اعتراض ایران به حذف قهرمان جودو از پارالمپیک

پس از حذف وحید نوری، قهرمان پارالمپیک توکیو از بازی‌های پارالمپیک پاریس، کمیته ملی پارالمپیک طی نامه‌ای به فدراسیون جهانی و IPC اعتراض کرد و خواستار قرار گرفتن اسم او در لیست ورزشکاران اعزامی به پارالمپیک پاریس شد.

سعید سلگی در گفت‌وگو با سرخط نیوز، درباره آخرین وضعیت وحید نوری، قهرمان پاراجودو برای شرکت در پارالمپیک پاریس، اظهار کرد: حذف وحید نوری از بازی‌های پارالمپیک پاریس قضیه‌ای بود که همه ما از این مساله شوکه شدیم به طوری که ظرف ۲ هفته پیش نامه‌ای از فدراسیون جهانی دریافت کردیم که ۱۵ ورزشکار از سراسر دنیا باید مجددا کلاس‌بندی شوند که در بین آن‌ها نام وحید نوری نیز بود. تنها مسابقه‌ای که او می‌توانست برای بحث کلاس‌بندی حضور پیدا کند مصر بود که فرصت بسیار کمی برای گرفتن ویزا داشت؛ ما موضوع را از طریق وزارت امور خارجه پیگیری کردیم و تلاش زیادی برای گرفتن ویزا صورت گرفت اما مصر ویزا نداد و او نتوانست در کلاس‌بندی شرکت کند.

وی گفت: در آخرین لیست سهمیه‌ها که از سوی فدراسیون جهانی اعلام شده بود اسم وحید نوری در این لیست نبود. البته ما پیگیر این موضوع هستیم و با IPC  و فدراسیون جهانی مکاتباتی را در این زمینه انجام داده‌ایم و مراتب اعتراض خود را به آن‌ها اعلام کردیم و هنوز ناامید نیستیم. هرچند با توجه به این که سهمیه‌ها اعلام شده حضور دوباره وحید نوری در لیست سهمیه‌ها خیلی سخت شده اما سعی می‌کنیم حق پایمال شده را دوباره پس بگیریم.

مدیر فنی ورزشی کمیته ملی پارالمپیک خاطرنشان کرد: اتفاق پیش آمده برای وحید نوری بی‌سابقه و نادر بود، او بهمن ماه سال گذشته کلاس‌بندی شده بود و مشکلی برای حضور در پارالمپیک پاریس نداشت اما این که یک دفعه چه اتفاقی رخ داد که از سوی فدراسیون جهانی اعلام شد که باید مجددا کلاس‌بندی وحید نوری بازنگری شود برای خود ما نیز جای تعجب دارد. 

سلگی اظهار کرد: ما ناامید نیستیم؛ این مشکلی است که از سوی IPC و فدراسیون جهانی برای ما ایجاد شده این که چنین موضوعی را یک هفته اعلام کنند و لازم الاجرا هم باشد. در این خصوص کشور میزبان با ما همکاری نداشت و ویزا صادر نکرد، این کوتاهی از جانب فدراسیون نابینایان و کم بینایان و کمیته ملی پارالمپیک نبوده یک مقدار ناعدالتی در حق وحید نوری ایجاد شده که پیگیر این قضیه هستیم تا ببینیم چه اتفاقی رخ می‌دهد.

او در پایان درباره لیست ورزشکاران اعزامی به بازی‌های پارالمپیک پاریس اظهار کرد: لیست ورزشکاران اعزامی به پارالمپیک پاریس تقریبا نهایی شده و فقط منتظر وضعیت وحید نوری هستیم تا ببینیم امکان اعزام به پارالمپیک را دارد یا خیر؟

انتهای پیام