی در جشنواره فیلم کن رونمایی شد و برخی حواشی حضور عوامل آن در این رویداد خبرساز و در نهایت هم فیلم توقیف شد، قابل پیش بینی بود که جدیدترین ساخته‌ی کارگردان «متری شش و نیم» جزو فیلم‌های پرخبر سال باشد.

به گزارش سرخط نیوز،حالا با انتشار غیرقانونی نسخه فیلم «برادران لیلا» در فضای مجازی و متعاقب آن شبکه‌های ماهواره‌ای در واپسین روزهای سال ۱۴۰۱ که همزمان با نمایش قانونی آن در یک پلتفرم در فرانسه اتفاق افتاده است، این فیلم همچنان در واپسین روزهای سال خبرساز است و طی یکی دو روز گذشته به صورت غیرقانونی در دسترس مخاطبان ایرانی هم قرار گرفته است.

اما سعید روستایی کارگردان فیلم تنها در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام عکسی از فیلم منتشر کرده و بدون واکنش خاصی گفته است که علاقه‌مند بوده است که این عکس را همزمان با اکران فیلم منتشر کند.

عکسی که سعید روستایی از فیلم برادران لیلا منتشر کرد 

جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده فیلم هم حرف‌های چند ماه قبلش را با سرخط نیوز این روزها باز مطرح کرده و در عین حال ابراز امیدواری کرده است که همچنان فیلم فرصت نمایش عمومی پیدا کند. چون خیلی از مخاطبان به تماشای نسخه قاچاق فیلم تمایلی ندارند.

۳ بهمن ماه امسال تهیه‌کننده فیلم «برادران لیلا» با اشاره به اینکه در ارتباط با ساخت این فیلم پرونده قضایی برایش تشکیل شده است و با سخت‌ توصیف کردن این تنبیه برای سازندگان یک فیلم به سرخط نیوز گفته بود: درخواست می‌کنم با توجه به نمایش نسخه‌ای تازه‌ از فیلم در فرانسه تا یک ماه آینده، شورای پروانه نمایش تکلیف فیلم را برای اکران قانونی داخل کشور مشخص کند.

او ابراز نگرانی کرده بود که نسخه قاچاق فیلم منتشر شود.

متن کامل این مصاحبه را در این لینک بخوانید.

نوروزبیگی گفته بود: من درخواست می‌کنم شرایطی فراهم شود تا فیلم به سرعت در شورای پروانه نمایش بررسی شود. اگر قرار است تنبیهی اتفاق بیفتد، بنده که در حال سپری کردن مسیر آن هستم و فکر می‌کنم کارگردان (سعید روستایی) هم همین مراحل را طی می‌کند. اگر اشتباهی مرتکب شده‌ایم، پاسخ آن را می‌دهیم ولی فیلم نباید آسیب ببیند و امیدوارم مسیر درست نمایش خود را طی کند.

اما در ادامه مروری داریم به خبرهای فیلم “برادران لیلا” که از نمایش آن در جشنواره فیلم کن آغاز شد و تا انتشار نسخه غیرقانونی آن ادامه پیدا کرده است.

۴ خرداد ماه امسال، فیلم  «برادران لیلا» ساخته سعید روستایی در بخش مسابقه اصلی جشنواره کن با برگزاری مراسم فرش قرمز،رونمایی شد.

پرونده ۱۰ ماهه‌ی لیلا و برادرانش مختومه شد؟!

نشست خبری فیلم «برادران لیلا» ساخته سعید روستایی اوایل امسال با حضور بازیگران این فیلم در هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن برگزار شد که در این لینک قابل دسترس است.

