اجتماعیبرترین های کسب و کار

راه از بین بردن بوی بد فاضلاب در خانه

دلیل بوی بد فاضلاب در خانه چیست؟

بوی بد فاضلاب نشان دهنده نشت گاز ســمــی سولفید هیدروژن یا گاز فاضلاب به داخل منزل است.این بو می تواند دائمی باشد و یا فقط در زمانهای مختلفی به مشام برسد ، می تواند بسیار غلیظ باشد و یا بوی رقیقی داشته باشد. همانطور که شما هم احساس کرده اید این بو می تواند بویی شبیه بوی گندیده یا ماهی یا لاشه گندیده داشته باشد.می تواند در آشپزخانه ، توالت ، حمام و یا هرجای دیگر از ساختمان به مشام برسد.

ساده ترین راه برای رهایی از این مشکل استفاده از محصولات تمیز کننده تجاری یا خدمات لوله بازکنی جنت آباد است. با این حال، آن ها دو ضرر مهم دارند:اول، آن ها لوله هارا تمیز می کنند ، اما اگر به طور منظم استفاده شوند ، باعث پوسیدگی لوله کشی منزل می شوند علاوه بر آن، آن ها گازها و بوهایی را رها می کنند که تنها افراد خاصی می توانند آن را تحمل کنند. آن ها به طور خاص بر افرادی که یا آسم دارند تاثیر منفی می گذارند.

دستگاه لوله بازکنی | قیمت لوله بازکنی | لوله بازکنی تهران

4 ترفند برای خلاص شدن از بوی بد فاضلاب

1. آب با و جوش شیرین

تنها چیزی که برای این روش نیاز دارید نصف لیتر آب گرم، کمی سرکه و است.

این مراحل را باید دنبال کنید:

آب را به کاسه به همراه 200 میلی لیتر سرکه اضافه کنید.

100 گرم جوش شیرین اضافه کنید.

می بینید واکنش شیمیایی رخ می دهد. بنابراین سریعا مخلوط را در فاضلاب بریزید.

پس از نیم ساعت، یک لیتر آب جوش بریزید.

همانطور که می بینید، این روشی مقرون به صرفه و ساده برای خلاص شدن از بوی بد ناشی از فاضلاب آشپزخانه تان است. همچنین می توانید از این کار برای بوی زننده حمام و توالت استفاده کنید.

2. نمک ، یخ ، لیمو

می خواهیم بوی بد فاضلاب را ازبین ببریم و دستورالعمل زیر چیز دیگری است. از یخ و نمک برای از بین بردن پس مانده های که در فاضلاب گیر می افتند ، استفاده کنید. چطور ؟آسان است:تکه های یخ را به اطراف بریزید و نمک را به داخل لوله فاضلاب بریزید. هرچقدر نیاز است تکرار کنید و در نهایت مقداری پوست لیمو را اضافه تا بوی مرکبات بدهد.

3. حذف بوهای بد با آب و مخمر

این ترکیب معمولا نتایج بسیار خوبی دارد. تنها چیزی که نیاز دارید یک مخمر نان و آب است.

یک فنجان آب به جوش بیاورید. یک بسته مخمر اضافه و بگذارید حل شود.

این مخلوط را در فاضلاب آشپزخانه بریزید و بگذارید تمام شب بماند. این ترفند ساده و ارزان نیز می تواند در حمام و رختشوی خانه به کار رود.

4. جوش شیرین و سرکه سفید

این مشابه گزینه اول است، اما فرآیند آن کمی متفاوت است. یک فنجان جوش شیرین را زمانی که خشک است ،درون فاضلاب بریزید و مطمئن شوید تازه بسته جدید را خریده اید . یک ظرف کوچک سرکه سفید اضافه کنید، که بلافاصله شروع به فوم می شود. بعد از 15 دقیقه، کمی آب به پایین سرازیر می شود. این مراحل ساده هر گونه بوی بد را از فاضلاب آشپزخانه از بین خواهد برد.

