استقلال نگران تکرار اتفاقات ۲۳ سال پیش/ سرنوشت پورحیدری برای نکونام تکرار می‌شود؟

آفتاب‌‌نیوز :

درحقیقت آخرین باری که مسابقات یک هفته لیگ ۲۳ تمام شد و تیمِ نکونام صدرنشین نبود در ذهن کسی نیست: هفته چهاردهم که سپاهان در صدر حضور داشت. استقلال در ۲۰ هفته اخیر فقط یک هفته را در جایی دور از صدر، سپری کرده است: هفته چهاردهم که بعد از سپاهان، دوم بود. 

این برای هفتمین بار است که در فاصله ۳ هفته مانده به پایان فصل، استقلال در صدر جدول حضور دارد. در ۶ مرتبه قبلی، آبی‌ها ۲ بار در پایان فصل و در طول این ۳ هفته صدرنشینی و جام قهرمانی را به پرسپولیس و پاس هدیه دادند، ولی در ۴ مرتبه آخری که در این بازه زمانی، صدرنشین بودند درنهایت عکس‌شان در استیل براق جام افتاد و با آن، دور افتخار زدند.

آن ۲ ناکامی

 استقلالِ ۴۴ امتیازی در لیگ اول ۴ امتیاز از ۳ بازی پایانی گرفت (یک برد برابر پیکان، یک مساوی با ابومسلم و یک باخت به ملوان) درحالیکه تیمِ دوم یعنی پرسپولیسِ ۴۰ امتیازی صاحب هر ۹ امتیاز شد؛ بنابراین وقتی سوت پایان فصل زده شد، تیمِ پورحیدری ۴۸ امتیاز داشت و تیمِ پروین ۴۹ امتیاز و قهرمان شد. استقلال در اولین دوره لیگ برتر، برتری ۴ امتیازی‌اش را در ۳ هفته پایانی از دست داد و یک امتیاز هم عقب افتاد.

 همین اتفاق در لیگ سوم هم رخ داد. استقلال درحالی وارد ۳ هفته پایانی فصل شد که با ۴۵ امتیاز در صدر قرار داشت و پاس را با ۴۴ امتیاز در تعقیب خودش می‌دید. تیمِ قلعه‌نویی در ۳ هفته پایانی صاحب ۶ امتیاز شد (۲ برد برابر سپاهان و پگاه و باخت به استقلال اهواز)، ولی تیمِ جلالی هر ۳ بازی‌اش را برد؛ بنابراین پاس با ۵۳ امتیاز، قهرمان شد و استقلال ۵۱ امتیازی روی پله دوم قرار گرفت. استقلال در سومین دوره لیگ برتر، برتری یک امتیازی‌اش را در ۳ هفته پایانی از دست داد و ۲ امتیاز هم عقب افتاد.

۴ جام

 استقلال در لیگ‌های پنجم، هشتم، دوازدهم و بیست و یکم فاتح لیگ برتر شد. آن‌ها در همه این فصول، درحالی وارد ۳ هفته پایانی شدند که صدرنشین بودند و درنهایت هم با جام قهرمانی دور افتخار زدند. آنها، اما در هیچکدام از این ۴ فصل نتوانستند هر ۹ امتیاز ۳ بازی آخر را کسب کنند. در لیگ ۵ صاحب ۷ امتیاز شدند، در لیگ هشتم به ۵ امتیاز رسیدند، در لیگ دوازدهم ۴ امتیاز کسب کردند و در لیگ بیست و یکم هم ۵ امتیاز گرفتند.

امیدواری تاریخی

 در ۲۲ دوره‌ای که لیگ برتر برگزار شده تنها ۶ بار تیمی که در ۳ هفته پایانی صدرنشین بوده، قهرمان نشده است: استقلال در لیگ‌های اول (پرسپولیس قهرمان شد) و سوم (پاس قهرمان شد)، استقلال اهواز در لیگ ششم (سایپا قهرمان شد)، سپاهان در لیگ هفتم (پرسپولیس قهرمان شد)، تراکتور در لیگ چهاردهم (سپاهان قهرمان شد) و پرسپولیس در لیگ پانزدهم (استقلال خوزستان قهرمان شد). در ۱۶ دوره دیگر، اما تیمی قهرمانی فصل را جشن گرفت که با صدرنشینی وارد ۳ هفته پایانی شده بود؛ این اتفاقی است که در هر ۷ دوره آخر لیگ برتر افتاده و باید دید به پله هشتم می‌رسد یا اینکه با هت‌تریک استقلال بعد از ۷ فصل، اتفاق دیگری می‌افتد؟

منبع: فوتبالی