سعید روستایی در ابتدای نشست خبری فیلمش در پاسخ به پرسشی درباره شخصیت های مرد و زن در فیلم‌هایش توضیح داده بود: این طور نبوده که در فیلم‌هایم همه مردها بیکار و یا معتاد باشند اما این که همیشه یک زن پیشرو وجود دارد که آینده نگر و باهوش‌تر است و بیشتر می‌بیند، شاید از زندگی شخصی من می آید؛ چرا که خواهر بزرگتری به نام لیلا دارم که من را بزرگ کرده و او کمک کرده که من درس بخوانم، کار کنم و به اینجا برسم. او همیشه پیشرو و آینده و نگر بوده و نقش مهمی در زندگی من داشته است.

و سرانجام هیات داوران فدراسیون بین‌المللی منتقدان (فیپرشی) در کن جایزه بهترین فیلم بخش رقابتی اصلی را به فیلم «برادران لیلا» ساخته سعید روستایی اعطا کرد.

پرونده ۱۰ ماهه‌ی لیلا و برادرانش مختومه شد؟!

اما در پی برخی اتفاقات و حواشی حضور بازیگران فیلم «برادران لیلا» در جشنواره کن، این فیلم به یکی از فیلم‌های خبرساز در آن مقطع تبدیل شد و سرانجام ۳۰ خرداد ماه سازمان سینمایی اعلام کرد که پروانه نمایش فیلم سینمایی “برادران لیلا” به دلیل تخلفات و سرپیچی از مقررات از سوی تهیه‌کننده و کارگردان آن، صادر نمی‌شود.

در بخش‌هایی از اطلاعیه سازمان سینمایی آمده است: «فیلم ” برادران لیلا” به تاسی از اصل”قانون گرایی، استانداردسازی و عدالت محوری”و به دلیل تخلفات آگاهانه و رفتار مغایر با قوانین و مقرراتی چون: شرکت در جشنواره های خارجی (کن) بدون عبور از مجرای قانونی و اخذ پروانه نمایش، سرپیچی از مقررات و اصرار بر ارائه نسخه اصلاح نشده برغم تعهدات صورت گرفته و استمرار بر تخلف و مداومت بر آن حتی بعد از جشنواره کن و شرکت در جشنواره مونیخ و در نهایت اعلام رسمی کارگردان محترم مبنی بر عدم پذیرش اصلاح فیلم، این فیلم تا اطلاع ثانوی و تا رفع موانع ایجاد شده، صلاحیت اخذ پروانه نمایش را نخواهد داشت.»

و سعید روستایی کارگردان فیلم در گفت‌وگویی با نشریه سینمایی «c’est quoi le cinéma» که شهریور ماه منتشر شد، گفته بود: داستان شخصیت‌های فیلمش فوق العاده تراژیک هستند و البته بخشی از این فیلم ادای احترام به فیلم «پدرخوانده» ساخته «فرانسیس فورد کاپولا» است.

روستایی در این مصاحبه که همزمان با آغاز اکران عمومی فیلم «برادران لیلا» در فرانسه انجام شده بود، درباره زوای مختلف این فیلم صحبت کرد. 

و اما ۲۸ شهریور ماه کارگردان فیلم «برادران لیلا» این پرسش را مطرح کرد که چرا فیلمش با وجود برخی ویژگی‌های مهم برای شرکت در اسکار، در کمیته بررسی نماینده سینمای ایران به آکادمی وجود ندارد؟

 سعید روستایی در گفت‌وگویی با سرخط نیوز یادآور شده بود: فیلم «برادران لیلا» در میان فیلم‌های در حال بررسی در کمیته معرفی نماینده ایران به اسکار وجود ندارد در حالیکه قرار بود در سازمان سینمایی انعطاف به خرج داده شود تا فیلم برای گرفتن پروانه، به شورای پروانه نمایش ارجاع داده شود زیرا به هر حال ما با هماهنگی‌هایی فیلم را به جشنواره کن فرستاده بودیم اما جای سوال است چرا حالا که به زمان معرفی نماینده اسکار رسیده‌ایم، « برادران لیلا» با تمام امتیاز هایی که داشته از این رقابت کنار گذاشته شده است؟ 

