علمی و پزشکی

چربی سوزی و درمان دیابت با این دارو

آفتاب‌‌نیوز :

در جریان یک تحقیق که بر روی مدل‌های موش انجام شد، مشخص گردید یک ترکیب دارویی خاص دارای پتانسیل دوگانه برای مقابله با التهاب مفاصل است و در عین حال با تقویت متابولیسم بدن می‌تواند به تنظیم اشتها و نیز تنظیم روند جذب چربی سالم در افراد چاق کمک کند.

این مطالعه که توسط محققان کالج پزشکی بیلور انجام شده، مبتنی بر بررسی نقش التهاب مفاصل در ایجاد مقاومت در برابر انسولین است. مقاومت در برابر انسولین منجر به ناتوانی سلول‌ها در واکنش به برخی هورمون‌ها و جذب گلوکز از خون می‌شود و ارتباط بین این پدیده و التهاب در بافت چربی سفید مشخص شده است.

برای درک بهتر این ارتباط، محققان پایگاه داده‌ای از دارو‌های موجود را در جستجوی دارویی که ممکن است بر التهاب و دیابت تأثیر مثبت بگذارد، غربال کردند.

دکتر آرون آر. کاکس، در این مورد گفت: “ما به صورت محاسباتی یک مجموعه داده مولکولی کوچک را غربال کردیم و داروی اورانوفین را شناسایی کردیم. این دارو برای درمان التهاب رماتیسم مفصلی استفاده شده است. ” اورانوفین دارای خواص ضد التهابی است، ولی برای درمان چاقی و دیابت هم مفید است. با این حال، اطلاعاتی در مورد چگونگی تأثیر آن بر متابولیسم در دسترس نبود.

دانشمندان موش‌های مبتلا به دیابت را با اورانوفین درمان کردند و اثرات متابولیسم آن را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند و حیوانات را مجبور به مصرف رژیم غذایی پرچرب کردند. یکی از یافته‌های کلیدی مربوط به هورمونی به نام لپتین است که توسط سلول‌های چربی تولید می‌شود و به مغز علامت سیری ارسال می‌کند. در افراد چاق با سلول‌های چربی بیشتر، سطح لپتین به‌گونه‌ای افزایش می‌یابد که این ارتباطات با مغز از بین رفته و مقاومت به لپتین پرخوری را تشدید می‌کند.

اورانوفین سطح لپتین را در موش‌های چاق کاهش می‌دهد. این دارو همچنین ارسال پیام‌های متابولیک را در بافت چربی سفید بهبود می‌بخشد به نحوی که باعث افزایش میزان چربی سوزی، بهبود حساسیت به انسولین و مقابله با سایر اثرات مرتبط با چاقی می‌شود.

نشر علمی پزشکی

به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، می‌خواهم با ارائه مطالبی که بر اساس پژوهش‌های روز و رویکردهای معتبر تهیه شده‌اند، به شما در درک بهتر و مدیریت بهتر سلامتی کمک کنم.