پیش‌بینی بازار سکه و طلا در روزهای آینده

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در تحلیل وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، ضمن اشاره به آرامش در بازار و تداوم کاهش قیمت‌ها تا آخرین معاملات روز چهارشنبه، برای هفته‌های آینده پیش‌بینی کرد که با توجه به اتمام تعطیلات پی‌درپی که سطح تقاضاها را کاهش داده بود، مجدد رونق به بازار سکه و طلا باز خواهد گشت اما قیمت‌ها همین سطح ثبات خود را حفظ می کند.

محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو به سرخط نیوز، اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت، قیمت اونس جهانی طلا در بازار بازهم سیر کاهشی داشت و بطور متوسط در این هفته ٢۶ دلار کاهش قیمت را تجربه کرد که دقیقا طی ١٠ روز گذشته، قیمت جهانی طلا با ١٠١ دلار کاهش همراه بوده است؛ این کاهش قابل توجه قیمت طلا در بازارهای جهانی، روند نزولی قیمت طلا و سکه را رقم زد.

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، تصریح کرد: این روند کاهش قیمت‌ها تا آخرین معاملات روز چهارشنبه هم ادامه داشت اما از روز پنجشنبه، نوسان افزایشی نرخ ارز در بازارهای داخلی سبب شد که روند کاهشی قیمت سکه و طلا متوقف شود. 

این کارشناس بازار سکه و طلا در رابطه با آخرین قیمت سکه  طلا در بازار این هفته و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته‌، گفت: هر قطعه‌ سکه تمام طرح جدید ٢٧ میلیون و ٣٧٠ هزار تومان بود که به نسبت به ابتدای هفته ٢٧٠ هزار تومان افزایش قیمت داشته است و سکه تمام طرح قدیم نیز با ٣٠ هزار تومان افزایش هفتگی در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) ٢۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود. نیم سکه با ١٠٠ هزار تومان افزایش به ١۴ میلیون و ٩۵٠ هزار تومان رسید؛ ربع سکه نیز با ۵٠ هزار تومان افزایش به نسبت قیمت آن در ابتدای هفته ٩ میلیون ٩۵٠ هزار تومان تعیین قیمت شد. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز با ۵٠ هزار تومان افزایش هفتگی پنج میلیون و ٨٠٠ هزار تومان دادوستد شد. 

روند نزولی اونس جهانی طلا توام با تثبیت نرخ ارز، طلا را ارزان کرد

وی افزود: روند نزولی قیمت اونس جهانی طلا و تثبیت نرخ ارز در این هفته سبب شد که قیمت هر مثقال طلای آب شده (١٧ عیار) نیز در این هفته با ۴٠ هزار تومان کاهش همراه باشد؛ هر مثقال طلای ١٧ عیار به ٩ میلیون و ٧۴۵ هزار تومان رسید؛ هر گرم طلای ١٨ عیار نیز با ٩٠٠٠ هزار تومان کاهش به نسبت ابتدای هفته در آخرین معاملات پایانی هفته دو میلیون و ٢۴٩ هزار تومان به ازای هر گرم دادوستد شد. 

کشتی‌آرای در رابطه با آخرین وضعیت حباب سکه در بازار نیز اظهار کرد: حباب سکه در این هفته باتوجه به افزایش تقاضا برای خرید سکه، کمی بزرگتر شد و با ٣٠٠ هزار تومان افزایش همراه بود. هر قطعه سکه تمام در آخرین معاملات این هفته، پنج میلیون و ٣٠٠ هزار تومان دارای حباب بود.

این کارشناس بازار سکه و طلا خاطرنشان کرد: نکته‌ای که این روزها قابل توجه است این است که کاهش قیمت جهانی طلا و همچنین روند نزولی قیمت طلا در داخل که در چند هفته اخیر اتفاق افتاده است، سبب کاهش تقاضا و کاهش دادوستدها در بازار شده است؛ از سوی دیگر با توجه به تعطیلات پیاپی که در هفته‌های اخیر داشتیم، سطح معاملات و دادوستدهایی سکه و طلا در بازار کاهش پیدا کرد؛ اما پیش‌بینی می‌شود که باتوجه به اینکه از این هفته تعطیلاتی در پیش‌رو نخواهیم داشت، بنابراین بنظر می‌رسد که سطح معاملات مجدد رونق بگیرد البته سطح قیمت‌ها تغییر نخواهد کرد و ثبات قیمت‌ها حفظ خواهد شد.

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: وضعیت بازارهای جهانی و مخصوصاً بازارهای نفتی از یک ثبات خوبی برخوردار است و به همین دلیل قیمت جهانی طلا هم با کاهش همراه شده است؛ سایر فلزات گرانبها نیز همچون نقره، پلاتین و پالادیوم نیز در این هفته کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند.

انتهای پیام