توصیه هایی برای جلوگیری از بروز بوی بد فاضلاب در آشپزخانه

در نهایت، ایده خوبی است که گام های مشخصی برای اجتناب از بوی بد در فاضلاب آشپزخانه تان بردارید. اساسی و بنیادی ترین توصیه ، اجتناب از شستن هر گونه مواد باقیمانده در فاضلاب است. همچنین های ویژه ای که برای شستن ظرف ها به کار می روند می توانند باعث ایجاد چسبیدن غذا به لوله ها شوند ، شگفت زده خواهید شد. بهترین راه برای جلوگیری از وقوع این اتفاق با پیروی از برخی از مراحل ذکر شده استفاده از جوش شیرین است. همانطور که می بینید، داشتن یک آشپزخانه با بوی خوب غیر ممکن نیست. از حالا به بعد، شما دیگر هیچ بهانه ای برای فاضلاب کثیف ندارید . فقط چند دقیقه وقت بگذارید تا بوهای بد را با این راه حل های ساده از بین ببرید .

علت بوی بد فاضلاب در آپارتمان چیست؟ چرا بوی فاضلاب در آشپزخانه، توالت، حمام و طبقه اول می پیچد؟ روش تضمینی رفع بوی بد فاضلاب چیست؟ پاسخ تمام سوالات و روش رفع بو تضمینی اینجاست. به طور معمول روزانه بسیاری از ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی استان تهران با مشکل بوی بد فاضلاب دست و پنجه نرم می کنند. مشکلی که اگر در آپارتمان های مسکونی به وجود آید، آرامش را از ساکنین آن ساختمان سلب میکند و زندگی برایشان سخت و غیر قابل تحمل می شود. و اگر در ساختمان های اداری و تجاری این مشکل پیش آید قطعا هم برای کارکنان آن بخش و هم برای مشتریان و مراجعه کنندگان آزار دهنده خواهد بود.

به همین خاطر است که روزانه بسیاری از مردم به دنبال راه حل قطعی و تضمینی برای رفع بوی بد فاضلاب در تهران و مراجعه به مجموعه لوله بازکنی هستند. در این مطلب قصد داریم هر آنچه در مورد بوی فاضلاب، علت بو دادن لوله فاضلاب و روش های از بین بردن آن در خانه نیاز دارید معرفی نماییم، پس با آقای لوله بازکن (شرکت و تخلیه چاه تهران) همراه باشید.

گاز فاضلاب چیست؟

گاز فاضلاب مخلوطی از گازهای معدنی است که شامل ترکیباتی مانند سولفید هیدروژن، آمونیاک، دی اکسید کربن، متان، نیتروژن و هیدروژن می باشد. در حالی که این مواد ممکن است برای اکثر مردم معنی نداشته باشد، اما باید بدانید که تماس مستقیم با گازهای آزاد شده با ترکیبی از این مواد تشکیل دهنده، می تواند آسیب جدی به سیستم تنفسی یا حتی مرگ را داشته باشد. به همین دلیل می گویند عوارض استشمام بوی فاضلاب بسیار خطرناک و کشنده است. با این حال گفته شده بوی گازهای فاضلابی که در ساختمان ها شنیده می شوند، عموما برای ساکنان مضر نیستند.

رفع سریع بوی بد فاضلاب از توالت، آشپزخانه و حمام

برای از بین بردن بوی بد فاضلاب از دستشویی (توالت)، آشپزخانه و حمام 1 فنجان جوش شیرین را به همراه 1 لیوان سرکه سفید در لوله فاضلاب بریزید و اجازه دهید 30 دقیقه بماند. سپس با آب سرد لوله را شستشو دهید. این کار را هفته ای یکبار انجام دهید تا از ایجاد بوی فاضلاب جلوگیری کنید. همچنین به طور مرتب درون لوله ها آب بریزید تا شترگلو خشک نشود.

چرا بوی فاضلاب خیلی بد است؟

اولا باید اشاره کنیم که ترکیبی از این مواد تشکیل دهنده می تواند باعث انتشار بوی بد شود، اما در پایین ترین غلظت، ممکن است توسط بینی انسان قابل تشخیص نباشند و برخی دیگر از این مواد با اینکه برای سلامت انسان مضر هستند، اما بوی بدی ندارند و می توان گفت این گازها بسیار خطرناک تر از گازهای بد بو هستند. دلیل عمده بوها، سولفید هیدروژن و آمونیاک هستند که عامل اصلی می باشند.

