برترین های کسب و کارعمومی

نحوه استفاده از  بخاری هیزمی

بخاری های هیزمی محفظه های فلزی هستند که معمولا از فلز ساخته می‌شوند. بعضی از انواع این بخاری ها مانند بخاری های چدنی بسیار محکم اند. بخاری های هیزمی روسی هم ظاهر زیبایی داشته و طرفداران زیادی دارند.گرمای این بخاری ها از سوختن هیزم و شاخ و برگ درختان تامین می‌شود. البته از سوخت های دیگری هم در آن استفاده می‌شود که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

بخاری هیزمی دست ساز‬‎ | بخاری هیزمی دیجی کالا | بخاری هیزمی روسی

مزیت بخاری های هیزمی

یکی از مزیت های این بخاری این است که نسبت به بخاری های گازی یک بخاری ارزان قیمت محسوب می‌شود و با صرف هزینه کمتری می‌توان آن را تولید کرد. مزیت بعدی آن، نوع سوخت آن است. برای افرادی که امکان تهیه هیزم و سوخت مورد نیاز آنها از طبیعت برایشان ممکن است، هزینه ای بابت مصرف سوخت پرداخت نمی کنند، در صورتی که در بخاری های گازی بابت مصرف گاز باید هزینه زیادی را پرداخت کنیم.

معایب بخاری هیزمی

از معایب آن هم اگر بخواهیم بگوییم این است که سوخت آن دائمی نیست و با اتمام هیزم داخل محفظه بخاری، دیگر چیزی برای تولید گرما وجود ندارد و بخاری خاموش می‌شود. بنابراین باید مرتب آن را شارژ کرد. کسانی که می‌خواهند از این این محصول استفاده کنند باید همیشه هیزم ذخیره داشته باشند. این موضوع به خصوص در فصل های سرد سال یعنی پاییز و زمستان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و باید از قبل به فکر تهیه آنها بود.
مساله بعدی، گازهای تولید شده از سوختن چوب و هیزم است که به خصوص در محیط های کوچک، ممکن است کمی آزاردهنده باشد.

بخاری هیزمی چدنی

بخاری های چدنی یکی از زیباترین نوع بخاری هیزمی است. این بخاری ها به شکل شومینه طراحی شده اند و ظاهر لوکس و زیبایی دارند و برخلاف شومینه، مشکلاتی مانند ورود دود به فضا را ندارند.

این بخاری ها دارای جنس چدن دوجداره و نمای شیشه ای اند که می توانید سوختن هیزم و آتش درون آن را ببینید که ممکن است برایتان جذاب باشد. شیشه آن هم ضدآتش است. در اغلب بخاری های هیزمی چدنی، امکان نصب دودکش از بالا و عقب وجود دارد. برای سوخت این بخاری می‌توان از ذغال سنگ، ذغال چوب، هیزم و سوخت های کربنی استفاده کرد.

نکات مهی که برای استفاده از بخاری های هیزمی باید بدانید

مدل چیدن هیزم ها

شیوه چیدن هیزم ها در بهترسوختن بخاری، مهم وموثر است. شیوه درست چیدن هیزم به این صورت است که ابتدا هیزم ها را به شکل مخروطی بچینید. در ابتدا از هیزم های خشک تر ونازک تر شروع کنید. برای برافروختن آتش از نفت ومواد نفتی استفاده نکنید زیرا باعث شعله ورشدن یکباره شده، دود آن، بخاری را سیاه وکثیف کرده و ممکن است شیشه آن را بشکند.

لوله بخاری

نکته بعدی درباره ارتفاع لوله بخاری است. لوله بخاری را یک متر بالاتر از پشت بام قرا دهید. حتما برای لوله بخاری، کلاهک تهیه کنید. بهترین ومطمئن ترین نوع کلاهک، کلاهک های مدل H هستند.

مراقبت از شیشه

برای جلوگیری از شکسته شدن شیشه بسیار مراقب باشید که در زمان روشن بودن بخاری که شیشه داغ است، حتی یک قطره آب هم روی بخاری ریخته نشود.

طرز استفاده از هیزم

هیزم ها را در قسمت انتهایی بخاری قرار دهید نه ابتدایی آن. این کار باعث می‌شود شیشه یکباره داغ نشود. محفظه بخاری را هم پر از هیزم نکنید. این کار ممکن است به مرور زمان، رنگ بخاری را از بین ببرد.

خاکستر چوب

از خاکستر تولید شده از سوخت هیزم می‌توانید در باغچه و تمیز کردن شیشه خود بخاری، استفاده کنید.

قبل از استفاده

قبل از نصب و استفاده از بخاری، یکبار بخاری را در فضای باز روشن کنید تا بوی دود ناشی از مواد رنگی و چربی فلزات از بین برود.

روشن کردن انواع بخاری و وسایل گرمایشی، شامل رعایت موارد ایمنی بسیار مهمی است که حتما باید قبل از راه اندازی محصول به آن توجه کنید. بنابراین ضروری ترین کار، رعایت نکات ایمنی و پیروی از اصول استفاده از بخاری به بهترین شکل است. زیرا همیشه هدف از ساخت این وسایل، ایجاد گرما و حفظ آرامش ساکنین بوده است که برخی از افراد با سهل انگاری و تبعیت نکردن از موارد ، جان خود و سایر اهالی منزل را به خطر می اندازند. در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته تا اصول استفاده و تمام نکات ضروری را در این راستا در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهد.