به گفته‌ی او؛ «برادران لیلا» از مدتی قبل اکران خود را در فرانسه آغاز کرد و تاکنون بیشتر از فیلم‌ «متری شش و نیم» که آن نیز در این کشور اکران شده بود، بلیت فروخته و فروش‌اش پس از سه هفته به هفتصد هزار یورو رسیده و به زودی به نزدیک یک میلیون یورو هم می‌رسد.‌حق پخش این فیلم از سوی۴۰ کشور دیگر دنیا خریداری شده و قرار است به اکران برسد. ضمن اینکه از سوی ۲۰ فستیوال هم دعوت شده است.

پرونده ۱۰ ماهه‌ی لیلا و برادرانش مختومه شد؟!

اما روند پیگیری نمایش فیلم سعید روستایی در چند ماه اخیر به چند اظهار نظر کوتاه ختم شد و در نهایت شرایط اجتماعی، سیاسی و برخی ناآرامی‌ها که بعد از شهریور ماه بوجود آمد باعث شد که خیلی موضوع در رسانه ها مطرح نشود.

البته روح الله سهرابی مدیر کل نظارت بر عرضه و نمایش آثار سینمایی درباره مشکل برخی فیلم‌های سینمایی از جمله «برادران لیلا» ۲۰ دی ماه گفته بود: طبیعی است هیچ فیلمی برای توقیف ساخته نمی‌شود و عوامل فیلم‌ها هم پیگیر حل و فصل موضوع هستند. ما هم تلاشمان را کرده‌ایم. مشکلاتی حاشیه‌ای گریبان فیلم‌ها را گرفته است. طبیعتا پیگیر اکران این فیلم‌ها خواهیم بود و خود صاحبان آثار هم در حل و فصل گره‌های بعضا کوری که افتاده تاثیر دارند.

و بعدا از آن هم تهیه‌کننده فیلم گفت‌وگویی با سرخط نیوز داشت که پیش از این بدان اشاره کردیم که در آن ابراز نگرانی کرده بود، با وجود نمایش در فرانسه ممکن است، نسخه ای از فیلم به صورت قاجاق منتشر شود.

به هرحال سرخط نیوز پیگیر واکنش مسئولان سازمان سینمایی درباره انتشار نسخه فیلم «برادران لیلا» است و پاسخ به این پرسش که آیا همچنان این امکان وجود دارد که فیلم اکران عمومی شود یا پرونده ده ماهه‌ی لیلا و برادرانش مختومه شده است؟!

در خلاصه داستان فیلم «برادران لیلا» آمده است: لیلا در ۴۰ سالگی تمام زندگی خود را صرف مراقبت از پدر و مادر و چهار برادرش کرده است. در کشوری که درگیر تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی است، خانواده دائماً با هم بحث می‌کنند و زیر بار بدهی‌ خُرد می‌شوند. لیلا در حالی که برادرانش در تلاش برای گذراندن زندگی خود هستند، نقشه‌ای می‌کشد تا با راه اندازی یک تجارت خانوادگی آنها را از فقر نجات دهد. در حالی که آنها به شدت به حمایت مالی نیاز دارند، لیلا متوجه می شود که پدرشان اسماعیل، مخفیانه یک میراث خانوادگی را پنهان کرده است. این اتفاق باعث هرج و مرج در خانواده‌ای می‌شود که از پیش نیز شکننده بود. با بدتر شدن وضعیت سلامتی پدر، اقدامات هر یک از اعضای خانواده به تدریج خانواده را یک قدم به سمت انفجار نزدیک می‌کند.

ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، سعید پورصمیمی، فرهاد اصلانی، پیمان معادی، محمد علیمحمدی، نیره محمدی و مهدی حسینی‌نیا بازیگران این فیلم هستند و کمپانی فرانسوی «Wild Bunch» نیز بخش بین‌المللی این فیلم بر بر عهده دارد.

انتهای پیام