علت بوی بد فاضلاب چیست؟

بسیاری از گازهای نام برده شده می توانند از طریق سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان وارد طبقات شوند. در واقع باید گفت علت بوی فاضلاب در طبقه اول که بیشترین شکایات ساکنین ساختمان را در بر دارد، نیز به همین خاطر است. در بیشتر موارد، این گازها از طریق زیرزمین، توالت، واحدهای نگهبانی ساختمان و غیره به طبقات نفوذ می کنند. در ادامه این مطالب تمامی علل بوی بد فاضلاب در توالت، حمام، زیر زمین، طبقه اول و طبقات دیگر، ظرفشویی، آشپزخانه و غیره را بصورت تفکیک شده توضیح داده ایم. در زیر رایج ترین دلایل انتشار این بو در ساختمان توضیح داده شده است:

1- خشک بودن شتر گلویی: دلیل وجود آب در شتر گلویی یا لوله U شکل، جلوگیری از ورود گازهای نام برده شده و نهایتا پیشگری از انتشار بوی بد فاضلاب است. آب داخل شتر گلویی گازهای ترکیبی سولفید هیدروژن، آمونیاک، دی اکسید کربن، متان، نیتروژن و هیدروژن را در خود حل می کند و مانع از انتشار آنها به فضای ساختمان می شود. مهندسی غیر استاندارد و وجود مشکل در سیستم لوله کشی ساختمان می تواند باعث خشک شدن آب شتر گلویی گردد و نبود آب هم قطعا انتشار بوی بد گازهای فاضلابی را به همراه خواهد داشت.

2- وجود جامدات و فضولات در شترگلویی: ساختار U شکل شتر گلویی باعث شده تا لوله مانند تله ای عمل کند که باعث شود بخشی از فضولات و مواد جامدی که قرار است وارد چاه شوند در آنجا گیر کنند. این عامل سبب می شود طی استفاده از لوله ها مثل زمانی که در سینک ظرف می شویید، آن مواد به مرور زمان فاسد شوند و فاسد شدن این مواد می تواند بوی آزار دهنده ای را ایجاد کند. این مشکل در تمام موارد با استفاده از دریل و فنر برقی مخصوص قابل رفع است و اصلا مشکل جدی محسوب نمی شود.

3- گازهای سپتیک: فضولات چاه های فاضلابی توسط باکتری های بی هوازی تجزیه می شود. تجزیه شدن باکتری های چاه باعث ایجاد گازهایی می شود که سولفید هیدروژن، آمونیاک، دی اکسید کربن، متان، نیتروژن و هیدروژن نام دارند. این گازها اگر غلظت کمی داشته باشند، علت بوی فاضلاب خانه خواهند بود و در غلظت بالا همانطور که توضیح داده شد باعث صدمه دیدن دستگاه تنفسی و حتی مرگ می شوند. برای جلوگیری از انتشار این گازها، در مسیر لوله ها از شتر گلویی یا همان زانویی استفاده می کنند تا آب مانع از خروج گازها شود.

4- فاسد شدن پسماند مواد غذایی در لوله ها: این اتفاق معمولا در آشپزخانه می افتد. زمانی که شما از سینک ظرف شویی استفاده می کنید خواه یا ناخواه روغن و بعضی از مواد غذایی داخل لوله میرزند. همین مورد سبب می شود پس از مدتی پسماند مواد غذایی رسوب بگیرند، فاسد شوند و بوی بدی را ایجاد کنند. برای خارج کردن این مواد بهترین راه حل همانطور که در تصویر هم میبینید، فنر برقی حرفه است. حرکت دورانی فنر باعث می شود که تمامی مواد فاسد اعم از مواد غذایی، موهای زائد و غیره به فنر بچسبند و به بیرون کشیده شوند. یکی از روش های رفع بوی بد فاضلاب در ساختمان ها همین مورد می باشد.

5- پر شدن چاه و یا نشت آن: پر شدن چاه فاضلاب یکی دیگر از مشکلاتی است که باعث می شود بوی بد در ساختمان بپیچد. نشتی چاه هم می تواند به دلیل اشکال در چاه یا مرغوب نبودن زمین اطراف آن رخ دهد. معمولا در چنین شرایطی آب فاضلاب به سایر نقاط نفوذ می کند و باعث ایجاد بوی بد در ساختمن می شود. به همین خاطر پیشنهاد می شود برای حل این موضوع از استفاده شود تا پس از تخلیه برای ترمیم چاه آن را لایروبی و کف تراشی نمایند. در ادامه علل دیگر بوی بد فاضلاب در آپارتمان را با توجه به قسمت های مختلف خانه توضیح داده ایم:

علت بوی فاضلاب در آشپزخانه

معمولا این بو به دلیل رسوب گرفتگی و ماندن مواد غذایی، چربی و روغن در لوله کف آشپزخانه و فاسد شدن آنهاست. رسوب گرفتگی لوله نیز به خاطر استفاده طولانی مدت در هر خانه ای رخ می دهد و یک امر طبیعی است که با فنر زنی برقی مشکل رفع می شود. گاهی اوقات هم مشکل بوی بد فاضلاب در آشپزخانه از سیفون سینک ظرفشویی است که بهتر است باز شود و فضولات و آب های انباشته شده در داخل آن پاکسازی شوند.

علت بوی فاضلاب لباسشویی

چون لباسشویی در آشپزخانه قرار دارد و لوله تخلیه فاضلاب آن با کف آشپزخانه مشترک است، به همین دلیل علت قطعی آن همان است که در بخش قبل توضیح دادیم، یعنی پسماند مواد غذایی، رسوب و جرم، چربی و روغن.

علت بوی فاضلاب از کولر

علت این بو در 99% موارد استاندارد نبودن لوله ونت است. شاید برایتان سوال پیش بیاید که لوله ونت فاضلاب چیست؟ در واقع لوله ای که از چاه های داخلی ساختمان با استفاده از لوله ای به پشت بام کشیده شده تا بوی بد و گازهای فاضلابی را به خارج از ساختمان هدایت کند، لوله ونت نام دارد. ارتفاع این لوله از سطح پشت بام باید حدودا 2 متر باشد تا گازهای خارج شده از طریق دریچه کولر مجددا به داخل ساختمان باز نگردند. علاوه بر این کولر هم نباید در نزدیکی این لوله نصب شده باشد.

بوی فاضلاب هنگام بارندگی

معمولا زمانی که بارندگی وجود دارد، سطح مایعات چاه فاضلاب نسبت به فضولات و جامدات آن بیشتر شده و بالا می آید. برای حل این موضوع از طریق یک لوله که همان لوله ونت نام دارد، گازهای ایجاد شده را به پشت بام و خارج از ساختمان هدایت می کنند. اما گاهی اوقات گرفتگی این لوله، یا جدا شدن آن در بخشی از مسیرها می تواند دلیل اصلی بوی بد چاه هنگام باران باشد. به همین دلیل زمانی که این بو را استشمام می کنید، باید برای رفع آن از یک متخصص مشاوره بگیرید.

علت بوی فاضلاب از سینک ظرفشویی

شکایت از بوی بد فاضلاب از سینک ظرفشویی در مشتریان شرکت آقای لوله بازکن بسیار زیاد است. منشع اصلی این بو، سیفون زیر سینک ظرفشویی است و همچنین رسوب گرفتگی و وجود مواد فاسد داخل لوله کف آشپزخانه نیز می تواند دلیل دوم این مشکل باشد.

علت بوی فاضلاب در طبقه اول

همانطور که در ابتدای این مطلب و در بخش علت بوی فاضلاب چیست توضیح داده شد، وجود بوی فاضلاب در طبقه اول همان دلایلی می تواند باشد که گفته شد. اما برای تشخیص دقیق این مشکل باید حتما ساختمان توسط یک فرد متخصص بازدید شود. به عنوان مثال گاهی اوقات مشتریان عزیز ما شکایتشان این است که وقتی در طبقات بالایی مثلا پنجم یا سوم از دستشویی و حمام استفاده می کنند، بو در طبقه اول در قسمت توالت، حمام یا آشپزخانه می پیچد. به همین خاطر برای رفع این بو و تشخیص دقیق علت آن باید یک سرویسکار مجرب از ساختمان بازدید نماید.

علت بوی فاضلاب در خانه نوساز

علت وجود این بو در خانه های نوساز می تواند موارد بسیار زیادی باشد که مختصرا آنها را شرح می دهیم.

  • استاندارد نبودن لوله کشی فاضلاب
  • استاندارد نبودن ارتفاع لوله ونت
  • مشکل در سیستم فاضلابی منزل
  • اشکال در حفر چاه
  • وجود سیمان، قیر، شن و ماسه در لوله های فاضلاب و رسوب گرفتگی آنها

در اینگونه موارد نیز حتما باید منزل توسط کارشناس شرکت ایران تخلیه بازدید شود.