ضرورت رعایت نکات ایمنی بخاری

متاسفانه در هر سال وقتی فصول سرد آغاز می شود، حوادث ناگواری درخصوص استفاده غیراصولی از این وسایل به گوش می رسد. حتی علی رغم اطلاع رسانی ها و ارائه آموزش های مختلف از طریق صدا و سیما، روزنامه ها، و غیره، باز هم شاهد کم کاری برخی از مردم در رعایت نکات ایمنی مربوط به بخاری ها هستیم. پس هر شخص برای اینکه بتواند اقدامات ایمنی لازم را در محل زندگی خود ایجاد کند، باید اصول استفاده از هر وسیله گرمازا از جمله بخاری هیزم سوز را به بهترین شکل بیاموزد.

به یاد داشته باشید اگر تمام اصول ایمنی و استانداردهای لازم را در روشن کردن و راه اندازی و سایر بخاری ها رعایت کرده و طبق آن عمل کنید، در آینده هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. بنابراین می توانید با اطمینان و آسایش کامل پاییز و زمستان را پشت سر بگذارید.

اصول استفاده از بخاری های چوب سوز

 • اگر دودکش کاملا استاندار بوده و دارای کلاهک باشد، در هنگام روشن کردن بخاری هیزم سوز دچار مشکل نمی شوید، این موضوع درمورد هم برقرار است.
 • بصورت دوره ای و مرتب، دودکش و کلاهک بخاری را بررسی کنید و اگر کلاهک از جای خودش جا به جا شده، آن را مجددا در مکان مورد نظر فیکس کنید. البته آن را طوری در محل خودش فشار ندهید که بیشتر باعث مسدود شدن بخاری شود، این کار را با دقت و بصورت استاندارد انجام دهید.
 • به قسمت پشتی بخاری خود نگاهی بیاندازید و اگر محل اتصال به بخاری دررفتگی داشت، آن را درست کنید.
 • لوله بخاری را از انواع ایمن و مقاوم به حرارت انتخاب کنید. به طور مثال لوله های پلاستیکی برای این کار به هیچ عنوان مناسب نیستند.
 • ابتدا دودکشی که از جنس گالوانیزه و ضخیم است را به بخاری نصب کنید، سپس اقدام به روشن کردن بخاری خود کنید. زیرا جنس و ضدزنگ، می تواند بهترین جنس برای لوله وسیله گرمایشی باشد.
 • تا جایی که امکان دارد از دودکش های مشترک با سایر بخاری ها اجتناب کنید و اگر مجبور به این کار هستید، عاقلانه ترین کار نصب آن بوسیله افراد متخصص و حرفه ای است.
 • بدلیل اینکه گاهی دودکش ها در فصول گرم، مکانی مناسب برای ساختن لانه پرندگان می شوند پس توجه کنید قبل از روشن کردن بخاری هیزمی کلاهک را کاملا بررسی کرده باشید.
 • برای جلوگیری از انحراف دودکش بخاری به طرفین باید حتما از طریق بست، آن را به دیوار محکم کنید.
 • احیانا اگر با علائمی مانند احساس سرگیجه، سردرد و حالت تهوع یا خواب آلودگی مواجه شدید، سریعا پنجره ها یا درب ورودی منزل را باز کنید تا هوای تازه در محیط جریان پیدا کند. زیرا اینها ممکن است علائم مسمومیت با گاز منوکسید کربن بوده که بدلیل انسداد یا نصب نادرست لوله بخاری ایجاد شده است.

روشن کردن بخاری هیزم سوز

مراحل روشن کردن بخاری  را می توانید در ویدئوی زیر مشاهده کنید:

تست دودکش یکی از مهمترین نکات ایمنی بخاری

یکی از اصول استفاده از بخاری هیزمی تست دودکش ها است. معمولا بوسیله دو راه ساده می توانید براحتی از عملکرد درست دودکش بخاری خود اطمینان پیدا کنید:

 • باید مکش صحیح دودکش را آزمایش کنید، این کار را بوسیله روشن کردن یک فندک یا در ابتدای مسیر نصب آن انجام دهید. یعنی وقتی کبریت را روشن کرده و در محل مورد نظر قرار دادید، باید آتش فندک به درون دودکش تغییر مسیر پیدا کند. اگر این اتفاق نیفتاد و شعله بسمت داخل کشیده نشد، پس مکش دودکش ایراد دارد. با بررسی مسیر دودکش به سمت پشت بام، ایراد کار را رفع کنید.
 • در دسترس ترین روش برای تست دودکش بعد از روشن کردن بخاری هیزم سوز این است که سردی و گرمی سطح دودکش را چک کنید. دودکش داغ نشان دهنده کارکرد استاندارد بخاری است و دودکش سرد نشان دهنده عملکرد نادرست وسیله گرمایشی شماست که برای حفظ ایمنی باید سریعا آن را برطرف کنید.

۸ دلیل وجود دود، بعد از روشن کردن بخاری

برخلاف لوازمی همچون که نیاز به دودکش ندارند، بخاریها ازجمله نیاز به دودکش دارند. ۸ دلیل مناسب برای نیاز به دودکش عبارتند از:

 • اندازه و نصب نامناسب لوله بخاری در پشت بام
 • متناسب نبودن کف بخاری و قسمت خروجی بدلیل طراحی نامناسب
 • چیدن غیر اصولی چوب در داخل بخاری هیزمی
 • خاموش شدن یا به اصطلاح خفه شدن ناگهانی آتش به دلایل مختلف
 • نصب یا جا انداختن نادرست دهنه لوله بخاری به قسمت پشتی دستگاه
 • طراحی و ساخت غیر استاندارد بخاری و نداشتن تناسب در اندازه آن با محفظه هیزم
 • مسدود بودن مسیر دودکش یا کلاهک بالای ساختمان، کلبه و غیره
 • هماهنگ نبودن اندازه لوله بخاری با محل اتصال به بخاری