اجتماعیبرترین های کسب و کار

در چه صورت حضانت فرزند از پدر گرفته میشود؟ + بررسی کامل

در این مقاله قرار است درباره شرایط سلب حضانت فرزند از پدر توضیح دهیم. همان طوری که می‌دانید حضانت یکی از مهم ترین حق و حقوقی است که بر عهده خانم و آقا می‌باشد. حضانت به معنای نگهداری و تربیت فرزند است. در ادامه مقاله شرایط سلب حضانت از پدر، نمونه دادخواست سلب حضانت و قوانین مربوط به آن را بررسی می‌کنیم.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما راهنماییتان می کنند. برای آنکه درباره شرایط سلب حضانت فرزند از پدر را بررسی کنیم باید ابتدا درباره بیشتر بدانیم. حضانت به معنای سرپرستی، نگهداری و تربیت فرزند می‌باشد.

قانون برای حضانت فرزند دختر و پسر سن خاصی در نظر گرفته است که بعد از طی کردن این سن فرزند دختر و پسر از مدار حضانت خارج می‌شوند. بعد از خارج شدن از مدار حضانت تصمیم با خود فرزند است که با پدر یا مادر خود زندگی کند. تا هفت سالگی با مادر و از هفت تا نه سالگی با پدر است. حضانت فرزند پسر تا هفت سالگی با مادر و از هفت تا پانزده سالگی با پدر است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با وکیل حضانت فرزند مشاوره کنید.

تعهد محضری حضانت فرزند | چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم | حضانت فرزند طبق قانون جدید

ولایت فرزند

همان طور که در عنوان قبل ذکر کردیم برای درک شرایط سلب حضانت فرزند از پدر باید درباره حضانت و ولایت فرزند بیشتر بدانیم. ولایت فرزند با حضانت ایشان فرق می‌کند. زمانی که حضانت با مادر باشد، ولایت با پدر و در صورت فوت پدر با جد پدری ایشان است. وقتی ولایت با پدر است پس پرداخت حق و حقوق مالی فرزند و نفقه نیز با ایشان است.

شرایط سلب حضانت فرزند از پدر

زمانی پیش می‌آید که در مدتی که حضانت فرزند با پدر است آسیبی به ایشان وارد می‌کند که مادر یا خانواده ایشان قصد دارد حضانت را از پدر بگیرد. در قانون آمده که در یک سری موارد خاص می‌توان والدین (چه پدر و چه مادر) را از حضانت سلب کرد.

بر اساس ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی؛ هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می‌تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضائی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند، اتخاذ کند.

موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است:

 • اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار
 • اشتهار به فساد اخلاق و فحشاء
 • ابتلا به بیماریهای روانی با تشخیص پزشکی قانونی
 • سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء، تکدی گری و قاچاق
 • تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

در بند اول وقتی صحبت از اعتیاد شده باید بدانید منظور اعتیاد آسیب زننده به فرزند می‌باشد. یا هر کدام از موارد در صورتی که به فرزند آسیب وارد کنند می‌توانند دلیلی برای سلب حضانت از پدر باشد. در صورتی که مادر قصد دارد پدر را از حضانت سلب کند باید دلیل خود را به صورت کامل برای دادگاه اثبات کند؛ صرفا با گفتن اینکه پدر اعتیاد دارد یا مورد اخلاقی دارد نمی‌تواند دلیلی برای سلب حضانت باشد.

نمونه دادخواست سلب حضانت فرزند از پدر

در صورتی که مادر قصد دارد پدر را از حضانت سلب کند باید این دادخواست را به همراه دلایل محکمه پسند به دادگاه تقدیم کند.

ریاست محترم دادگاه خانواده……

با سلام؛ احترما به استحضار می رسانم که اینجانب ………… فرزند …………… به شماره شناسنامه در تاریخ …………. در دفتر رسمی ازدواج و طلاق به شماره ثبت …… با آقای ………….. فرزند …………. عقد نکاح دایم نمودیم که ثمره عقد نکاح دایم و زندگی مشترک با مشارالیه، فرزند دختر/ پسر به نام ……….. بود.

