بین الملل

چین موشکی را آزمایش کرده که می‌تواند از پدافند آمریکا عبور کند

روزنامه واشنگتن‌پست در ادامه انتشار جزئیات اسناد محرمانه افشاشده اخیر وزارت دفاع آمریکا نوشت که ارتش چین اخیراً موشکی را آزمایش کرده که توانایی عبور از پدافند هوایی آمریکا را دارد.

بنا بر گزارش این روزنامه «براساس یک سند فوق‌محرمانه از اسناد افشاشده اخیر، ارتش چین اخیراً یک موشک هایپرسونیک (مافوق صوت) جدید را با موفقیت آزمایش کرده که احتمالا توانایی عبور از سامانه‌های دفاعی آمریکا را دارد.»

به نوشته واشنگتن‌پست «طبق سند فوق‌محرمانه ۲۸ فوریه (۹ اسفند ۱۴۰۱)، که اداره اطلاعات ستاد مشترک تنظیم کرده، ارتش چین سه روز پیش یک موشک بالستیک میان‌بردِ مافوق صوت به نام (DF-۲۷) را با موفقیت آزمایش کرده است.»

روزنامه واشنگتن‌پست ساعاتی پیش مدعی شد که منبع و افشاگر اصلی اسناد محرمانه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) که موجب سردرگمی دولت و نهادهای آمریکا و متحدانش شده، شناسایی شده است. این روزنامه هویت این فرد را «OG» اعلام کرده و نوشته او «جوانی عاشق اسلحه و در یک پایگاه نظامی آمریکا کار می‌کند.»

یکی از اعضای گروه آنلاین «دیسکورد» که نخواسته نامش فاش شود در گفت‌وگو با واشنگتن‌پست گفته «افشاگر، این اسناد محرمانه را از یک پایگاه نظامی به‌دست آورده که در آنجا او به محل مخفی ذخیره اطلاعات محرمانه دسترسی داشت.»

به نوشته واشنگتن‌پست این افشاگر نخستین بار ماه‌ها پیش در سال ۲۰۲۲ این اسناد را در گروه آنلاین «دیسکورد» منتشر کرد، اما دولت و نهادهای امنیتی آمریکا در ماه مارس ۲۰۲۳ متوجه انتشار این اسناد محرمانه شدند؛ دیسکورس محل گردهمایی مجازی جوانانی است که عشق متقابل آنها به «اسلحه، تجهیزات نظامی، و خدا» آنها را دور هم جمع کرده است.

نیوریورک‌تایمز روز دوشنبه در گزارشی به نقل از مقامات آمریکا اعلام کرد که افشای اسناد طبقه‌بندی‌شده وزات دفاع این کشور روابط واشنگتن با متحدانش را پیچیده می‌کند.

این مقامات ارشد آمریکا که نیویورک‌تایمز به نام آنها اشاره نکرده می‌گویند «هیچ شکی نیست که افشای اسناد محرمانه پنتاگون، موجب می‌شود متحدان آمریکا به توانایی واشنگتن در حفظ اسرار و اسناد محرمانه شک کنند.»

در پی افشای اسناد محرمانه پنتاگون در فضای مجازی که حاوی اطلاعاتی طبقه‌بندی‌شده درباره اوکراین است، پنتاگون چندین تئوری درباره منشأ درز اطلاعات مطرح کرد که یکی از آنها شهروندی در داخل آمریکا است.

تصاویر اسناد محرمانه مذکور که ظاهراً از پنتاگون به بیرون درز پیدا کرده و بسیاری از آنها برچسب طبقه‌بندی‌شده دارد، برای نخستین بار در ماه مارس در فضای مجازی دست به دست شد اما اعتبار و اصالت آنها هفته گذشته تأیید شد البته پنتاگون مدعی است که برخی از این اسناد دستکاری شده‌اند.

از زمان انتشار سری دوم این اسناد در فضای مجازی، گزارش‌های زیادی درباره اطلاعات مندرج در آن منتشر شده که عمدتاً به جنگ اوکراین و شرایط و راهبرد نظامی این کشور، منابع و مهمات آنها و همچنین فعالیت‌های جاسوسی غیرقانونی آمریکا علیه اسرائیل و دخالت موساد در اعتراضات جاری در اراضی اشغالی مربوط می‌شود.

در این بین، به گفته یک مقام آمریکایی که به شرط عدم افشای هویت با رویترز گفت‌وگو کرده، نظریه‌های مختلفی درباره منشأ احتمالی درز اطلاعات وجود دارد. به گفته وی، این نظریه‌ها از «کارمندی شاکی تا یک نفوذی که مصرانه خواستار تضعیف و تهدید منافع ملی آمریکا است» متغیر است.

به گفته منابع، بخشی از تحقیقات جاری روی دامنه دسترسی کارمندان پنتاگون به اطلاعات تمرکز دارد تا از این طریق دایره مجرمان احتمالی کوچک‌تر و پیدا کردن خاطی راحت‌تر شود. شبکه سی‌ان‌ان تأیید کرده که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین یکی از اهداف جاسوسی آمریکا بوده است.

310310