با توجه به اینکه بعد از صدور حکم طلاق/ یا تعیین مسکن جداگانه به حکم دادگاه، حضانت فرزند مشترک ما با آقای ……………. تعیین گردیده است، ایشان با اعتیاد/ کتک زدن خارج از حد متعارف/ فساد اخلاقی/ بیماری روانی/ سوء استفاده از طفل صلاحیت لازم برای نگهداری فرزند را ندارد.

لذا از دادگاه محترم تقاضا دارم با توجه به موارد مصرح که دلایل اثبات آن پیوست دادخواست گردیده است، پس از احراز موارد مزبور، مراتب قانونی را به جهت صدور حکم مبنی بر سلب حضانت فرزند از آقای  …………. و  صدور حکم حضانت به نام اینجانب نسبت به فرزند/ فرزندان، به نام ……………… را لحاظ بفرمایید.

قوانین مربوط به سلب حضانت فرزند از پدر

این قوانینی که در ادامه عنوان کردیم هم برای سلب حضانت فرزند از پدر و هم مورد استفاده کرد.

ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی

اگر مادر در مدتی که حضانت طفل با او است مبتلا به جنون شود یا با دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود.

ماده ۱۱۷۱ قانون مدنی

در صورت فوت یکی از ابوین حضانت طفل با آنکه زنده است خواهد بود هر چند متوفی پدر طفل بوده و برای او قیم معین کرده‌ باشد.

ماده ۱۱۷۲ قانون مدنی

هیچ یک از والدین حق ندارند در مدتی که حضانت طفل به عهده آنها است از نگاهداری او امتناع کند در صورت امتناع یکی از ابوین‌ حاکم باید به تقاضای دیگری یا به تقاضای قیم یا یکی از اقرباء و یا به تقاضای مدعی‌العموم نگاهداری طفل را به هر یک از ابوین که حضانت به عهده او‌ست الزام کند و در صورتی که الزام ممکن یا موثر نباشد حضانت را به خرج پدر و هرگاه پدر فوت شده باشد به خرج مادر تامین کند.

زیر 7 سال چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم ؟

اگر به عنوان یک مادر که فرزندی زیر هفت سال دارید می خواهید طلاق بگیرید و نگران فرزند خود و حضانت آن هستید جا دارد که بگوییم که به هیچ عنوان نگران این موضوع نباشید. یکی از مهم ترین قوانین که از جهات مختلفی به نفع مادر می باشد مربوط به حضانت فرزندان زیر 7 ساله می باشد. با توجه به ماده 1169 قانون مدنی که برای حضانت فرزندان زیر 7 سال می باشد به هیچ عنوان نباید نگران باشید که چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم.

در این ماده که در حقیقت اصللاحیه بر حضانت فرزندان می باشد چنین گفته شده است :

 برای حضانت و نگهداری طفلی که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی می کنند ، مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است .

هرچند که این ماده در ظاهر به صورت مطلق به نظر می رسد و این دغدغه را که چگونه می توانیم حضانت فرزند را از پدر بگیریم بر طرف می کند ، اما شروطی دارد که باید رعایت گردد در غیر این صورت حضانت فرزند از مادر گرفته می شود. این شروط به این شرح می باشد.

مادری که حق حضانت فرزند خویش را می گیر حق ازدواج مجدد ندارد. در صورت ازدواج مجدد همسر سابق او می تواند حق حضانت فرزند را هر چند که زیر 7 سال باشد از او بگیرد. این موضوع در ماده 1170 قانون مدنی تصریح داشته شده است :

اگر مادر در مدتی که حضانت طفل با او است مبتلا به جنون شود یا با دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود.

نکته ی دیگری که در ذیل این ماده به آن پرداخته شده است مربوط به شرایط عقلی مادر است. یعنی اگر مادر مبتلا به جنون باشد و توانایی عقلی نگه داری از فرزند خود را نداشته باشد دادگاه حق حضانت را از او می گیرد و به پدر واگذار می کند. شایان ذکر است اثبات عدم عقلانیت و جنون مادر بر عهده مدعی یعنی پدر می باشد.

سوالی که در رابطه با این ماده مطرح می شود این است که اگر در نتیجه ازدواج مجدد حضانت همسر خود را از دست بدهیم  در صورت طلاق و جدایی از همسر جدید خود چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم ؟

قانون گذار به این سوال به طور واضح پاسخ داده است. مطابق ماده 1169 قانون مدنی اصل بر این می باشد که حضانت فرزند زیر 7 سال برای مادر می باشد پس اگر به موجب هر یک از شرایط انحلال نکاح مادر از همسر خود جدا شود این امکان برای او وجود دارد که با درخواست به مراجع ذی صلاح دوباره حضانت فرزند خود را دریافت کند.

البته فراموش نکنید که اولویت دادگاه مصلحت کودک می باشد و شرایط فرزند شما را در اولویت قرار میگیرد و با برسی آن حضانت اعطا می گردد.

بعد از 7 سال چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم ؟

حق مسلم مادر است که تا زیر 7 سال حضانت فرزند را داشته باشد مگر آنکه شرایطی خلاف آن وجود داشته باشد. اما پس از سن هفت سالگی چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم ؟

در تبصره ماده 1169 قانون مدنی که فوقا آن را ذکر کرده ایم چنین نوشته شده است :

بعد از هفت سالگی در صورت حدوث اختلاف ، حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می باشد.

مطابق این ماده پس از گذشت کودک از سن هفت سالگی در صورتی که پدر درخواست دریافت حضانت فرزند را داشته باشد ، دادگاهی در خصوص برسی مصلحت کودک برگذار می شود و در صورتی که این مصلحت ایجاب کند حضانت به پدر می رسد . اما نکته ای که باید در این زمینه توجه داشته باشید این است که مصلحت کودک تنها بر اساس شرایط مالی و امکان فراهم زندگی پر رفاه نمی باشد بلکه در درجه اول میزان وابستگی کودک به طرفین و حال و احوال روحی او مد نظر قرار می گیرد.

اگر به حکم دادگاه مبنی بر حضانت فرزند بعد از 7 سالگی اعتراض دارید به شما پیشنهاد می کنیم از طریق به اعتراض به حکم بپردازید و با ارائه مدارک  و مستندات بیشتر ، سعی در اعاده حضانت نمایید.

تحت چه شرایطی و چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم ؟

اما گاهی فارق از سن حضانت فرزند در دست پدر است. در این صورت این سوال مطرح می شود که تحت چه شرایطی امکان گرفتن این حضانت از پدر وجود خواهد داشت و چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم ؟ جواب این سوال در ماده 1173 قانون مدنی آمده است :

هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می‌تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضائی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند، اتخاذ کند.

 • موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است:
 • ۱) اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار.
 • ۲) اشتهار به فساد اخلاق و فحشاء.
 • ۳) ابتلا به بیماریهای روانی با تشخیص پزشکی قانونی.
 • ۴) سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء، تکدی گری و قاچاق.
 • ۵) تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف.

اگر هر یک از موارد فوق اتفاق بیوفتد مادر می تواند با اثبات آن از دادگاه تقاضا گرفتن حضانت فرزند خود را بکند.

در این مطلب سعی نمودیم که به طور کامل به سوال شما مبنی بر اینکه چگونه حضانت فرزند را از پدر بگیریم پاسخ دهیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط پرونده خود و انجام مشاوره حقوقی با گروه عدل و حق تماس بگیرید و ضمن کسب اطلاعات به اتخاذ بهترین وکلا نیز بپردازید.